O‘zbekiston yiliga 100 ming dona muzlatgich eksport qiladi
“O‘zeltexsanoat” uyushmasi Koreyaning “Samsung Elektroniks” kompaniyasi hamda “Artel” kompaniyasi o‘rtasida hamkorlik shartnomasi imzolandi. Ushbu loyiha asosida bir million dona maishiy muzlatgichlar ishlab chiqarish mo‘ljallanmoqda.
Qayd etish joizki, ushbu hamkorlikka dastlabki qadamlar 2011 yilda boshlangan edi. Zero, ushbu yillarda “Artel” ushbu kompaniyaning bevosita ko‘magi va brendi ostida changyutgichlar, kir yuvish mashinalari, televizorlar, konditsionerlar, kompyuter uchun monitorlar ishlab chiqarishni o‘zlashtirgan edi.
– Bugungi kunga kelib, bu hamkorlik yangi bosqichga chiqdi, – deydi “O‘zeltexsanoat” uyushmasi raisini birinchi o‘rinbosari Mansur Hoshimov. – Chunki ushbu kelishuvga asosan Toshkentdagi texnopark hududida umumiy qiymati 62 million dollarga teng loyiha amalga oshiriladi. Uning yillik quvvati 1 million dona maishiy muzlatgichlar ishlab chiqarishga mo‘ljallangan. Hozirda ishlab chiqarish joyida ta’mirlash ishlari boshlangan. 18 oy davomida ta’mirlash va zamonaviy uskunalar o‘rnatish ishlari ketma –ketlikda bajariladi. Demak, birinchi mahsulot 2020 yilda xaridorlarga yetkazib beriladi.
Loyihaga ko‘ra, “Samsung Elektroniks” kompaniyasi hamkorligida 300 ming dona Samsung brendli muzlatgichlar ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yiladi. Mazkur kelishuvning eng asosiy jihati shundaki, har yili ishlab chiqarilgan ushbu mahsulotning 100 ming donasi tashqi bozorlardagi sotish tizimi orqali eksportga yo‘naltiriladi. Bu o‘z navbatida soha eksportini yiliga 28-30 million dollargacha oshirish imkonini beradi.

2019-09-10 | Economics
A partnership agreement was signed between Uzeltechsanoat, Samsung Electronics of South Korea and Tashkent Technopark.
The first steps towards this partnership were taken in 2011. Artel company with direct assistance and under the brand name of Samsung Electronics mastered the production of vacuum cleaners, washing machines, televisions, air conditioners, monitors for computers.
“A new stage of our cooperation continues. According to this agreement, Samsung refrigerators will be produced in the territory of Tashkent Technopark in accordance with a project worth 62 million USD. Repair work is being carried out on the territory of the plant. In a short time, modern equipment will be installed. According to the plan, the first products will go on sale in 2020”, says M. Yunusov, Chairman of the Board of Uzeltechsanoat Association.
At the first stage, 300 thousand units of refrigerators will be produced annually, of which 100 thousand are planned to be exported. This will help to increase the country’s export potential.