Vatikan Elchisi bilan uchrashuv
2020-yil 22-yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirining o‘rinbosari Dilshod Axatov Vatikanning mamlakatimizdagi diplomatik missiyasini yakunlayotgan Favqulodda va Muxtor Elchisi (apostol nunsiysi) arxiyepiskop Chelestino Miliore (qarorgohi Moskva shahrida) bilan uchrashdi.
Suhbat chog‘ida turli sohalardagi ikki tomonlama munosabatlarning holati yuzasidan fikr almashildi, hamkorlikni rivojlantirish va oliy darajada aloqalarni tashkil etish istiqbollari muhokama qilindi.
Elchi O‘zbekiston rahbariyatining ichki siyosatidagi ustuvor yo‘nalishlardan biri mamlakatda millatlararo totuvlik va diniy bag‘rikenglikni ta’minlash ekanligini yuqori baholadi.
TIV rahbari o‘rinbosari Elchiga ikki tomonlama munosabatlarni mustahkamlashdagi shahxsiy sa’y-harakatlari uchun minnatdorchilik bildirdi.

22 января 2020 года заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Дилшод Ахатов встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом (апостольский нунций) Ватикана с резиденцией в г.Москве архиепископом Челестино Мильоре, завершающим свою дипломатическую миссию в нашей стране.
Стороны обменялись мнениями о состоянии двусторонних отношений в различных сферах, обсудили перспективы развития взаимодействия, организации контактов на высшем уровне.
Посол высоко оценил, что одним из приоритетов во внутренней политике руководства Узбекистана является обеспечение в стране межнационального согласия и религиозной толерантности.
Заместитель главы МИД выразил признательность Послу за его личные усилия, направленные на укрепление двусторонних отношений.