Yevropa Ittifoqining tashqi ishlar va xavfsizlik siyosati bo‘yicha Oliy vakili bilan uchrashuv
2019-yilning 12-noyabr kuni Belgiyada bo‘lib turgan O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Yevropa Ittifoqining Tashqi ishlar va xavfsizlik siyosati bo‘yicha Oliy vakili, Yevropa Ittifoqi Komissiyasi vitse-prezidenti Federika Mogerini bilan muzokaralar o‘tkazdi.
Tomonlar joriy yilda hamkorlik faollashganini mamnuniyat bilan qayd etdilar. Xususan, bir qator ikki tomonlama tadbirlar bo‘lib o‘tdi, jumladan, adliya, ichki ishlar, inson huquqlari va unga oid masalalar, rivojlanish masalalari bo‘yicha “O‘zbekiston-YI” kichik qo‘mitalari va “O‘zbekiston-YI” Hamkorlik kengashining majlislari o‘tkazildi. YI Kengashining Siyosat va xavfsizlik masalalari bo‘yicha qo‘mitasi a’zolarining Toshkent shahriga tashrifi, shuningdek, Brussel shahrida “O‘zbekiston-YI” parlament hamkorligi qo‘mitasining navbatdagi majlisini o‘tkazish kutilmoqda.
Muzokaralar davomida Kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi bitim (KShHB) matnini tezroq tasdiqlash zarurligi qayd etildi.
Ta’kidlanganidek, ikki tomonlama savdo-iqtisodiy va investitsion munosabatlarni yanada kengaytirishga alohida ahamiyat qaratiladi, bu esa mamlakat hayotining barcha sohalarini liberallashtirish bo‘yicha O‘zbekistonda olib borilayotgan islohotlarga ham ko‘maklashadi.
Uchrashuvda xavfsizlik sohasidagi hamkorlik masalalari ham ko‘rib chiqildi va kelgusi yili siyosat va xavfsizlik masalalari bo‘yicha yuqori darajadagi “Yevropa Ittifoqi - Markaziy Osiyo” muloqoti majlisini o‘tkazishga tayyorlik izhor etildi.
O‘zbekiston delegatsiyasi rahbari Orol dengizi fojiyasining salbiy oqibatlarini bartaraf etish bo‘yicha mamlakatda qat’iy choralar ko‘rilayotganini ta’kidladi va Orolbo‘yi mintaqasi uchun Inson xavfsizligi bo‘yicha ko‘p sheriklik trast fondi va O‘zbekistondagi boshqa ekologik loyihalarni Yevropa Ittifoqi qo‘llab-quvvatlayotganidan mamnunligini bildirdi.

12 ноября 2019 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов, находящийся в Бельгии с визитом, провел переговоры с Верховным представителем Евросоюза по иностранным делам и политике безопасности, вице-президентом Комиссии Европейского союза Федерикой Могерини.
Стороны с удовлетворением отметили активизацию взаимодействия в текущем году. Так, состоялась целая серия двусторонних мероприятий, в частности заседания подкомитетов «Узбекистан-ЕС» по юстиции, внутренним делам, правам человека и сопутствующим вопросам, вопросам развития и Комитета сотрудничества «Узбекистан-ЕС». Ожидается визит членов Комитета по вопросам политики и безопасности Совета ЕС в г.Ташкент, а также проведение очередного заседания Комитета парламентского сотрудничества «Узбекистан-ЕС» в г.Брюсселе.
В ходе переговоров констатировалась необходимость скорейшего согласования текста Соглашения о расширенном партнерстве и сотрудничестве (СРПС).
Подчеркивалось, что ключевое значение придается дальнейшему наращиванию двусторонних торгово-экономических и инвестиционных отношений, которым способствуют, в том числе проводимые в Узбекистане реформы по либерализации всех сфер жизни страны.
На встрече также рассмотрены вопросы сотрудничества в области безопасности и выражена готовность к проведению в г.Ташкенте в следующем году заседания Диалога высокого уровня «Евросоюз-Центральная Азия» по вопросам политики и безопасности.
Глава узбекской делегации отметил, что в стране предпринимаются решительные меры по преодолению негативных последствий Аральской катастрофы и выразил удовлетворение поддержкой Евросоюзом Многопартнерского трастового фонда по человеческой безопасности для региона Приаралья и других экологических проектов в Узбекистане