O‘zbekiston-Rossiya vazirliklararo siyosiy maslahatlashuvlari to‘g‘risida
2019-yilning 25-dekabr kuni Moskva shahrida O‘zbekiston-Rossiya vazirliklararo siyosiy maslahatlashuvlarining navbatdagi raundi bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi delegatsiyasiga Tashqi ishlar vazirining birinchi o‘rinbosari Ilhom Ne’matov boshchilik qildi. Rossiya Federatsiyasidan Tashqi ishlar vazirining o‘rinbosari Andrey Rudenko boshchiligidagi delegatsiya ishtirok etdi.
Uchrashuvda siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, ilmiy-ta’lim, madaniy-gumanitar va boshqa sohalarda ikki tomonlama hamkorlikning hozirgi holati va istiqbollari muhokama qilindi.
2017-yil aprel oyidagi Prezident Shavkat Mirziyoyevning Rossiyaga va 2018-yil oktabr oyidagi Prezident Vladimir Putinning O‘zbekistonga amalga oshirgan davlat tashriflari doirasida erishilgan kelishuvlarni bajarish jarayoni ko‘rib chiqildi. Savdo-iqtisodiy va investitsiya sohalarida 2019-2024-yillarga mo‘ljallangan umumiy qiymati 25 mlrd. AQSh dollariga teng bo‘lgan ikki tomonlama hujjatlarni amalga oshirishni tomonlar nazorat qilmoqda.
Ta’kidlanganidek, strategik sherikchilikni mustahkamlashda o‘zaro manfaatli savdo-iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish ustuvor yo‘nalish hisoblanadi. Uning hajmi so‘nggi ikki yilda 1,5 barobarga oshdi. Joriy yilning yanvar-noyabr oylarida tovar aylanmasi 5,8 mlrd. dollarni tashkil etib o‘tgan yilning mazkur davriga nisbatan 14,1%ga oshdi. Yil boshidan buyon 130 ta iqtisodiy delegatsiyalarning o‘zaro tashriflari tashkillashtirildi.
Shu nuqtayi nazardan ikki mamlakat hududlari o‘rtasidagi aloqalarni rivojlantirish muhim ahamiyat kasb etadi. O‘zbekiston viloyatlari Rossiyaning 70 ta subyektlari bilan samarali munosabatlar o‘rnatdi.
Maslahatlashuvlarda 2020-yilda Toshkent shahrida bo‘lib o‘tadigan ikki tomonlama tadbirlar, jumladan Hukumat rahbarlari darajasidagi qo‘shma komissiya va Iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo komissiyaning yig‘ilishlarini o‘tkazish bilan bog‘liq tashkiliy masalalar yuzasidan fikr almashildi.

Об узбекско-российских межмидовских политконсультациях
25 декабря 2019 года в г.Москве состоялся очередной раунд узбекско-российских межмидовских политических консультаций.
Делегацию Республики Узбекистан возглавил первый заместитель Министра иностранных дел Илхом Неъматов. Российскую Федерацию представляла делегация во главе с заместителем Министра иностранных дел Андреем Руденко.
Стороны обстоятельно обсудили состояние и перспективы двустороннего сотрудничества в политической, торгово-экономической, инвестиционной, научно-образовательной, культурно-гуманитарной и других сферах.
Рассмотрен ход исполнения договоренностей, достигнутых в рамках государственных визитов Президента Шавката Мирзиёева в Россию в апреле 2017 года и Президента Владимира Путина в Узбекистан в октябре 2018 года. На контроле сторон находится реализация двусторонних документов в торгово-экономической и инвестиционной области на 2019-2024 годы на общую сумму 25 млрд. долл. США.
Как подчёркивалось, приоритетным направлением в укреплении стратегического партнёрства является расширение взаимовыгодного торгово-экономического сотрудничества. За последние два года его объем вырос в 1,5 раза. В январе-ноябре текущего года товарооборот составил 5,8 млрд. долл., что на 14,1% выше показателя аналогичного периода прошлого года. С начала года организовано 130 взаимных визитов различных делегаций экономического характера.
В этом контексте важное значение придается развитию связей между регионами двух стран. Областями Узбекистана налажены продуктивные отношения с 70 субъектами России.
В ходе консультаций стороны обменялись мнениями по организационным аспектам предстоящих в 2020 году в г.Ташкенте двусторонних мероприятий, в том числе заседаний Совместной комиссии на уровне глав правительств, Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству.