Germaniya Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot federal vazirligida uchrashuv
2020-yilning 29-yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Berlin shahrida Germaniya Federativ Respublikasi Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot federal vazirligining parlament davlat kotibi Norbert Bartle bilan uchrashdi.
Muzokaralar chog‘ida ikki tomonlama moliyaviy va texnik hamkorlikni yanada rivojlantirishga qaratilgan ilgari erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish bo‘yicha hamkorlik masalalari muhokama qilindi.
Norbert Bartle Germaniyada O‘zbekiston hayotning turli sohalarida amalga oshirilayotgan o‘zgarishlar katta qiziqish bilan kuzatilayotganligini va islohotlarning amaliy natijalari e’tirof etilayotganligini ta’kidladi. “Biz O‘zbekistonni Markaziy Osiyodagi eng muhim davlat va mintaqadagi muhim sherikimiz deb bilamiz, shuning uchun aloqalarimizni mustahkamlashdan manfaatdormiz”, - dedi u.
So‘nggi uch yil ichida respublikaga ko‘rsatilgan moliyaviy va texnik yordam hajmi 11 baravarga oshib 143,8 mln. yevroni tashkil etgani Germaniya hukumati O‘zbekistonda olib borilayotgan islohotlarni qo‘llab-quvvatlashining muhim ko‘rsatkichi hisoblanadi. Ushbu mablag‘lar doirasida respublikada kasbiy ta’lim, sog‘liqni saqlashni raqamlashtirish, Orolbo‘yi aholisi uchun tibbiy xizmatni yaxshilash va boshqa sohalardagi loyihalar amalga oshiriladi.

Meeting at the Federal Ministry for Economic Cooperation and Development of Germany
On January 29, 2020, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Abdulaziz Kamilov met with the Parliamentary State Secretary to the Federal Minister for Economic Cooperation and Development and the Federal Chancellor's Representative for the German-Greek Assembly of Germany, Norbert Barthle, in Berlin.
During the talks, the parties discussed issues of cooperation on implementation of previously reached agreements aimed at further development of bilateral financial and technical cooperation.
Norbert Barthle emphasized that in Germany they are watching the ongoing reforms in various spheres of life in Uzbekistan with great interest and recognize the practical results of reforms.
An important indicator of the support by the German Government of the reforms carried out in Uzbekistan is an increase in the volume of financial and technical assistance provided to the country over the past three years to more than 11 times, which reached 143.8 million euros. Within the framework of these funds, projects in professional education, digitalization of healthcare, improvement of medical services for the population of the Aral Sea region and others will be implemented in the country.