Statistika hamkorligidagi keyingi qadam
Moldovaning Kishinyov shahrida o‘tkazilayotgan Sharqiy Yevropa, Kavkaz va Markaziy Osiyo davlatlari uchun “Statistika hamkorligidagi keyingi qadam” mavzusida tashkil etilgan seminarda Davlat statistika qo‘mitasi vakillari ham ishtirok etmoqda.
Shu yilning 24–26-sentabr kunlari o‘tkazilayotgan mazkur seminarda 11 ta davlatdan iborat statistika tashkilotlari vakillari va ekspertlar guruhi qatnashmoqda. Unda statistika tizimidagi mavjud muammolar, so’nggi yillarda amalga oshirilgan ishlar, aholini ro‘yxatga olishda innovatsion usullarni qo’llash, ma'muriy va boshqa axborot manbalaridan foydalanish, katta hajmdagi ma’lumotlardan foydalanishda yangi texnologiyalarni qo’llash, barqaror rivojlantirish maqsadlari hamda boshqa ko’plab yo’nalishlar bo’yicha fikr-mulohazalar almashilmoqda.
Seminarning birinchi kuni O’zbekiston delegatsiyasining “O’zbekiston Respublikasida statistika tizimini rivojlantirish istiqbollari” mavzusidagi taqdimoti namoyish qilindi. Taqdimotda so’nggi yillarda statistika tizimida amalga oshirilayotgan ishlar va rejalar haqida batafsil ma’lumotlar berildi.
Tadbir davomida ishtirokchilarning mavzu yuzasidan namoyish qilgan taqdimotlari bo‘yicha muhokamalar olib borilmoqda, tizim tajribalari ommalashtirishga tavsiya etilmoqda hamda mavjud muammolarni hal etishning istiqbollari ko‘rib chiqilmoqda.

“The next step in statistical collaboration”
The State Committee on Statistics representatives take part in the high-level seminar “The Next Step in Statistical Cooperation” for the countries of Eastern Europe, the Caucasus and Central Asia, which is being held in September 24-26 Chisinau, Moldova.
Representatives and experts from 11 countries are participating in this seminar. It exchanging views on the existing problems in the statistics system, applying innovative methods of census registration, access to administrative and other sources of information, application of new technologies for using big data, sustainable development goals and many other directions.
The first day of the seminar Delegation of Uzbekistan’s presentation on the “In the Republic of Uzbekistan Prospects for the development of statistical systems” was heard and activities and plans which is in recent years work done were discussed.
Participants are making presentations on this topic, discussing on the experiences of the countries and solving prospects of current problems are under consideration.