Muammo va kamchiliklar muhokama qilinib, chora-tadbirlar belgilandi
Joriy yilning 22-avgust kuni Farg‘ona viloyati Tadbirkorlar markazida Prezidentimizning "O‘zbekiston Respublikasida 2022-yilda aholini ro‘yxatga olishni o‘tkazish kontseptsiyasini tasdiqlash to‘g‘risida"gi farmoni ijrosi yuzasidan seminar o‘tkazildi. Seminarni viloyat hokimimining 1-o‘rinbosari F.Toshpo’latov ochib berdi.
Tadbirda viloyatning barcha tuman (shahar) hokimlarining birinchi o‘rinbosarlari, statistika, kadastr, o‘zini-o‘zi boshqarish organlari vakillari, viloyat hududiy komissiyasi a'zolari ishtirok etdi.
Seminarda Davlat statistika qo‘mitasi raisining o‘rinbosari M.Ziyadullaev, Demografik ko`rsatkichlarni shakllantirish bo`limi boshlig‘i Sh.Dusnayev so‘zga chiqib, farmonning ijrosi yuzasidan shu kunga qadar bajarilgan ishlar va kelgusida amalga oshirilishi lozim bo‘lgan vazifalar to‘g‘risida fikr bildirdi.
Tadbir ishtirokchilari aholini ro‘yxatga olishni tashkil etish va o‘tkazishda nimalarga e’tibor qaratish lozimligi, bu boradagi muammo va kamchiliklar, hal etilishi lozim bolgan chora-tadbirlar xususida atroflicha fikr-mulohaza almashdi. Shuningdek, tadbir davomida hududiy komissiya a'zolari tomonidan berilgan savollarga batafsil javob berildi.

Были определены меры после того, как были обсуждены проблемы и недостатки
22 августа текущего года в Центре предпринимателей Ферганской области был проведён семинар по исполнению Указа Президента Республики Узбекистан «Об утверждении Концепции проведения переписи населения в Республике Узбекистан в 2022 году». Семинар открыл первый заместитель хокима области - Ф. Тошпулатов.
В мероприятии приняли участие первые заместители всех районных (городских) хокимов, представители территориальных органов статистики, кадастра, органов самоуправления, члены областной территориальной комиссии.
На семинаре выступили заместитель председателя Государственного комитета по статистике - М. Зиядуллаев, начальник отдела формирования демографических показателей - Ш. Дуснаев. Выступавшие рассказали о проделанных работах до сегодняшнего дня по исполнению Указа Президента и о задачах, которые необходимо выполнить в будущем.
Участники обменялись мнениями о том, на что следует обращать внимание при организации и проведении переписи населения, о проблемах и недостатках, а также о мерах, которые необходимо принять. Также, во время мероприятия были даны подробные ответы на вопросы, которые были заданы членами территориальной комиссии.