O‘zbekiston delegatsiyasi rahbarining Vashington shahridagi uchrashuvlari to‘g‘risida
2019-yilning 27-sentabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov boshchiligidagi delegatsiya AQShga tashrifi doirasida Vashington shahrida muzokaralar o‘tkazdi.
AQSh Prezidentining milliy xavfsizlik bo‘yicha maslahatchisining yangi tayinlangani o‘rinbosari Mett Pottinger bilan qisqa uchrashuv bo‘lib o‘tdi. U Afg‘onistondagi vaziyatni barqarorlashtirish bo‘yicha mamlakatining sa’y-harakatlarini muntazam qo‘llab-quvvatlagani uchun O‘zbekiston rahbariyatiga minnatdorlik so‘zlarini yetkazishni so‘radi.
Ta’kidlanganidek, Vashington Prezident Donald Trampning Janubiy Osiyodagi strategiyasini amalga oshirish, jumladan Markaziy Osiyodagi mintaqaviy savdo-iqtisodiy va infratuzilma jarayonlariga Afg‘onistonni faol jalb qilishda O‘zbekistonni ishonchli va asosiy sherik deb hisoblaydi.
Shuningdek, Milliy xavfsizlik kengashining Janubiy va Markaziy Osiyo bo‘yicha katta direktori Liza Kyortis bilan ham muzokaralar bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda 22-sentabr kuni Nyu-York shahrida bo‘lib o‘tgan “C5+1” vazirlar uchrashuvining mazkur shakldagi hamkorlikning zarur ekanligini yana bir bor tasdiqlagan samarali yakunlari mamnuniyat bilan ta’kidlandi.
Liza Kyortis Markaziy Osiyoda mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirish va ishonch muhitini mustahkamlashda O‘zbekistonning faol pozitsiyasini alohida qayd etdi. U O‘zbekistonning Yaqin Sharqdagi qurolli mojarolar hududidan ayollar va bolalarni qaytarish bo‘yicha sa’y-harakatlarini olqishladi hamda mazkur masala bo‘yicha ko‘mak berishga tayyor ekanligini bildirdi.

О встречах главы делегации Узбекистана в г.Вашингтоне
27 сентября 2019 года делегация Республики Узбекистан во главе с Министром иностранных дел Абдулазизом Камиловым в рамках визита в США провела переговоры в г.Вашингтоне.
Состоялась краткая встреча с вновь назначенным заместителем советника Президента США по национальной безопасности Мэттом Поттингером, который просил передать руководству Узбекистана слова признательности за неизменную поддержку усилий его страны по стабилизации ситуации в Афганистане.
Подчеркивалось, что Вашингтон видит в Узбекистане надежного и ключевого партнера по реализации стратегии Президента Дональда Трампа в Южной Азии, в том числе активном вовлечении Афганистана в региональные торгово-экономические и инфраструктурные процессы в Центральной Азии.
Также проведены переговоры со старшим директором по Южной и Центральной Азии Совета национальной безопасности Лизой Кёртис.
Стороны с удовлетворением констатировали продуктивные итоги состоявшейся 22 сентября в г.Нью-Йорке министерской встречи «С5+1», которые вновь подтвердили востребованность данного формата взаимодействия.
Лиза Кёртис отдельно отметила активную позицию Узбекистана в деле развития регионального сотрудничества и укрепления атмосферы доверия в Центральной Азии. Она приветствовала усилия Узбекистана по возращению женщин и детей из зон вооруженных конфликтов на Ближнем Востоке и выразила готовность оказать необходимое содействие по данному вопросу.
В ходе встречи обсуждены также другие вопросы двусторонней повестки дня, в числе которых дальнейшее развитие политического диалога, торгово-экономических и культурно-гуманитарных связей.