O‘zbekiston-Rossiya vazirliklararo siyosiy maslahatlashuvlari to‘g‘risida
2019-yilning 25-dekabr kuni Moskva shahrida O‘zbekiston-Rossiya vazirliklararo siyosiy maslahatlashuvlarining navbatdagi raundi bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi delegatsiyasiga Tashqi ishlar vazirining birinchi o‘rinbosari Ilhom Ne’matov boshchilik qildi. Rossiya Federatsiyasidan Tashqi ishlar vazirining o‘rinbosari Andrey Rudenko boshchiligidagi delegatsiya ishtirok etdi.
Uchrashuvda siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, ilmiy-ta’lim, madaniy-gumanitar va boshqa sohalarda ikki tomonlama hamkorlikning hozirgi holati va istiqbollari muhokama qilindi.
2017-yil aprel oyidagi Prezident Shavkat Mirziyoyevning Rossiyaga va 2018-yil oktabr oyidagi Prezident Vladimir Putinning O‘zbekistonga amalga oshirgan davlat tashriflari doirasida erishilgan kelishuvlarni bajarish jarayoni ko‘rib chiqildi. Savdo-iqtisodiy va investitsiya sohalarida 2019-2024-yillarga mo‘ljallangan umumiy qiymati 25 mlrd. AQSh dollariga teng bo‘lgan ikki tomonlama hujjatlarni amalga oshirishni tomonlar nazorat qilmoqda.
Ta’kidlanganidek, strategik sherikchilikni mustahkamlashda o‘zaro manfaatli savdo-iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish ustuvor yo‘nalish hisoblanadi. Uning hajmi so‘nggi ikki yilda 1,5 barobarga oshdi. Joriy yilning yanvar-noyabr oylarida tovar aylanmasi 5,8 mlrd. dollarni tashkil etib o‘tgan yilning mazkur davriga nisbatan 14,1%ga oshdi. Yil boshidan buyon 130 ta iqtisodiy delegatsiyalarning o‘zaro tashriflari tashkillashtirildi.
Shu nuqtayi nazardan ikki mamlakat hududlari o‘rtasidagi aloqalarni rivojlantirish muhim ahamiyat kasb etadi. O‘zbekiston viloyatlari Rossiyaning 70 ta subyektlari bilan samarali munosabatlar o‘rnatdi.
Maslahatlashuvlarda 2020-yilda Toshkent shahrida bo‘lib o‘tadigan ikki tomonlama tadbirlar, jumladan Hukumat rahbarlari darajasidagi qo‘shma komissiya va Iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo komissiyaning yig‘ilishlarini o‘tkazish bilan bog‘liq tashkiliy masalalar yuzasidan fikr almashildi.

2019-12-26 | Politics
Uzbekistan delegation was led by the First Deputy Minister of Foreign Affairs Ilkhom Nematov. The Russian Federation was represented by a delegation led by Deputy Minister of Foreign Affairs Andrei Rudenko.
The parties thoroughly discussed the state and prospects of bilateral cooperation in political, trade, economic, investment, scientific, educational, cultural-humanitarian and other fields.
The course of implementation of the agreements reached within the framework of state visits of President Shavkat Mirziyoyev to Russia in April 2017 and President Vladimir Putin to Uzbekistan in October 2018 was considered. The parties control the implementation of bilateral documents in trade, economic and investment fields for 2019-2024 for a total amount of 25 billion USD.
As it was emphasized, the priority area in strengthening strategic partnership is expansion of mutually beneficial trade-economic cooperation. Over the past two years, its volume has grown 1.5 times. In January-November this year, the trade turnover amounted to 5.8 billion USD, which is 14.1% higher than the same period last year. Since the beginning of the year, 130 mutual visits of various delegations have been organized.
In this context, great importance is attached to development of cooperation between the regions of the two countries. The regions of Uzbekistan have established productive relations with 70 entities of Russia.
During the consultations, the parties exchanged views on the organizational aspects of the upcoming bilateral events in Tashkent in 2020, including meetings of the Joint Commission at the level of heads of government, the Intergovernmental Commission on Economic Cooperation.