Oʻzbekiston – Hindiston: xavfsizlik sohasida maslahatlashuv
Toshkentda 24-sentabr kuni Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Xavfsizlik Kengashi apparati va Hindiston Respublikasi Milliy xavfsizlik kengashi oʻrtasida maslahatlashuv boʻlib oʻtdi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Xavfsizlik Kengashi kotibi V.Maxmudov va Hindiston Bosh vaziri maslahatchisining milliy xavfsizlik boʻyicha oʻrinbosari P.Saran raisligida oʻtgan majlisda keyingi yillarda mamlakatlarimiz oʻrtasidagi oʻzaro manfaatli va uzoq muddatli strategik sheriklik yuqori darajaga koʻtarilgani alohida qayd etildi.
Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Hindiston Bosh vaziri Narendra Modining saʼy-harakatlari bilan mamlakatlarimiz oʻrtasidagi aloqalarni har tomonlama chuqurlashtirish uchun mustahkam poydevor qoʻyildi. Bu har ikki tomonga xalqaro miqyosdagi umumiy tahdid va xavf-xatarlarga qarshi kurashishda yaqindan hamkorlik qilish imkonini bermoqda.
Muloqotda tomonlar mintaqaviy xavfsizlikka nisbatan xalqaro terrorizm va ekstremizm, separatizm, transmilliy uyushgan jinoyatchilik, giyohvand moddalarning noqonuniy aylanmasi va boshqa xatarlar natijasida yuzaga kelayotgan, borgan sari oʻsib borayotgan tahdidlarga qarshi birgalikda harakatlanish boʻyicha ikki va koʻp tomonlama hamkorlikni kengaytirish tarafdori ekanini tasdiqladi.
Maslahatlashuvning Markaziy va Janubiy Osiyo mamlakatlari mintaqaviy xavfsizligi, tinchligi, barqaror rivojlanishini taʼminlashda muhim ahamiyatga ega ekani alohida qayd etildi.
Tadbirda axborot xavfsizligi, harbiy va harbiy-texnikaviy hamkorlikni mustahkamlash, giyohvand moddalar noqonuniy aylanmasi va odam savdosi sohasidagi transmilliy uyushgan jinoyatchilikka qarshi birgalikda kurashishning amaliy mexanizmlarini takomilashtirish, Afgʻonistonda yuzaga kelgan vaziyatdan kelib chiqib, Markaziy va Janubiy Osiyoda xavfsizlikni taʼminlash masalalari koʻrib chiqildi.
Oʻzbekiston bilan Hindiston oʻrtasida xavfsizlik sohasidagi hamkorlikni takomilashtirish yuzasidan tavsiyalar ishlib chiqildi. Oʻzaro munosabatlarni rivojlantirishda erishilgan yuqori surʼatni saqlash va foydalanilmagan imkoniyatlar hisobiga hamkorlikni yanada jadallashtirish muhimligi taʼkidlandi.
Uchrashuv yakunida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Xavfsizlik Kengashi apparati va Hindiston Respublikasi Milliy xavfsizlik kengashi oʻrtasida xavfsizlik sohasidagi hamkorlikni yanada chuqurlashtirish va kengaytirish boʻyicha aniq chora-tadbirlarni nazarda tutuvchi ikki tomonlama maslahatlashuv protokoli imzolandi.

Uzbekistan – India: security consultations
On September 24, Tashkent hosted consultations between the office of the Security Council under the President of the Republic of Uzbekistan and the secretariat of the National Security Council of the Republic of India.
Negotiations were chaired by the Secretary of the Security Council under the President of the Republic of Uzbekistan V. Makhmudov and Deputy National Security Adviser of India P. Saran. A high level of mutually beneficial and long-term strategic partnership achieved in recent years between the two countries was noted.
The parties reaffirmed their commitment to expanding both bilateral and multilateral cooperation in countering the growing threats caused by international terrorism and extremism, separatism, transnational organized crime, drug trafficking and others.
The importance of consultations in ensuring regional security, stability and sustainable development of Central and South Asian countries was emphasized.
Issues of further improving cooperation in information security, military and military-technical, in the fight against transnational organized crime in the field of drug trafficking and human trafficking, as well as ensuring security in Central and South Asia in the context of the current situation in Afghanistan were addressed during the consultations. It was noted that it is necessary to maintain the dynamics of relations and use the unrealized potential.
Following the meeting, a Protocol of bilateral consultations was signed between the office of the Security Council under the President of the Republic of Uzbekistan and the secretariat of the National Security Council of the Republic of India, providing for specific measures on further deepening and expanding cooperation in the field of security.