Forum 500 yildan ortiq o‘tmishga ega qadimiy shaharlarning noyob madaniyati va tarixini namoyish etish maqsadida 2018-yildan beri an’anaviy ravishda o‘tkazilib kelinmoqda. Xalqaro forumda 32 mamlakatdan 54 shahar vakillari ishtirok etishdi. Keng ko‘lamli tadbir dasturidan turli ko‘rgazmalar, yarmarkalar, ilmiy-amaliy konferentsiyalar, davra suhbatlari, spektakllar va kontsertlar o‘rin olgan.
O‘zbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi, O‘zbekistonning Rossiya Federatsiyasidagi elchixonasi, Samarqand va Buxoro viloyatlari hokimliklari, shuningdek, “Ryazandagi «Almaz» mahalliy o‘zbek milliy-madaniy avtonomiyasi” va RFda istiqomat qiluvchi vatandoshlarimiz forum dasturilari doirasida tashkil etilgan tadbirlarda ishtirok etishdi.
Forumning birinchi kunida Ryazan viloyatining Gorkiy nomidagi kutubxonasida «O‘zbekiston bo‘ylab sayohat» maydonchasi barpo etildi: Toshkent Samarqand va Buxoro shaharlarining sayyohlik salohiyati ifodalangan ko‘rgazmalar, «O‘zbekistonda Yesenin izlaridan» fotoko‘rgazmasi hamda Buxoroda an’anaviy tarzda tashkil etilib kelinayotgan «Ipak va ziravorlar»  xalqaro festivalida namoyish etiladigan o‘zbek xalq amaliy san’ati buyumlari yarmarkasining fotolavhalari mamlakatimiz milliy stendidan o‘rin oldi. Shuningdek, maydonchada tadbir mehmonlari uchun o‘zbek diasporasining ijodiy jamoalari vakillarining chiqishlari namoyish etildi.
Ta’kidlash joizki, O‘zbekistonning ko‘rgazmadagi ishtiroki tadbir qatnashchilari va mehmonlarida katta qiziqish uyg‘otdi hamda u yetakchi federal va  hududiy OAV vakillari tomonidan keng yoritildi.
Bundan tashqari, forum doirasida Ryazan musiqali teatri sahnasida 17 avgust kuni Buxoro viloyat musiqali drama teatrining «Buxorocha to‘y» spektakli namoyish etildi, spektakldan so‘ng ko‘plab tomoshabinlar O‘zbekistonga tashrif buyurish istagini bildirishdi. Shuningdek, teatr binosida spektakl namoyishi bilan bir vaqtda mamlakatimizning sayyohlik salohiyatini targ‘ib qilish maqsadida O‘zbekiston delegatsiyasining hunarmandchilik mahsulotlari yarmarkasi tashkil etildi va mehmonlarga yurtimizning sayyohlik salohiyati haqida ma’lumot beruvchi tarqatma materiallar (qo‘llanmalar, jurnallar, turistik xaritalar) taqdim etildi.
Qadimiy shaharlar uyushmasi yig‘ilishida Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi vakillari mamlakatning boy madaniy merosini aks ettiruvchi, xususan, Samarqand va Buxoroning sayyohlik salohiyatini ochib beruvchi videoroliklarni namoyish etishdi. Shuningdek,  tadbirda madaniy-tarixiy meros yodgorliklarini asrab-avaylash, bu sohada jahon hamjamiyatining innovatsion yondashuvlariga oid dolzarb masalalar muhokama qilindi.
Bundan tashqari, forum doirasida O‘zbekiston va Rossiya sayyohlik tashkilotlari vakillari o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi, unda o‘zaro hamkorlik va rus sayyohlarini mamlakatimizga jalb qilish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.
Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi O‘zbekistonning sayyohlik salohiyatini rivojlantirish va sohani rivojlantirishga hissa qo‘shayotgan barcha yurtdoshlarimizga o‘z minnatdorchiligini bildiradi.

Туристический потенциал Ташкента, Самарканда и Бухары представлен на Международном Форуме древних городов в Рязани
2019-08-19 | Туризм
С 14 по 18 августа в Рязани (Россия) прошел II Международный форум древних городов, на котором представлен туристический потенциал Ташкента, Самарканда и Бухары. Подробнее: https://uzbektourism.uz/ru/newnews/view?id=674
Форум проводится на ежегодной основе с 2018 года в целях презентации уникальной культуры и истории древних городов, которым более 500 лет. В мероприятии приняли участие представители 54 городов из 32 стран. Программа масштабного мероприятия включила в себя различные выставки, ярмарки, научно-практические конференции, круглые столы, спектакли и концерты.
В период работы форума, узбекская делегация, в составе которой представители Государственного комитета Республики Узбекистан по развитию туризма, Посольства Республики Узбекистан в РФ, Хокимиятов Самаркандской и Бухарской областей, а также туроператоры страны при содействии диаспоральной организации «Рязанская местная узбекская национально-культурная автономия «АЛМАЗ» и наших соотечественников, проживающих в РФ, приняла участие в насыщенной программе форума.
В первый день форума в Рязанской областной библиотеке имени Горького была установлена площадка «Путешествуй по Узбекистану», на которой были представлены: Национальный стенд страны, демонстрирующий туристический потенциал Ташкента, Самарканда и Бухары, фотовыставки «По следам Есенина в Узбекистане» и Международного фестиваля «Шёлк и специи», проходящего ежегодно в Бухаре и ярмарка изделий народно-прикладного узбекского искусства. Также, на площадке, для гостей форума были организованы выступления представителей творческих коллективов узбекской диаспоры.
Стоит отметить, что работа узбекской выставки вызвала у участников и гостей мероприятия большой интерес, а также была освещена ведущими федеральными и региональными СМИ.
Кроме того, в рамках форума, на сцене Рязанского Музыкального театра, 17 августа состоялся спектакль Бухарского областного музыкально-драматического театра «Свадьба по-бухарски», после просмотра которого зрители выразили желание посетить Узбекистан. Также, в целях пропаганды туристского потенциала нашей страны, в здании театра во время работы спектакля узбекской диаспорой была организована ярмарка ремесленнических изделий и установлена стойка, предоставляющая гостям информацию о туристическом потенциале Узбекистана посредством распространения среди участников раздаточных материалов (брошюр, журналов, туристических карт).
В части деловой программы форума, представители Госкомтуризма приняли участие в заседании Ассоциации древних городов, в ходе которого состоялись презентации туристического потенциала Самарканда и Бухары, продемонстрированы видеоролики, отражающие богатое культурное наследие страны, а также обсуждены актуальные вопросы по сохранению памятников культурно-исторического наследия, инновационные подходы и консолидация мирового сообщества в этой сфере.
Помимо этого, в рамках форума состоялась встреча между представителями туристических организаций Узбекистана и России, в ходе которых были достигнуты договоренности о взаимном сотрудничестве и привлечению российских туристов в нашу страну.
Государственный комитет Республики Узбекистан по развитию туризма выражает благодарность всем соотечественникам за рубежом, которые вносят свой вклад в продвижение туристического потенциала и развитие сферы туризма Узбекистана.