Alisher Navoiy va XXI asr
Alisher Navoiy nomidagi Toshkent davlat o‘zbek tili va adabiyoti universitetida jahonning o‘ndan ortiq davlatidan tashrif buyurgan navoiyshunos, tilshunos va adabiyotshunos olimlar ishtirokida “Alisher Navoiy va XXI asr” mavzusida xalqaro ilmiy-nazariy anjumani o‘tkazildi.
Ozarbayjon, Turkiya, Rossiya, Tojikiston va boshqa mamlakatlarning yetakchi universitetlari professorlari o‘z ma’ruzalarida Navoiyning buyuk merosi va dunyo adabiyotida tutgan o‘rni hamda bugungi kunda O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan ma’naviy tarbiya ustuvorligi siyosatiga alohida baho berib o‘tdilar.
Alisher Navoiy o‘zining purhikmat asarlari, sermazmun hayot yo‘li, betakror ilmiy va ijodiy merosi bilan jahon adabiyoti, ilm-fani rivojiga munosib hissa qo‘shgan. Navoiy ijodi asrlar osha bashariyatga ezgulik va kamolotdan saboq berib kelmoqda.
Oliy ta’lim muassasalarida Alisher Navoiy asarlarini o‘rganish va o‘rgatish bugungi kunga kelib yangi bosqichga ko‘tarildi. Alisher Navoiy nomidagi Toshkent davlat o‘zbek tili va adabiyoti universitetida navoiyshunoslik sohasida olib borilayotgan tizimli ishlar esa tom ma’noda millatimiz ma’naviyatiga e’tibor va  ehtirom natijasidir.

Alisher Navoi and the 21st Century
On February 8, 2020, Tashkent State University of Uzbek language and Literature named after Alisher Navoi held an international scientific and theoretical conference on the topic “Alisher Navoi and the 21st century”.
Alisher Navoi made a worthy contribution to the development of the world literature and science with his wise works, meaningful way of life, unique scientific and creative heritage. Navoi's creativity has been teaching humanity a lesson of goodness for centuries. It is worth noting that studying and teaching Alisher Navoi's Works has reached a new level to this day. The systematic work carried out in the field of Navoiy studies at Tashkent State University of Uzbek language and Literature named after Alisher Navoi is literally the result of attention and respect for the spirituality of our nation.
This year, In the fourth conference scientists and linguists from more than ten countries of the world were attended.The professors of the leading universities of Azerbaijan, Turkey, Russia, Tajikistan and other countries gave a special assessment to the great heritage and role of Navoi in world literature, as well as the policy of spiritual education priority, which is currently being implemented in Uzbekistan.
The conference was opened by the rector of Tashkent State University of Uzbek language and Literature named after Alisher Navoi, doctor of philological sciences, professor Shuhrat Sirojiddinov and congratulated the participants with the 579-year anniversary of our great ancestor. The head of TIKA Ali Ihsan Çağlar, the representative of Moscow State Linguistic University - Vladimir.