2019-11-26 | Iqtisodiyot
Toshkentda 25-noyabr kuni “Markaziy Osiyo mamlakatlarida ishlab chiqarish salohiyati, savdo va barqaror rivojlantirish maqsadlari” mavzusida mintaqaviy konferentsiya bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi tomonidan BMT Taraqqiyot dasturi shafeligida tashkil etilgan anjumanda mamlakatimiz vazirlik va idoralari, Yevropa Ittifoqi, Osiyo taraqqiyot banki kabi nufuzli xalqaro tashkilotlar vakillari, xorijiy ekspertlar ishtirok etdi.
Investitsiyalar va tashqi savdo vazirining birinchi o‘rinbosari Laziz Qudratov, BMT Taraqqiyot dasturining O‘zbekistondagi doimiy vakili Matilda Dimovska va boshqalar Markaziy Osiyo mamlakatlarining o‘ziga xos rivojlanish strategiyalarini uzviy hamkorlikda amalga oshirish, bunda savdo va iqtisodiy, investitsiyaviy aloqalarni mustahkamlash muhim ahamiyatga ega ekanini qayd etdi. Ijtimoiy himoyani kuchaytirish, yoshlar bandligini ta’minlash, yashil iqtisodiyotni joriy etish, gender tengligiga erishishdek ezgu maqsadlarning ro‘yobga chiqarilishi Barqaror rivojlanish maqsadlariga hamohang ekani ta’kidlandi.
Tadbir doirasida O‘zbekistondagi islohotlar, xususan, iqtisodiyotni liberallashtirish, tadbirkorlikni rag‘batlantirish, qulay biznes va investitsiya muhitini yaratish, yoshlarni qo‘llab-quvvatlash borasida amalga oshirilayotgan loyihalar e’tirof etildi.
So‘nggi uch yilda mamlakatda yalpi ichki mahsulot hajmi muntazam o‘sib borayotgani, O‘zbekistonda xorijiy kapital ishtirokidagi korxonalar soni 10 mingdan ortgani, Jahon banki tomonidan e’lon qilingan reytingda O‘zbekiston keyingi bir yil ichida 69 pog‘ona yuqorilagani qayd etildi.
Konferentsiya shu’ba majlislarida Markaziy Osiyo mamlakatlarida barqaror rivojlanishga yo‘naltirilgan istiqbolli yo‘nalishlar, mavjud tahdidlarning atroflicha tahlili, ishlab chiqarish imkoniyatlarini kengaytirish, mintaqaviy qishloq xo‘jaligi biznesini yo‘lga qo‘yish me’yorlari, o‘zaro savdo amaliyotini soddalashtirish kabi qator muhim masalalar yuzasidan fikr almashildi.
Bojxona, savdo va bozor ma’lumotlari, barqaror rivojlanish klasteri, iqtisodiy tadqiqotlar va mintaqaviy hamkorlik, qishloq xo‘jaligini rivojlantirish bo‘yicha xalqaro ekspertlar ma’ruzalari tinglandi.
So‘nggi yillarda mintaqa davlatlari o‘rtasida savdo aloqalarini kengaytirish, sohada ilg‘or tajriba almashish, me’yoriy-huquqiy hujjatlarni muvofiqlashtirish kabi muhim yo‘nalishlarda o‘zaro fikr almashishda mazkur konferentsiya qulay platforma vazifasini o‘tayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.

Перспективы торгово-экономического сотрудничества в Центральной Азии
В Ташкенте 25 ноября состоялась региональная конференция на тему "Производственный потенциал в странах Центральной Азии, торговля и цели устойчивого развития".
В конференции, организованной Министерством инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан под эгидой Программы развития ООН, приняли участие представители министерств и ведомств нашей страны, Евросоюза, Азиатского банка и других престижных международных организаций, зарубежные эксперты.
Первый заместитель министра инвестиций и внешней торговли Лазиз Кудратов, постоянный представитель ПРООН в Узбекистане Матильда Димовска и другие отметили, что крайне важно реализовать индивидуальные стратегии стран Центральной Азии в тесном сотрудничестве, укрепив при этом торгово-экономические, инвестиционные связи. Отмечалось, что реализация таких благих целей, как усиление социальной защиты, обеспечение занятости молодежи, внедрение "зеленой" экономики, достижение гендерного равенства, полностью соответствует Целям устойчивого развития.
В рамках мероприятия речь шла об осуществляемых в Узбекистане реформах, в частности о проектах, реализуемых по либерализации экономики, стимулированию предпринимательства, созданию благоприятной предпринимательской и инвестиционной среды, поддержке молодежи.
Отмечалось, что за последние три года в Узбекистане регулярно увеличивается объем валового внутреннего продукта, число предприятий, созданных с участием иностранного капитала, превысило 10 тысяч, за последний год в рейтинге Всемирного банка Узбекистан поднялся на 69 позиций.
На секционных заседаниях конференции состоялся обмен мнениями по ряду важных вопросов, таких как перспективные направления устойчивого развития стран Центральной Азии, детальный анализ имеющихся угроз, расширение производственных возможностей, нормы налаживания регионального сельскохозяйственного бизнеса, упрощение взаимной торговли.
Заслушаны доклады международных экспертов о таможенных, торговых и рыночных данных, кластере устойчивого развития, экономических исследованиях и региональном сотрудничестве, развитии сельского хозяйства.
С удовлетворением было отмечено, что в последние годы данная конференция служит удобной платформой для взаимного обмена мнениями по таким важным направлениям, как расширение торговых связей между странами региона, унификация нормативно-правовых актов.
В завершение мероприятия достигнуто соглашение о всестороннем развитии сотрудничества по повышению производственного потенциала Центральной Азии, расширению инвестиционных связей, осуществлению данного процесса в условиях глобального экономического прогресса.