Yevropa Ittifoqining tashqi ishlar va xavfsizlik siyosati bo‘yicha Oliy vakili bilan uchrashuv
2019-yilning 12-noyabr kuni Belgiyada bo‘lib turgan O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Yevropa Ittifoqining Tashqi ishlar va xavfsizlik siyosati bo‘yicha Oliy vakili, Yevropa Ittifoqi Komissiyasi vitse-prezidenti Federika Mogerini bilan muzokaralar o‘tkazdi.
Tomonlar joriy yilda hamkorlik faollashganini mamnuniyat bilan qayd etdilar. Xususan, bir qator ikki tomonlama tadbirlar bo‘lib o‘tdi, jumladan, adliya, ichki ishlar, inson huquqlari va unga oid masalalar, rivojlanish masalalari bo‘yicha “O‘zbekiston-YI” kichik qo‘mitalari va “O‘zbekiston-YI” Hamkorlik kengashining majlislari o‘tkazildi. YI Kengashining Siyosat va xavfsizlik masalalari bo‘yicha qo‘mitasi a’zolarining Toshkent shahriga tashrifi, shuningdek, Brussel shahrida “O‘zbekiston-YI” parlament hamkorligi qo‘mitasining navbatdagi majlisini o‘tkazish kutilmoqda.
Muzokaralar davomida Kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi bitim (KShHB) matnini tezroq tasdiqlash zarurligi qayd etildi.
Ta’kidlanganidek, ikki tomonlama savdo-iqtisodiy va investitsion munosabatlarni yanada kengaytirishga alohida ahamiyat qaratiladi, bu esa mamlakat hayotining barcha sohalarini liberallashtirish bo‘yicha O‘zbekistonda olib borilayotgan islohotlarga ham ko‘maklashadi.
Uchrashuvda xavfsizlik sohasidagi hamkorlik masalalari ham ko‘rib chiqildi va kelgusi yili siyosat va xavfsizlik masalalari bo‘yicha yuqori darajadagi “Yevropa Ittifoqi - Markaziy Osiyo” muloqoti majlisini o‘tkazishga tayyorlik izhor etildi.
O‘zbekiston delegatsiyasi rahbari Orol dengizi fojiyasining salbiy oqibatlarini bartaraf etish bo‘yicha mamlakatda qat’iy choralar ko‘rilayotganini ta’kidladi va Orolbo‘yi mintaqasi uchun Inson xavfsizligi bo‘yicha ko‘p sheriklik trast fondi va O‘zbekistondagi boshqa ekologik loyihalarni Yevropa Ittifoqi qo‘llab-quvvatlayotganidan mamnunligini bildirdi.

Meeting with EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy
On November 12, 2019, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Abdulaziz Kamilov held talks with High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy/Vice-President of the European Commission, Federica Mogherini.
The parties noted with satisfaction the intensification of cooperation in the current year. During the negotiations, the need was noted for the approval of the text of the Enhanced Partnership and Cooperation Agreement (EPCA).
It was emphasized that the key importance is attached to further developing bilateral trade, economic and investment relations, which is facilitated, including by the ongoing reforms in Uzbekistan on liberalizing all spheres of the country’s life.
Issues of cooperation in security were also considered. Readiness was expressed to hold a meeting of the European Union – Central Asia High-Level Dialogue on political and security issues in Tashkent next year.
Head of Uzbekistan delegation noted that decisive measures are being taken in the country to overcome the negative consequences of the Aral Sea disaster and expressed satisfaction with the support of the European Union for the Multi-Partner Human Security Trust Fund for the Aral Sea region and other environmental projects in Uzbekistan.