Oʻzbekiston – Koreya: savdo-iqtisodiy, sogʻliqni saqlash sohalarida hamkorlik
Koreya Respublikasining savdo, sanoat va energetika vaziri oʻrinbosari Kim Yong Re va Koreya importchilari assotsiatsiyasi raisi Xong Kvang-xi boshchiligidagi delegatsiya mamlakatimizda boʻlib turibdi.
Tashrif doirasida Toshkentda 25-sentabr kuni mahalliy ishlab chiqaruvchilar mahsulotlarini Koreya bozorlariga eksport qilishni yanada takomillashtirishga doir masalalalar muhokamasiga bagʻishlangan Oʻzbekiston – Koreya biznes forumi va kooperatsion birjasi tashkil etildi.
Tadbirda Oʻzbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, Savdo-sanoat palatasi, mahalliy kompaniyalar vakillari, shuningdek, Koreyaning qurilish, sogʻliqni saqlash, turizm kabi sohalarda faoliyat olib borayotgan 10 dan ziyod yetakchi kompaniyalari mutasaddilari ishtirok etdi.
Fourm ochilishida Oʻzbekistonda iqtisodiy sohalarda amalga oshirilayotgan islohotlar yuqori baholandi. Koreya Oʻzbekiston bilan keng koʻlamli eksport-import jarayonlarini kengaytirishdan manfaatdor ekani taʼkidlandi.
– Tashrif doirasida Oʻzbekiston bilan hamkorlik sohalarini kengaytirish maqsadida mahalliy ishbilarmon doira vakillari bilan muzokaralar olib borishni rejalashtirganmiz, – dedi Xong Kvang-xi. – Bugungi forum mazkur masalalarni muhokama qilish uchun qulay platformadir. Bu kabi uchrshuvlar savdo-iqtisodiy aloqalarni yanada mustahkamlash boʻyicha yangi loyihalarni ishlab chiqish va amalga oshirishga xizmat qiladi.
Oʻzbekiston bilan Koreya oʻrtasida savdo-iqtisodiy munosabatlar jadal rivojlanmoqda. Bunda ikki mamlakat oʻrtasida turli darajadagi tashriflar faollashib borayotgani muhim oʻrin tutmoqda.
Tashkil etilayotgan biznes-forum va kooperatsion birjalarda iqtisodiy hamkorlikni yangi loyihalar, shartnoma va bitimlar hisobiga boyitish imkoni tugʻilmoqda. 2019-yilning yanvar-aprel oylarida Oʻzbekiston bilan Koreya oʻrtasida oʻzaro tovar aylanmasi hajmi 913 million dollardan ziyodni tashkil qildi.
Tadbirda bu kabi koʻrsatkichlar ikki mamlakat salohiyatini toʻliq aks ettirmasligi qayd etildi. Oʻzaro savdo hajmini oshirish imkoniyatlari yuzasidan fikr almashildi.
Koreya importchilari assotsiatsiyasi elektron maʼlumotlar bazasi imkoniyatlari, Koreyaga eksport qilish qoidalari haqida taqdimotlar namoyish etildi. Oʻz navbatida, koreyalik ishtirokchilarga mamlakatimiz investitsiya va eksport salohiyati, mahalliy eksportchi kompaniyalar imkoniyatlari haqida maʼlumotlar taqdim etildi.
Tadbir yakunida tomonlar elektron savdo maydonchasini tashkil etish boʻyicha kelishuvga erishdi. Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi bilan Koreya importchilari assotsiatsiyasi oʻrtasida oʻzaro anglashuv memorandumi imzolandi.
Kunning ikkinchi yarmida delegatsiya aʼzolari raqamli sogʻliqni saqlash sohasi boʻyicha Oʻzbekiston – Koreya hamkorligi forumida qatnashdi.
Davlatimiz rahbarining 2017-yil noyabr oyida Koreya Respublikasiga amalga oshirgan tashrifi doirasida koʻplab sohalar qatori sogʻliqni saqlash yoʻnalishi boʻyicha ham kelishuvlarga erishilgandi. Bugungi kunda ushbu kelishuvlar ijrosi doirasida Fargʻona shahrida rentgen uskunalarini ishlab chiqarish boʻyicha yangi korxona ish boshladi. Buxoro shahrida Koreya klinikasini tashkil etish ishlari yakunlandi. Koreyaning Seul, Inha universitetlari kabi qator oliy taʼlim muassasalarining tibbiyotga doir dasturlari ishga tushirildi. Toshkent shahrida Koreyaning koʻp tarmoqli bolalar klinikasini bunyod etish ishlari davom etmoqda. Shuningdek, Koreya tajribasidan foydalangan holda, Oʻzbekistonda raqamli tibbiyotni rivojlantirish ishlari amalga oshirilmoqda.
Tadbirda Oʻzbekiston Respublikasi sogʻliqni saqlash vaziri Alisher Shodmonov, Koreya Respublikasi sogʻliqni saqlash va ijtimoiy taʼminot vazirligining global sogʻliqni saqlash boʻyicha bosh direktori Kim Xeseon raqamli tibbiyot sohasida Janubiy Koreya imkoniyatlari va Oʻzbekistonning ushbu yoʻnalishga katta qiziqishi tomonlar oʻrtasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlash barobarida aholi turmush darajasini yuksaltirishga xizmat qilishini taʼkidladi.
Forum sessiyalarida raqamli sogʻliqni saqlash sohasi boʻyicha Koreya tajribasi, oʻzaro hamkorlikda amalga oshirilishi rejalashtirilgan chora-tadbirlar muhokama qilindi.
Oʻzbekiston bilan Koreya oʻrtasida elektron sogʻliqni saqlash boʻyicha harakatlar rejasi tasdiqlandi.
Shu kuni Koreya Respublikasi Prezidentining joriy yil aprel oyida mamlakatimizga tashrifi yakunlari boʻyicha erishilgan kelishuvlarni roʻyobga chiqarish boʻyicha ishchi guruhning navbatdagi majlisi oʻtkazildi.
Majlisga Oʻzbekiston Respublikasi investitsiyalar va tashqi savdo vaziri oʻrinbosari Laziz Qudratov hamda Koreya Respublikasining savdo, sanoat va energetika vaziri oʻrinbosari Kim Yong Re hamraislik qildi.
Unda ishchi guruhning 2019-yil iyun oyida Seulda oʻtgan majlisi natijalari, investitsiya sohasida oʻzaro hamkorlikning joriy holati va ustuvor yoʻnalishlari tahlil qilindi.
Investitsiyalarni oʻzaro ragʻbatlantirish va himoya qilish, Koreya moliya institutlari bilan hamkorlik dasturini amalga oshirish, “Angren” erkin iqtisodiy zonasida Koreyaning ”Inchxon" erkin iqtisodiy zonasi filialini tashkil etish imkoniyatlari, erkin savdo maydonchasini yaratish loyihalari, sogʻliqni saqlash, farmatsevtika va raqamli tibbiyot sohalaridagi hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi.

Узбекистан – Корея: сотрудничество в сферах торговли, экономики и здравоохранения​
В нашей стране находится делегация Республики Корея во главе с заместителем министра торговли, промышленности и энергетики Ким Ёнг Рэ и председателем ассоциации импортеров Кореи Хонг Кванг-хи.
В рамках визита 25 сентября в Ташкенте состоялись бизнес-форум деловых кругов Узбекистана и Кореи и кооперационная биржа, посвященная вопросам дальнейшего совершенствования экспорта продукции отечественных производителей в Южную Корею.
В мероприятии приняли участие представители Министерства инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан, Торгово-промышленной палаты, отечественных компаний, а также уполномоченные лица свыше 10 ведущих корейских компаний, задействованных в сферах строительства, здравоохранения, туризма.
На открытии форума высоко оценивались реформы, осуществляемые в Узбекистане в экономической сфере. Отмечалось, что Корея заинтересована в расширении широкомасштабных экспортно-импортных операций с Узбекистаном.
– В целях расширения направлений сотрудничества в рамках визита планируем провести переговоры с представителями деловых кругов Узбекистана, – сказал Хонг Кванг-хи. – Сегодняшний форум является благоприятной платформой для обсуждения вопросов. Подобные встречи служат разработке и реализации новых проектов, нацеленных на дальнейшее укрепление торгово-экономических связей.
Торгово-экономические отношения между Узбекистаном и Южной Кореей развиваются ускоренными темпами. Важное значение при этом приобретает активизация взаимных визитов на различных уровнях.
В ходе организуемых бизнес-форумов и кооперационных бирж появляется возможность обогащения экономического сотрудничества новыми проектами, договорами и соглашениями. С января по апрель 2019 года объем взаимного товарооборота между Узбекистаном и Кореей превысил 913 миллионов долларов.
На мероприятии отмечалось, что подобные показатели не отражают полностью потенциала обеих стран. Состоялся обмен мнениями по поводу возможностей увеличения объемов взаимной торговли.
Продемонстрированы возможности электронной базы данных Ассоциации импортеров Кореи, состоялась презентация правил экспорта в Корею. Корейским участникам была представлена информация об инвестиционном и экспортном потенциале нашей страны, возможностях отечественных компаний-экспортеров.
В завершение мероприятия между сторонами достигнута договоренность о создании электронной торговой площадки. Подписан меморандум о взаимопонимании между Министерством инвестиций и внешней торговли и Ассоциацией импортеров Кореи.
Во второй половине дня члены делегации приняли участие в узбекско-корейском форуме, посвященном цифровому здравоохранению.
В рамках визита главы нашего государства в Республику Корея в ноябре 2017 года была достигнута договоренность во многих сферах, в частности в сфере здравоохранения. На сегодняшний день в рамках реализации этих соглашений в Фергане начало работу новое предприятие по производству оборудования для рентгена. В Бухаре завершились работы по созданию корейской клиники. Запущены образовательные программы ряда высших учебных заведений Кореи, таких как университеты Сеул и Инха. В Ташкенте продолжается работа по возведению корейской многопрофильной детской клиники. Кроме того, с применением корейского опыта в Узбекистане осуществляются работы по развитию цифровой медицины.
На мероприятии министр здравоохранения Республики Узбекистан Алишер Шодмонов, генеральный директор по глобальному здравоохранению Министерства здравоохранения и социального обеспечения Республики Корея Ким Хесеон отметили, что возможности Южной Кореи в области цифровой медицины и огромный интерес Узбекистана к данному направлению наряду с дальнейшим укреплением взаимного сотрудничества будут также способствовать повышению уровня жизни населения.
На сессиях форума обсуждались опыт Кореи в сфере цифровой медицины, совместные мероприятия, планируемые к реализации в данном направлении.
Между Узбекистаном и Кореей утвержден план действий по электронному здравоохранению.
В этот же день состоялось очередное зас
едание рабочей группы по реализации соглашений, достигнутых по итогам визита Президента Республики Корея в нашу страну в апреле нынешнего года.
На нем сопредседательствовали заместитель министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Лазиз Кудратов и заместитель министра торговли, экономики и энергетики Республики Корея Ким Ёнг Рэ. Были проанализированы результаты заседания рабочей группы, состоявшегося в июне 2019 года в Сеуле, нынешнее состояние и приоритетные направления взаимовыгодного сотрудничества в инвестиционной сфере.
Рассматривались возможности взаимного поощрения и защиты инвестиций, реализации программы сотрудничества с финансовыми институтами Кореи, создания филиала свободной экономической зоны "Инчхон" (Корея) в свободной экономической зоне "Ангрен”, проекты по созданию свободной торговой площадки, перспективы сотрудничества в сферах здравоохранения, фармацевтики и цифровой медицины.