2020-01-22 | Madaniyat
Toshkentda 21-yanvar kuni “Sivilizatsiyalar muloqoti: globallashuv davrida hamjihatlikni va anʼanaviy qadriyatlarni saqlash” mavzusida ilmiy-amaliy seminar boʻlib oʻtdi.
Seminarda mamlakatimiz va chet ellik mutaxassislar oʻrtasida sivilizatsiyalararo muloqot masalalarida atroflicha fikr almashildi.
SHHTning Oʻzbekistondagi xalq diplomatiyasi markazi direktori Rahmatulla Nazarov jadal surʼatda kechayotgan bugungi globallashuv sharoitida xalqaro hamkorlikning muhim omili boʻlgan bunday muloqotlar dolzarb ahamiyat kasb etishi, mamlakatlararo ikki tomonlama va koʻp tomonlama aloqalarni, xususan, madaniy-gumanitar sohadagi munosabatlarni mustahkamlashda xalq diplomatiyasi mexanizmlaridan samarali foydalanish muhimligini taʼkidladi.
Anjumanda, shuningdek, Oʻzbekiston Islom sivilizatsiyasi markazi direktori Shoazim Minovarov, Konrad Adenauer nomidagi jamgʻarmaning Markaziy Osiyodagi vakolatxonasi rahbari Ronni Xayne, BMTning Oʻzbekistondagi doimiy vakili Xelena Frezer, Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkilotining Oʻzbekistondagi loyihalari muvofiqlashtiruvchisi Jon MakGregor soʻzga chiqdi.
Oʻzbekiston sivilizatsiyalararo muloqotda oʻziga xos va betakror namuna boʻlishi mumkin. Zero, zaminimiz koʻchmanchi, togʻli, sugʻorma, oʻtroq koʻrinishlaridagi turfa madaniyatga asoslangan Urartu, Kushon davlatlari sivilizatsiyalari, qolaversa, Yunon-Baqtriya aralash sivilizatsisi makoni hisoblanadi.
Ayniqsa, Islom svilizatsiyasi xalqlarimiz tarixida beqiyos oʻrin tutadi. Buyuk ajdodlarimizdan meros milliy-madaniy boyliklarimizni oʻrganish, asrash va kelajak avlodga yetkazish maqsadida 2017-yil Prezidentimiz qarori bilan Oʻzbekistonda Islom sivilizatsiya markazi tashkil qilindi. Xalqaro Imom Buxoriy, Imom Termiziy ilmiy tadqiqot markazlari faoliyat boshladi.
– Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev davrida amalga oshirilayotgan islohotlar allaqachon oʻz natijalarini bera boshladi, – dedi Konrad Adenauer jamgʻarmasining Markaziy Osiyodagi vakolatxonasi rahbari Ronni Xayne. – Ijobiy oʻzgarishlar yanada izchil, muvaffaqiyatli davom etishi uchun jamiyatda, umuman, Markaziy Osiyo davlatlarida oʻzaro hurmat, diniy bagʻrikenglik, millatlararo totuvlik hukm surishi juda muhim. Oʻzbekistonning bu boradagi saʼy-harakatlarini mintaqaga namuna sifatida koʻrsatish mumkin.
Seminar davomida umuminsoniy va milliy qadriyatlarni saqlash, jamiyatda taʼlim va maʼrifatning rolini oshirish, jahon xalqlarining boy milliy madaniy, tarixiy merosi va anʼanalarini oʻrganish zarurligi xususida fikr yuritildi. Bu oʻzaro hamjihatlikni mustahkamlash, dinlararo va konfessiyalararo muloqotni faollashtirish imkonini berishi shubhasiz.
Anjumanda, shuningdek, “Oʻzbekistonda xavfsizlik, diniy bagʻrikenglik va millatlararo totuvlikni taʼminlash sohasidagi ustuvor yoʻnalishlar”, “Konfessiyalararo tinchlik va totuvlikni mustahkamlashning asosiy yoʻnalishlari va usullari”, “Yosh avlodni milliy va anʼanaviy qadriyatlarga hurmat ruhida tarbiyalashda mavjud muammolar”, “Sivilizatsiyalararo munosabatlarda dinning oʻrni”, “Oʻzbekistonda millatlararo totuvlik va diniy bagʻrikenglikni taʼminlashdagi muammolar va yechimlar” kabi 15 dan ortiq dolzarb mavzudagi qiziqarli maʼruzalar ham havola etildi.

В Ташкенте 21 января состоялся научно-практический семинар на тему "Диалог цивилизаций: сохранение согласия и традиционных ценностей в эпоху глобализации".
В мероприятии, организованном Центром народной дипломатии ШОС в Узбекистане совместно с представительством Фонда имени Конрада Аденауэра в Центральной Азии и Центром исламской цивилизации, приняли участие представители аккредитованных в нашей стране международных организаций, отечественные и зарубежные эксперты и ученые.
На семинаре между отечественными и зарубежными специалистами состоялся подробный обмен мнениями по вопросам межцивилизационного диалога.
Директор Центра народной дипломатии ШОС в Узбекистане Рахматулла Назаров отметил, что в нынешних условиях стремительной глобализации подобные встречи, которые являются важным фактором международного сотрудничества, весьма актуальны, поскольку очень важно эффективно применять механизмы народной дипломатии в укреплении двусторонних и многосторонних межгосударственных связей, в том числе в культурно-гуманитарной сфере.
На мероприятии выступили также директор Центра исламской цивилизации Шоазим Миноваров, руководитель Фонда имени Конрада Аденауэра в Центральной Азии Ронни Хайне, постоянный координатор ООН в Узбекистане Хелена Фрейзер, координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане Джон МакГрегор.
Узбекистан может стать уникальным и неповторимым примером в плане межцивилизационного диалога, потому что наша земля была местом Урартской и Кушанской а также Греко-бактрийской цивилизаций, основанных на кочевой, горной, орошаемой, оседлой и других культурах.
Особо важное место в истории наших народов занимает исламская цивилизация. В целях изучения, сохранения и доведения до будущих поколений богатого национально-культурного наследия наших великих предков в 2017 году постановлением Президента в Узбекистане был создан Центр исламской цивилизации. Открылись также научно-исследовательские центры Имама Бухари и Имама Термизи.
– Реформы, осуществляемые под руководством Президента Шавката Мирзиёева, уже давно начали приносить ожидаемые результаты, – говорит руководитель Фонда имени Конрада Аденауэра в Центральной Азии Ронни Хайне. – Для дальнейшего последовательного и успешного продолжения положительных преобразований крайне важно, чтобы в обществе и в целом в странах Центральной Азии царили взаимоуважение, религиозная толерантность и межнациональное согласие. Усилия Узбекистана в этом направлении можно привести в качестве примера для других стран региона.
В ходе семинара говорилось о сохранении общечеловеческих и национальных ценностей, повышении роли образования и просвещения в обществе, необходимости изучения богатого национально-культурного, исторического наследия и традиций народов мира. Безусловно, это позволит укрепить взаимное согласие, активизировать межрелигиозный и межконфессиональный диалог.
На мероприятии были представлены свыше 15 увлекательных докладов на такие актуальные темы, как "Приоритетные направления в сфере обеспечения безопасности, религиозной толерантности и межнационального согласия в Узбекистане", "Основные направления и способы укрепления межконфессионального мира и согласия", "Проблемы в воспитании молодого поколения в духе уважения к национальным и традиционным ценностям", "Роль религии в межцивилизационных отношениях", "Проблемы и решения в обеспечении межнационального согласия и религиозной толерантности в Узбекистане".