Oʻzbekiston – Xitoy hukumatlari oʻrtasida ikki tomonlama muzokaralar
Uchrashuvda Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vaziri, Xitoy Xalq Respublikasi Davlat Kengashi Bosh vaziri mamlakatlarimiz rahbarlari oʻrtasidagi yaqin, ochiq va doʻstona munosabatlar davlatlarimizning har tomonlama strategik sheriklik munosabatlarini yanada rivojlantirish uchun ishonchli asos boʻlib xizmat qilayotganini taʼkidladi.
Bugungi kunda Oʻzbekiston va Xitoy oʻrtasida iqtisodiyot, savdo, sanoat, taʼlim, madaniyat, qishloq xoʻjaligi kabi qator sohalar boʻyicha oʻzaro manfaatli hamkorlik aloqalari faol rivojlanmoqda. Xususan, Oʻzbekiston iqtisodiyotiga Xitoydan jalb etilgan investitsiyalar va kreditlar hajmi 9 milliard dollardan oshgan. Ular neft, gaz, kimyo, energetika, telekommunikatsiya, shuningdek, infratuzilmalarni rivojlantirish boʻyicha qator strategik ahamiyatga ega investitsiya loyihalarini amalga oshirishga yoʻnaltirilmoqda.
Xitoy Oʻzbekistonning eng yirik savdo-iqtisodiy sherigi hisoblanadi. Joriy yilning 9 oyi yakunlari boʻyicha oʻzaro savdo aylanmasi 33 foizga oshib, 5,9 milliard AQSH dollarini tashkil etgan. Ikki tomonlama savdoni yanada kengaytirish va 2020-yil yakunlari boʻyicha uning hajmini 10 milliard dollarga yetkazish boʻyicha umumiy vazifalar belgilangan.
Ikki tomonlama muloqotda oliy darajadagi uchrashuvlar doirasida erishilgan kelishuvlar ijrosini oʻz vaqtida taʼminlash masalalari muhokama qilindi. Savdo-iqtisodiy, sarmoyaviy, moliyaviy va transport-kommunikatsiya sohalaridagi oʻzaro aloqalarni yanada kengaytirish imkoniyatlari koʻrib chiqildi.
Muzokaralar doirasida Oʻzbekiston tomoni xitoylik hamkorlarni 2020-yilning 4-6-mart kunlari Toshkentda boʻlib oʻtadigan xalqaro investitsiya forumida ishtirok etishga taklif etdi. Shuningdek, Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpinning 2020-yilda mamlakatimizga amalga oshirilishi rejalashtirilayotgan tashrifi doirasida Oʻzbekiston – Xitoy I hududlararo forumini oʻtkazish taklifi ilgari surildi.
Uchrashuv yakunida savdo-iqtisodiy, investitsiya, bank-moliya, transport-kommunikatsiya sohalari, shuningdek, qishloq xoʻjaligi mahsulotlarini eksport qilish, texnik hamkorlik kabi yoʻnalishlarda qator hujjatlar imzolandi.

Переговоры между правительствами Узбекистана и Китая
1 ноября во Дворце симпозиумов в городе Ташкенте в рамках официального визита Премьера Государственного совета Китайской Народной Республики Ли Кэцяна в нашу страну состоялась встреча с участием делегаций правительств двух стран.
На встрече Премьер-министр Республики Узбекистан Абдулла Арипов, Премьер Государственного совета Китайской Народной Республики Ли Кэцян отметили, что близкие, открытые и дружеские отношения между главами наших государств служат надежной основой развития всестороннего стратегического партнерства между двумя странами.
В настоящее время между Узбекистаном и Китаем активно развиваются связи сотрудничества в экономике, торговле, промышленности, образовании, сельском хозяйстве и других сферах. Объем вложенных в экономику Узбекистана инвестиций Китая превысил 9 миллиардов долларов. Эти средства направляются на развитие нефтяной, газовой, химической, энергетической, телекоммуникационной и других ключевых отраслей, а также на реализацию важных инфраструктурных инвестиционных проектов стратегического значения.
Китай считается самым крупным торгово-экономическим партнером Узбекистана. По итогам 9 месяцев текущего года, взаимный товарооборот увеличился на 33 процента и составил 5,9 миллиарда долларов. Намечены задачи по расширению двусторонней торговли и доведению ее объема к концу 2020 года до 10 миллиардов долларов.
В ходе двустороннего диалога обсуждались вопросы своевременного обеспечения исполнения соглашений, достигнутых в рамках встреч на высшем уровне. Рассмотрены возможности дальнейшего расширения связей в торгово-экономической, инвестиционной, финансовой и транспортно-коммуникационной сферах.
В рамках переговоров узбекская сторона пригласила китайских партнеров к участию в Международном инвестиционном форуме, который будет проводиться 4-6 марта 2020 года в Ташкенте. Было также выдвинуто предложение о проведении I Узбекско-китайского межрегионального форума.
В завершение встречи состоялось подписание документов о сотрудничестве в сферах торговли, экономики, инвестиций, банковской и финансовой деятельности, транспорта и коммуникаций, экспорта сельскохозяйственной продукции, технического сотрудничества.