O‘zbekiston - Xitoy: parlamentlararo aloqalarning muhim bosqichi
Hozirgi vaqtda O‘zbekiston Respublikasi va Xitoy Xalq Respublikasi hamkorligi turli yo‘nalishlarni qamrab olgan holda jadal rivojlanmoqda. Ayniqsa, ikki mamlakat parlamentlararo aloqalarining mustahkamlanishi munosabatlar doirasining yanada kengayishida muhim asoslardan biri bo‘lib xizmat qilmoqda.
2019-yil 11-sentabr kuni Oliy Majlis Qonunchilik palatasida  XXR Xalq vakillari Butunxitoy majlisi qishloq ho‘jaligi va qishloqlarda ishlash bo‘yicha qo‘mitasi raisi o‘rinbosari Li Chunshen boshchiligidagi delegatsiya a’zolari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv chog‘ida mehmonlarga parlament quyi palatasi faoliyati, qonunchilik sohasidagi yangiliklar to‘g‘risida axborot berildi. Shuningdek, Oliy Majlis Qonunchilik palatasi vakillari turli darajadagi xalqaro seminarlar, forumlar va yig‘ilishlarda ishtirok etish uchun XXRga bir necha bor tashrif buyurgani, o‘z navbatida, mazkur mamlakat parlamentariylari ham yurtimizda bo‘lgani ta’kidlab o‘tildi.
Muloqotda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasiga muvofiq amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli siyosiy-huquqiy, ijtimoiy-iqtisodiy, davlat va hududiy dasturlar hamda ular berayotgan samaralar xususida so‘z yuritildi.
Ta’kidlanganidek, yurtimizda davlat qurilishi tizimini takomillashtirish, qonun ustuvorligini ta’minlash, sud-huquq tizimini yanada isloh qilish, iqtisodiyotni liberallashtirish, ijtimoiy sohani rivojlantirish, ochiq va do‘stona tashqi siyosatni olib borishning ustuvor yo‘nalishlarida amalga oshirilayotgan islohotlar besh yillik keng qamrovli Harakatlar strategiyasining asosi bo‘lib xizmat qilmoqda.
Li Chunshen samimiy uchrashuv uchun minnatdorlik bildirib, Prezident Shavkat Mirziyoyevning shu yilning 24-27-aprel kunlari Xitoyga qilgan tashrifi ikki mamlakat munosabatlariga yangi mazmun-mohiyat, rag‘bat berganini ta’kidladi. Shuningdek, O‘zbekiston siyosiy-huquqiy, ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarni hayotga muvaffaqiyatli tatbiq etayotganini bildirdi.
Suhbat davomida ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirishda ishonchli muhitni yaratilishga qaratilgan parlamentlararo aloqalarni yanada yaxshilash, siyosiy muloqotlar muntazamligini ta’minlash muhim ahamiyat kasb etishini ta’kidladi. Jumladan, agrar sohadagi qonun ijodkorligi jarayoni yuzasidan o‘zaro tajriba almashish, bugungi kunda ikki mamlakatning mazkur jabhada qo‘lga kiritgan yutuqlari, qishloq xo‘jaligida amaliyotga joriy etilayotgan innovatsion ilg‘or usullar bilan o‘zaro o‘rtoqlashish masalalari xususida atroflicha so‘z yuritildi.
Shuningdek, muloqotda parlamentlararo hamkorlikni rivojlantirish masalalari ham muhokama qilindi. Tomonlar o‘zlarini qiziqtirgan muhim masalalar yuzasidan fikr almashdilar.

Узбекистан – Китай: важный этап межпарламентских связей
В настоящее время сотрудничество Республики Узбекистан и Китайской Народной Республики стремительно развивается, охватывая различные направления. Укрепление межпарламентских связей этих двух стран служит одним из важных основ дальнейшего активного сотрудничества.
11 сентября 2019 года в Законодательной палате Олий Мажлиса состоялась встреча с делегацией КНР во главе с заместителем председателя Комитета по сельскому хозяйству и работе в деревнях Всекитайского собрания народных представителей Ли Чуньшэном.
В ходе встречи гостям предоставлена информация о деятельности нижней палаты парламента, новшествах в законодательной сфере. Подчеркнуто, что представители нижней палаты парламента неоднократно посещали КНР для участия в различных международных семинарах, научных форумах и совещаниях консультативного характера.
Также констатированы осуществляемые в соответствии со Стратегией действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан широкомасштабные реформы, реализуемые важнейшие государственные и территориальные программы, направленные на ускоренное общественно-политическое, социально-экономическое и инвестиционное развитие регионов и в целом страны. Как было отмечено, проводимые в стране реформы по совершенствованию системы государственного управления, обеспечению верховенства закона и реформированию судебной системы, либерализации экономики, развитию социальной сферы, проведению открытой и конструктивной внешней политики служат основой всеобъемлющей пятилетней Стратегии действий.
Заместитель председателя Комитета Ли Чуньшэн поблагодарив за теплый прием, подчеркнул что визит Президента Шавката Мирзиёева 24-27 апреля этого года в Китай дал новый стимул отношениям двух стран. Также отметил, что Узбекистан успешно реализует важные политико-правовые, социально-экономические реформы в жизнь.
В ходе беседы констатирована актуальность совершенствования межпарламентских связей, укрепления постоянного политического диалога, которые призваны создавать надежную базу для дальнейшего развития двустороннего сотрудничества. В частности, обсуждены вопросы взаимообмена опытом в деле законотворческой деятельности в аграрной сфере, нынешнего достижения двух стран в этой области, взаимообмена с передовыми методами, внедренными в практику в сельскохозяйственном направлении.
Наряду с этим, стороны обсудили вопросы развития межпарламентского сотрудничества, обменялись мнениями по актуальным вопросам, представляющим взаимный интерес.