Oʻzbekiston-Turkiya: Turizm sohasidagi jamoat tashkilotlari Nevshehir shahar jamoat tashkilotlari bilan hamkorlik qiladi
2019-09-11 | Turizm
9-14-sentabr kunlari Oʻzbekiston Aeronavtika federatsiyasi, Mehmonxonalar assotsiatsiyasi, Gidlar uyushmasi, Gastronomik turizmi assotsiatsiyasi rahbarlari hamda Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasi vakillaridan iborat delegatsiya Turkiya Respublikasiga tashrif buyurdi. Tashrifdan koʻzlangan maqsad – Oʻzbekiston Respublikasi Hukumati bilan Turkiya Respublikasi Hukumati oʻrtasida turizm sohasida hamkorlik toʻgʻrisidagi bitimga muvofiq, turizm sohasidagi jamoat tashkilotlari yoʻnalishida hamkorlikni mustahkamlash, oʻzaro tajriba almashish va bu borada qator kelishuvlarga erishishdan iborat.
9-sentabr kuni delegatsiya Turkiyaning Nevshehir (Kappadokiya) shahar hokimiyatida “KAP-HİP” Kappadokiya Turizm zonasi infratuzilma xizmatlari birlashmasi raisi, shahar hokimi Rasim Ari hamda Nevshehir Aeronavtika federatsiyasi raisi Halil Uluyer bilan uchrashdi. Ta'kidlash joizki, Nevshehir Turkiyaning havo sharlari bilan tanilgan eng yirik shaharlaridan biri hisoblanib, u yerga har yili 3,5 milliondan ziyod xorijiy turist tashrif buyuradi, ichki sayyohlar soni 10 millionga yetadi, joylashtirish vositalarida jami 30 mingga yaqin oʻrin mavjud.
Uchrashuvda Oʻzbekistonning turizm salohiyati hamda investitsion imkoniyatlari haqida maʼlumot berilib, Oʻzbekistonda turizmning yangi turlari, jumladan ekstremal va yoshlar turizmini rivojlantirishda hamkorlik qilish masalasi muhokama etildi. Nevshehir shahar hokimi Rasim Ari hamda shahar Aeronavtika federatsiyasi raisi Halil Uluyer turizm sohasida hamkorlik qilish maqsadida Oʻzbekistonga tashrif buyurish istagi borligini taʼkidladi. “KAP-HİP” Kappadokiya Turizm zonasi infratuzilma xizmatlari birlashmasiga aʼzo hisoblangan, havo shari parvozi bilan shugʻullanuvchi tashkilotlarning faoliyati bilan yaqindan tanishish maqsadida “Atmosfer Balloons” kompaniyasida uchrashuv tashkil etildi. Maʼlumot uchun: “Atmosfer Balloons” kompaniyasi 1992-yilda tashkil etilgan boʻlib, oʻz faoliyatini 2 ta havo shari bilan boshlagan. Bugungi kunda 130 ga yaqin havo sharlari mavjud boʻlib, ushbu xizmatdan kuniga 4 mingdan ziyod turist foydalanmoqda.
Mazkur kompaniya rahbari Sevni Peker Oʻzbekistonda havo sharida muntazam parvozlarni tashkil qilish boʻyicha turizm klasterini yaratishga qiziqish bildirdi. Uchrashuv yakunida Oʻzbekistonda turizmning jozibadorlini oshirish, uning turlarini koʻpaytirish va rivojlantirish boʻyicha Oʻzbekiston Aeronavtika federatsiyasi Nevshehir Aeronavtika federatsiyasi hamda “Arhrodisias Ballons” kompaniyasi bilan hamokrlik qilishga kelishib olindi.

Узбекистан-Турция: Укрепление сотрудничества в сфере туризма с общественными туристическими организациями города Невшехир
2019-09-11 | Туризм
9-14 сентября делегация Республики Узбекистан, в составе которой представители Государственного комитета Республики Узбекистан по развитию туризма, Федерации аэронавтики, Ассоциации отелей, Ассоциации гидов и Ассоциации гастрономического туризма посетила Турцию. Целью визита является укрепление сотрудничества, обмен опытом и достижение договоренностей между Правительством Республики Узбекистан и Правительством Турецкой Республики в сфере туризма.
9 сентября в турецком городе Невшехир (Каппадокия) узбекская делегация встретилась с председателем Ассоциации инфраструктурных услуг туристической зоны Каппадокии, мэром Расимом Ари и председателем Федерации аэронавтики Невшехира Халилом Улуером. Стоит отметить, что Невшехир - один из крупнейших городов Турции, привлекающий своими воздушными шарами, которые используют более чем 3,5 миллионов иностранных туристов каждый год, до 10 миллионов внутренних туристов.
На встрече была представлена информация о туристическом потенциале и инвестиционных возможностях Узбекистана и обсуждены вопросы сотрудничества в развитии новых видов туризма в Узбекистане, в том числе экстремального и молодежного туризма. Мэр Невшехира Расим Ари и председатель Городской Федерации аэронавтики Халил Улуер выразили желание посетить Узбекистан в целях укрепления сотрудничества в сфере туризма. Также в целях ознакомления с деятельностью иностранных компаний, делегация посетила организацию Atmosfer Balloons, которая является членом Ассоциации инфраструктурных услуг туристической зоны Каппадокии.
Для справки: компания Atmosphere Balloons была основана в 1992 году и начала свою деятельность с двух воздушных шаров. На сегодняшний день у организации насчитывается около 130 воздушных шаров, которые используют более 4000 туристов в день.
Глава компании Севни Пекер выразил заинтересованность в создании туристического кластера для регулярных запусков воздушных шаров в Узбекистане. По итогам встречи было решено развивать сотрудничество между Федерацией аэронавтики Узбекистана, Федерацией аэронавтики Невшехира и компанией Atmosphere Balloons в целях развития туризма в Узбекистане и повышения привлекательности туристического бренда нашей страны.