Intellektual mulk strategiyasi boʻyicha tajriba almashildi
Singapur, Yaponiya, Janubiy Koreya kabi mamlakatlar taraqqiyoti haqida soʻz ketganda, koʻz oldimizda, avvalo, innovatsion iqtisodiyot gavdalanadi. Innovatsion iqtisodiyotga novatorlik faoliyati, intellektual mulk obyektlarining yaratilishi va muhofazasi kabi omillar kuch beradi. Xalqaro tajribada bu jarayon intellektual mulk strategiyasi asosida shakllantiriladi.
Oʻzbekiston Respublikasi Adliya vazirligi huzuridagi Intellektual mulk agentligi va Butunjahon intellektual mulk tashkiloti (BIMT) hamkorligida tashkil etilgan mintaqaviy seminar shu kabi tajribaning oʻziga xos xususiyatlarini oʻrganishga bagʻishlandi.
Seminar doirasida Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputatlari, Innovatsion rivojlanish vazirligi, Davlat bojxona qoʻmitasi, sud organlari, oliy taʼlim muassasalari vakillari bilan birga BIMT ekspertlari, Buyuk Britaniya, Polsha kabi 10 dan ziyod mamlakatning intellektual mulk boʻyicha masʼul idoralari mutaxassislari intellektual mulk muhofazasini taʼminlash, kontrafakt mahsulotlarga qarshi kurashish tizimini takomillashtirish kabi masalalar yuzasidan fikr almashdi.
– Intellektual mulk strategiyasi, aniq bir davlat doirasida unga moslashtirilgan va mavjud sharoitdan kelib chiqqan holda, maʼlum muddat uchun ishlab chiqiladi, – deydi BIMTning Kavkaz, Markaziy Osiyo va Sharqiy Yevropa boʻyicha boʻlimi boshligʻi I.Gribkov. – Shu oʻrinda intellektual mulk strategiyasi nima uchun kerak, degan savol tugʻilishi mumkin. Xalqaro tajriba shuni koʻrsatmoqdaki, intellektual mulk strategiyasi mamlakatlarning innovatsion rivojlanishiga, ishlab chiqarish korxonalarining raqobatbardoshligini oshirishga, bozor iqtisodiyoti tizimlarini takomillashtirishga xizmat qilmoqda.
Maʼlumki, mahsulot qadogʻidan oʻrin egallagan birgina tovar belgisi yirik kompaniya, hatto davlatning qiyofasini gavdalantirishi mumkin. “Adidas”, “Apple”, “Mercedes Benz”, “Nike”, “Rolex”, “Toyota” kabi brendlar bunga misoldir. Ahamiyatlisi, rivojlangan davlatlarda intellektual mulk qishloq xoʻjaligini siqib chiqarib, yangi davrni boshlab bermoqda. “Aqlli mashina”, “aqlli uy”, “xavfsiz shahar” kabi atamalar hayotimizga kirib kelayotir. Turli ixtiro va ishlanmalar insonlar hayotiga qulaylik olib kirmoqda.
Seminarda intellektual mulk sohasida strategiyalar yaratish uslublari ham muhokama qilindi. Ayni mavzuda oʻz xulosasi bilan oʻrtoqlashgan britaniyalik ekspert Ron Marchantning soʻzlariga koʻra, strategiyani ishlab chiqishda umumiy maqsadning oʻz yetarli emas, balki u, avvalo, nima va kim uchun ishlab chiqilayotgani belgilab olinishi zarur. Bunda faqat masʼul idora emas, balki boshqa manfaatdor tomonlar ham ishtirok etishi kerak boʻladi.
Muloqotlarda Oʻzbekistonda intellektual mulk sohasidagi islohotlar mazmuniga alohida eʼtibor qaratildi. Qayd etilganidek, bugungi kunda mamlakatimizda intellektual mulk obyektlari himoyasini taʼminlash, mualliflik va turdosh huquqlar sohasidagi xalqaro shartnoma va bitimlarni ratifikatsiya qilish borasida tizimli ishlar amalga oshirilmoqda. Xususan, intellektual mulk sohasida davlat boshqaruvini takomillashtirish maqsadida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2019-yil 8-fevraldagi “Intellektual mulk sohasida davlat boshqaruvini takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi qarori qabul qilindi. Mazkur hujjat asosida Intellektual mulk agentligi Adliya vazirligi tizimiga oʻtkazildi.
Tadbirda intellektual mulk boʻyicha milliy strategiyani ishlab chiqishda xalqaro hamkorlik masalalari ham koʻrib chiqildi.

Обменялись опытом по стратегии интеллектуальной собственности​
Когда речь заходит об экономическом прогрессе в таких странах, как Сингапур, Япония, Южная Корея, в первую очередь, представляешь инновационную экономику. Инновационной экономику делают такие факторы, как новаторская деятельность, создание и защита объектов интеллектуальной собственности. В международной практике этот процесс формируется на основе стратегии интеллектуальной собственности.
Региональный семинар, организованный Агентством по интеллектуальной собственности при Министерстве юстиции Республики Узбекистан в сотрудничестве со Всемирной организацией интеллектуальной собственности (ВОИС), был посвящен изучению своеобразного опыта в этом вопросе.
В рамках семинара депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, представители Министерства инновационного развития, Государственного таможенного комитета, судебных органов, Министерства высшего и среднего специального образования, эксперты ВОИС, специалисты ответственных государственных органов в сфере интеллектуальной собственности Великобритании, Польши и еще более 10 стран обменялись мнениями по вопросам обеспечения охраны интеллектуальной собственности, совершенствования системы противодействия распространению контрафактной продукции.
- Стратегия защиты интеллектуальной собственности разрабатывается конкретно в рамках одного государства исходя из имеющихся условий на определенный срок, - говорит начальник отдела стран Кавказа, Центральной Азии и Восточной Европы ВОИС И.Грибков. - Здесь может возникнуть вопрос: зачем нужна стратегия интеллектуальной собственности? Международный опыт показывает, что стратегия интеллектуальной собственности служит инновационному развитию стран, повышению конкурентоспособности производственных предприятий, совершенствованию системы рыночной экономики.
Известно, что один только товарный знак крупной компании, отмеченный на упаковке продукции, может олицетворять не только саму компанию, но и страну-производителя. Примером могут служить такие известные бренды, как "Adidas", "Apple", "Mersedes Benz", "Nike", "Rolex", "Toyota". Существенно, что в развитых странах интеллектуальная собственность, вытеснив сельское хозяйство, начинает новую эпоху. В нашу жизнь входят такие понятия, как "умная машина", "умный дом", "безопасный город". Различные изобретения и разработки привносят в жизнь человека удобства.
На семинаре также были обсуждены методы создания стратегии в сфере интеллектуальной собственности. По мнению британского эксперта Рона Марчанта, поделившегося своим мнением на эту тему, при разработке стратегии недостаточно иметь только общую цель, прежде всего, необходимо наметить для чего и для кого она разрабатывается. В этом должны участвовать не только ответственные ведомства, но и другие заинтересованные стороны.
На встрече отдельное внимание было уделено содержанию реформ в сфере интеллектуальной собственности в Узбекистане. Как было отмечено, осуществляются важные меры, связанные с обеспечением права на интеллектуальную собственность, ратификацией международных договоров и соглашений в сфере авторских и смежных прав. В частности, в целях совершенствования государственного управления в сфере интеллектуальной собственности было принято постановление Президента Республики Узбекистан "О мерах по совершенствованию государственного управления в сфере интеллектуальной собственности" от 8 февраля 2019 года. На основе данного документа Агентство по интеллектуальной собственности было переведено в систему Министерства юстиции.
На мероприятии также были рассмотрены вопросы международного сотрудничества в разработке национальной стратегии интеллектуальной собственности.