Aholini ro‘yxatga olishda barcha birdek harakat qilishi kerak
Shu kunlarda yurtimizning barcha hududlarida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “O‘zbekiston Respublikasida 2022-yilda aholini ro‘yxatga olishni o‘tkazish konsepsiyasini tasdiqlash to‘g‘risida”gi farmoni ijrosi bo‘yicha turli tadbirlar o‘tkazilmoqda.
Jumladan, Namangan tumani hokimligida bo‘lib o‘tgan seminarda aholini ro‘yxatga olishga tayyorgarlik ko‘rish ishlari haqida fikr-mulohaza yuritildi. Tadbirda so‘zga chiqqanlar aholi soni bo‘yicha aniq va yaxlit ma'lumotlar ularni ro‘yxatga olish asosida olinishi, bu aholining yoshi, jinsi, milliy tarkibi, ma'lumot darajasi, nikoh holati, bandligi va boshqa tavsiflar bilan belgilanishi haqida so‘z yuritdi.
Shovot tumani hokimligida o‘tkazilgan tadbirda aholini ro‘yxatga olishda vazirlik va idoralar, mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlari, tegishli komissiyalar rahbarlari farmonda nazarda tutilgan vazifalarning o‘z vaqtida, to‘liq va sifatli bajarilishi borasida so‘z yuritildi. Viloyat statistika boshqarmasining Demografiya va mehnat statistikasi bo‘limi boshlig‘i Zokir Babadjanov farmonning ijrosi yuzasidan amalga oshirilayotgan ishlar va kelgusida bajarilishi lozim bo‘lgan vazifalar to‘g’risida to‘xtalib o‘tdi.
Payariq tumanida tashkil etilgan seminarda aholini ro‘yxatga olishni tashkil etish va o‘tkazishda jismoniy hamda yuridik shaxslarning ishtiroki, ular mehnatiga haq to‘lashning aniq mexanizmlari borasida so‘z bordi.
Qamashi tumanida o‘tkazilgan tadbirda hududlarda aholini ro‘yxatga olishga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish bo‘yicha ishlarni aniq chora-tadbirlar asosida bajarish va bu borada mas'ul ijrochilar malakasini oshirish xususida to‘xtalib o‘tildi.
Sirdaryo viloyati Shirin shahrida bo‘lib o‘tgan seminarda shahar hokimining birinchi o‘rinbosari, statistika, tashkilot va korxona rahbarlari, yer resurslari va kadastr bo‘limi hamda o‘zini-o‘zi boshqarish organlari vakillari ishtirok edi. Unda aholini ro‘yxatga olishni o‘tkazishga vakolatli organ hamda boshqa davlat va xo‘jalik boshqaruvi organlari, mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlari o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlikni muvofiqlashtirish masalari haqida fikr-mulohaza bildirildi.
Farg‘ona viloyatining Rishton tumanida ham O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “O‘zbekiston Respublikasida 2022-yilda aholini ro‘yxatga olishni o‘tkazish konsepsiyasini tasdiqlash to‘g‘risida”gi farmonida belgilangan vazifalarning mazmun-mohiyati va ahamiyatini keng jamoatchilikka yetkazish maqsadida tadbir tashkil etildi. Tadbirda aholini ro‘yxatga olishga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish jarayonini nazorat qilish, ro‘yxatga olish materiallarni qayta ishlashni tashkil etish va yakuniy natijalarni e'lon qilish masalalari bo‘yicha fikr-mulohazalar almashildi.

Everyone need participate in the census
These days, in all regions of the Republic, various measures are being taken to implement the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan “On approval of the Concept of conducting a population census in the Republic of Uzbekistan in 2022”.
In particular, at a seminar held in the khokimiyat of the Namangan region, participants exchanged views on preparations for the census. Speakers noted the importance of obtaining accurate and complete population data by taking into account indicators such as age, gender, nationality, educational level, marital status, employment, and other characteristics.
One of the such event, held in the khokimiyat of the Shovot district of the Khorezm region, the heads of ministries and departments, local executive authorities, and members of the relevant commissions explained the importance of timely, full and high-quality fulfillment of the tasks stipulated by the Presidential Decree. Zakir Babadzhanov, head of the regional Department of Demography and Labor Statistics, spoke in detail about the events implemented in accordance with the Presidential Decree and the challenges ahead.
The seminar in the Payarik district was devoted to the participation in the organization and conduct of the census of the population, individuals and legal entities, as well as to a specific mechanism for remunerating them.
The event, which was held in the Kamashi area, also highlighted preparations for the census in the regions. Participants dwelt in detail on specific measures to prepare for the census and the issue of continuing education and training of responsible persons.
The first deputy hokim of the city, heads of local statistics agencies, enterprises and organizations, representatives of land and cadastral services and local governments took part in the seminar, which was held in the city of Shirin, Syrdarya Region. During the meeting, an exchange of views on the coordination of joint census activities between state organizations, business entities, responsible persons and local authorities took place.
The purpose of the event, organized in the Rishtan district of the Ferghana region, was to inform the general public about the goals and objectives stipulated by the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan “On Approving the Concept of conducting a population census in the Republic of Uzbekistan in 2022”. The participants exchanged views on the stages of preparation for the census, monitoring, registration of materials and publication of the final results of the census.