Do‘stligimiz, ahilligimiz ramzi
O‘zbekistonda Tatariston Respublikasi madaniyati kunlari doirasida Alisher Navoiy nomidagi O‘zbekiston davlat akademik katta teatrida ikki xalq san’ati ustalarining kontsert dasturi bo‘lib o‘tdi.
Mamlakatimizda Tatariston Respublikasi madaniyati kunlarining tantanali ochilishiga start bergan ushbu fayzli oqshomga turli vazirlik va idoralar, ijodiy va jamoat tashkilotlari, milliy madaniyat markazlarining vakillari taklif etildi.
Kechada ta’kidlanganidek, o‘zbek va tatar xalqlari azaldan umumiy tarix, an’ana va milliy urf-odatlarining o‘xshashligi bilan diqqatga sazovor. Bu esa asrlar davomida yaqin madaniy muloqotlarni olib borishga, uni yanada kengaytirishga, yutuqlarni birgalikda baham ko‘rishga imkon berdi. Bu an’analar bugun ham davom etmoqda. O‘zbekistonda Tatariston Respublikasi madaniyati kunlarining o‘tkazilishi hamkorlikning yangi bosqichdagi amaliy timsoliga aylandi.
Jonajon O‘zbekistonimizda ko‘plab millat va elat vakillari yagona va ahil oila farzandlaridek istiqomat etib kelayotgani mamlakatimizda millatlararo do‘stlik va hamjihatlikni ta’minlash borasida olib borilayotgan oqilona va uzoqni ko‘zlovchi siyosatning amaldagi yorqin ifodasidir. Ular orasida tatar millati vakillari ham shu tabarruk zamin, uning ravnaqi, xalq farovonligi, porloq istiqboli yo‘lida fidokorona mehnat qilmoqda. O‘zbekistonda fan, siyosat, iqtisodiyot, madaniyat va san’at sohasi rivoji yo‘lida mehnat qilgan Rim Giniatullin, Galiya Izmaylova, Chingiz Axmarov va boshqalar katta hurmat bilan tilga olinadilar.
1990-yilda poytaxtda respublikaning eng faol milliy madaniy markazlaridan biri bo‘lgan Tatar ijtimoiy madaniy-ma’rifiy markazi tashkil etildi. Ushbu markaz tomonidan turli bayramlar o‘tkazilib, ularga keng jamoatchilik jalb qilinadi. Viloyatlarda tatar xalqining tili, madaniyati va urf-odatlarini saqlashda faol ishtirok etadigan yana sakkizta tatar jamoat birlashmasi samarali faoliyat ko‘rsatmoqda.
Bugun mamlakatimizda dunyoning barcha davlatlari bilan ko‘p tomonlama hamkorlik qilish uchun barcha sharoit yaratilgan. O‘zbekiston va Tatariston Respublikasi o‘rtasidagi hamkorlik o‘zaro ishonch va hurmat tamoyillari asosida rivojlanib bormoqda. Bunday madaniy tadbirlarni o‘tkazish yaxshi an’anaga aylangan. Mazkur madaniy-ma’rifiy loyihalar mamlakatlarimiz o‘rtasidagi do‘stona munosabatlarni mustahkamlaydi.
Samarqand shahridagi "Sharq taronalari" xalqaro musiqa festivali, Termizdagi Baxshichilik san’ati xalqaro festivali, Shahrisabzdagi Maqom xalqaro anjumani va yaqinda Qo‘qonda bo‘lib o‘tgan hunarmandchilik xalqaro festivalida Rossiya, xususan, Tataristondan musiqachilar ishtirok etdilar. Shuningdek, o‘tgan yil sentabr oyida Galiasgar Kamal nomidagi Tatar davlat akademik teatrining Toshkent shahridagi gastrol safari muvaffaqiyatli o‘tdi.
...Muhtasham sahnada jo‘shqin kuy-qo‘shiqlar yangraydi. Do‘stlikni, mehr va sadoqatni, ahillikni tarannum etuvchi musiqiy asarlar ikki qardosh xalqning maqsad-muddaolari, orzu-intilishlari yagona ekaniga o‘ziga xos ishoradek. Kontsert dasturi san’at muxlislariga g‘oyat manzur bo‘ldi. Dilrabo musiqiy dastur bilan boshlangan O‘zbekistonda Tatariston Respublikasi madaniyati kunlari doirasida spektakllar namoyishi, kontsertlar, ma’rifiy uchrashuvlar, ijodkorlarning muloqotlari, davra suhbatlari, ko‘rgazmalar o‘tkazilishi ko‘zda tutilgan.
Teatr foyesida badiiy-amaliy san’at ko‘rgazmasi, rasmlar, shoir va yozuvchilarning kitoblari taqdimoti, san’atkorlar bilan ijodiy uchrashuvlar tashkillashtirildi.

Символ нашей дружбы и единства
В рамках Дней культуры Республики Татарстан в Узбекистане в Государственном академическом Большом театре Узбекистана имени Алишера Навои состоялся концерт мастеров искусств двух народов.
На этот прекрасный вечер, давший старт торжественному открытию Дней культуры Республики Татарстан в нашей стране, были приглашены представители министерств и ведомств, творческих и общественных организаций, национальных культурных центров.
Как отмечалось на вечере, узбекский и татарский народы издревле объединяют общая история, схожие национальные традиции и обычаи. Это способствует проведению культурного диалога в течение многих веков, общей радости достигнутым успехам. Эти традиции продолжаются и сегодня. Проведение Дней культуры Республики Татарстан в Узбекистане стало практическим воплощением сотрудничества на новом этапе.
В нашем родном Узбекистане представители многих наций и народностей живут дружно, как дети одной семьи. Это является ярким примером осуществляемой в нашей стране дальновидной и справедливой политики обеспечения дружбы и солидарности между нациями. Живут в Узбекистане и представители татарского народа, которые беззаветно и самоотверженно трудятся во имя расцвета, процветания, светлого будущего этой священной земли, благополучия народа. В Узбекистане с большим уважением и трепетом произносят имена Рима Гиниатуллина, Галии Измайловой, Чингиза Ахмарова и других деятелей, вложивших свой труд в развитие науки, политики, экономики, культуры и искусства Узбекистана.
В 1990 году в столице организован Татарский общественный культурно-просветительский центр, являющийся одним из самых активных национальных культурных центров. Культурный центр проводит различные праздники, на которые привлекается широкая общественность. В областях для сохранения языка, культуры и обычаев татарского народа осуществляют эффективную деятельность еще восемь общественных объединений татар.
Сегодня в нашей стране созданы все условия для многостороннего сотрудничества со всеми странами мира. Сотрудничество между Узбекистаном и Республикой Татарстан развивается на основе принципов взаимного доверия и уважения. Проведение таких культурных мероприятий стало хорошей традицией, это укрепляет дружеские отношения между нашими странами.
Музыканты из России, в частности из Республики Татарстан, принимали участие в Международном музыкальном фестивале "Шарк тароналари", проводившемся в Самарканде, Международном фестивале искусства бахши в Термезе, Международном фестивале искусства макома в Шахрисабзе и недавно проводившемся Международном фестивале народно-прикладного искусства в Коканде. В прошлом году в Ташкенте успешно прошли гастроли Татарского государственного академического театра имени Галиасгара Камала.
... На величественной сцене звучат волнительные песни и музыка. Музыкальные произведения, воспевающие дружбу, преданность, любовь и согласие, являются своеобразным знаком того, что два братских народа едины в своих стремлениях к цели и мечте. Начавшиеся интересной концертной программой Дни культуры Республики Татарстан в Узбекистане будут продолжены творческими встречами, "круглыми столами," выставками, демонстрациями спектаклей.
В фойе театра были организованы выставка произведений художественно-прикладного искусства, презентации книг писателей и поэтов, творческие встречи.