2019-11-26 | Iqtisodiyot
Toshkentda 25-noyabr kuni “Markaziy Osiyo mamlakatlarida ishlab chiqarish salohiyati, savdo va barqaror rivojlantirish maqsadlari” mavzusida mintaqaviy konferentsiya bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi tomonidan BMT Taraqqiyot dasturi shafeligida tashkil etilgan anjumanda mamlakatimiz vazirlik va idoralari, Yevropa Ittifoqi, Osiyo taraqqiyot banki kabi nufuzli xalqaro tashkilotlar vakillari, xorijiy ekspertlar ishtirok etdi.
Investitsiyalar va tashqi savdo vazirining birinchi o‘rinbosari Laziz Qudratov, BMT Taraqqiyot dasturining O‘zbekistondagi doimiy vakili Matilda Dimovska va boshqalar Markaziy Osiyo mamlakatlarining o‘ziga xos rivojlanish strategiyalarini uzviy hamkorlikda amalga oshirish, bunda savdo va iqtisodiy, investitsiyaviy aloqalarni mustahkamlash muhim ahamiyatga ega ekanini qayd etdi. Ijtimoiy himoyani kuchaytirish, yoshlar bandligini ta’minlash, yashil iqtisodiyotni joriy etish, gender tengligiga erishishdek ezgu maqsadlarning ro‘yobga chiqarilishi Barqaror rivojlanish maqsadlariga hamohang ekani ta’kidlandi.
Tadbir doirasida O‘zbekistondagi islohotlar, xususan, iqtisodiyotni liberallashtirish, tadbirkorlikni rag‘batlantirish, qulay biznes va investitsiya muhitini yaratish, yoshlarni qo‘llab-quvvatlash borasida amalga oshirilayotgan loyihalar e’tirof etildi.
So‘nggi uch yilda mamlakatda yalpi ichki mahsulot hajmi muntazam o‘sib borayotgani, O‘zbekistonda xorijiy kapital ishtirokidagi korxonalar soni 10 mingdan ortgani, Jahon banki tomonidan e’lon qilingan reytingda O‘zbekiston keyingi bir yil ichida 69 pog‘ona yuqorilagani qayd etildi.
Konferentsiya shu’ba majlislarida Markaziy Osiyo mamlakatlarida barqaror rivojlanishga yo‘naltirilgan istiqbolli yo‘nalishlar, mavjud tahdidlarning atroflicha tahlili, ishlab chiqarish imkoniyatlarini kengaytirish, mintaqaviy qishloq xo‘jaligi biznesini yo‘lga qo‘yish me’yorlari, o‘zaro savdo amaliyotini soddalashtirish kabi qator muhim masalalar yuzasidan fikr almashildi.
Bojxona, savdo va bozor ma’lumotlari, barqaror rivojlanish klasteri, iqtisodiy tadqiqotlar va mintaqaviy hamkorlik, qishloq xo‘jaligini rivojlantirish bo‘yicha xalqaro ekspertlar ma’ruzalari tinglandi.
So‘nggi yillarda mintaqa davlatlari o‘rtasida savdo aloqalarini kengaytirish, sohada ilg‘or tajriba almashish, me’yoriy-huquqiy hujjatlarni muvofiqlashtirish kabi muhim yo‘nalishlarda o‘zaro fikr almashishda mazkur konferentsiya qulay platforma vazifasini o‘tayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.

Prospects for business cooperation in Central Asia
On November 25, Tashkent hosted a regional conference on “Production potential in Central Asia, trade and sustainable development goals”.
The conference, organized by the Ministry of Investments and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan under the auspices of the UN Development Programme, was attended by representatives of ministries and agencies of Uzbekistan, the European Union, the Asian Development Bank and other international organizations, and foreign experts.
First Deputy Minister of Investments and Foreign Trade Laziz Kudratov, UNDP Resident Representative in Uzbekistan Matilda Dimovska and others noted that it is important to implement individual strategies of Central Asian countries in close cooperation, while strengthening trade-economic and investment ties. It was noted that the implementation of such good goals as strengthening social protection, ensuring youth employment, introducing a green economy, achieving gender equality, is fully consistent with the Sustainable Development Goals.
Within the framework of the event, the reforms being carried out in Uzbekistan, in particular projects being implemented to liberalize the economy, stimulate entrepreneurship, create a favorable business and investment environment, and support young people, were discussed.
Views were exchanges on a number of important issues, such as promising areas for sustainable development of Central Asian countries, a detailed analysis of the existing threats, expansion of production capabilities, norms for establishing a regional agricultural business, and simplification of mutual trade.
Reports of international experts were heard on customs, trade and market data, the cluster of sustainable development, economic research and regional cooperation, and agricultural development.
Following the event, an agreement was reached on comprehensive development of cooperation for increasing the production potential of Central Asia, expanding investment ties, and implementation of this process in the context of global economic progress.