Prezident Yaponiyaga jo‘nab ketdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Yaponiya Bosh vaziri Sindzo Abening taklifiga binoan 17-dekabr kuni rasmiy tashrif bilan ushbu mamlakatga jo‘nab ketdi.
Yaponiya - ulkan iqtisodiy, industrial va intellektual salohiyatga ega ilg‘or davlat. Iqtisodiyoti hajmi bo‘yicha dunyoda uchinchi o‘rinda turadi. “Katta yettilik” davlatlari qatoriga kiradi, xalqaro maydonda muhim rol o‘ynaydi.
O‘zbekiston va Yaponiya strategik sherik, ikki mamlakatni yaqin va ko‘p qirrali hamkorlik bog‘lab turadi. Davlatimiz rahbarining rasmiy tashrifi ikki tomonlama munosabatlarni rivojlantirishning yangi bosqichini boshlab beradi.
Prezident dastlab mamlakatning yirik sanoat va ilm-fan markazi - Nagoya shahrida bo‘ladi.
Tokio shahrida Yaponiya Imperatori, Bosh vaziri, parlament rahbarlari va ishbilarmon doiralar vakillari bilan uchrashuvlar o‘tkaziladi.

Президент отбыл в Японию
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёв по приглашению Премьер-министра Японии Синдзо Абэ 17 декабря отбыл в эту страну с официальным визитом.
Япония – ведущее государство мира с огромным экономическим, индустриальным и интеллектуальным потенциалом. Прочно занимает позиции третьей экономики мира.
Входит в Большую семерку и играет важную роль на глобальной арене.
Узбекистан и Япония является стратегическими партнерами, обе страны связывает тесное многоплановое сотрудничество. Официальный визит главы нашего государства в Японию откроет новую главу в развитии двусторонних отношений.
Первый пункт программы – крупный промышленный и интеллектуальный центр страны – город Нагоя.
В столице Токио состоятся встречи с Императором Японии, Премьер-министром, руководителями парламента и представителями делового сообщества этой страны.