Germaniya Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot federal vazirligida uchrashuv
2020-yilning 29-yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Berlin shahrida Germaniya Federativ Respublikasi Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot federal vazirligining parlament davlat kotibi Norbert Bartle bilan uchrashdi.
Muzokaralar chog‘ida ikki tomonlama moliyaviy va texnik hamkorlikni yanada rivojlantirishga qaratilgan ilgari erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish bo‘yicha hamkorlik masalalari muhokama qilindi.
Norbert Bartle Germaniyada O‘zbekiston hayotning turli sohalarida amalga oshirilayotgan o‘zgarishlar katta qiziqish bilan kuzatilayotganligini va islohotlarning amaliy natijalari e’tirof etilayotganligini ta’kidladi. “Biz O‘zbekistonni Markaziy Osiyodagi eng muhim davlat va mintaqadagi muhim sherikimiz deb bilamiz, shuning uchun aloqalarimizni mustahkamlashdan manfaatdormiz”, - dedi u.
So‘nggi uch yil ichida respublikaga ko‘rsatilgan moliyaviy va texnik yordam hajmi 11 baravarga oshib 143,8 mln. yevroni tashkil etgani Germaniya hukumati O‘zbekistonda olib borilayotgan islohotlarni qo‘llab-quvvatlashining muhim ko‘rsatkichi hisoblanadi. Ushbu mablag‘lar doirasida respublikada kasbiy ta’lim, sog‘liqni saqlashni raqamlashtirish, Orolbo‘yi aholisi uchun tibbiy xizmatni yaxshilash va boshqa sohalardagi loyihalar amalga oshiriladi.

Встреча в Федеральном министерстве экономического сотрудничества и развития Германии
29 января 2020 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов в г.Берлин встретился с парламентским государственным секретарём Федерального министерства экономического сотрудничества и развития Федеративной Республики Германия Норбертом Бартле.
В ходе состоявшихся переговоров стороны обсудили вопросы взаимодействия по реализации ранее достигнутых договоренностей, направленных на дальнейшее развитие двустороннего финансового и технического сотрудничества.
Норберт Бартле подчеркнул, что в Германии с большим интересом наблюдают за осуществляемыми преобразованиями в различных сферах жизни Узбекистана и признают достигнутые практические результаты реформ. «Мы рассматриваем Узбекистан в качестве ключевого государства Центральной Азии и нашего важного партнера в регионе, поэтому мы заинтересованы в укреплении наших отношений», - отметил он.
Важным показателем поддержки Правительством Германии проводимых в Узбекистане реформ является увеличение более чем в 11 раз объемов предоставляемого за последние три года республике финансового и технического содействия, которое достигло 143,8 млн. евро. В рамках данных средств в республике будут реализованы проекты в сфере профессионального образования, цифровизации здравоохранения, улучшения медицинского обслуживания населения Приаралья и других.