2019-08-05 | Iqtisodiyot
Istanbul shahrida Turkiya Savdo-sanoat palatalari va tovar birjalari Ittifoqi binosida 27-30 iyul kunlari Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti Savdo-sanoat palatasi Ijroiya qo‘mitasining 26-majlisi va Bosh Assambleyasining 17-majlisi bo‘lib o‘tdi.
Unda tashkilotga a’zo davlatlar - O‘zbekiston, Afg‘oniston, Ozarbayjon, Eron, Pokiston, Turkiya, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Turkmaniston, Tojikiston Savdo-sanoat palatalari vakillari, turizm, transport, savdo, sanoat, investitsiya sohalari uchun mas’ul vazirlik va idoralar,  ishbilarmon doiralar vakillari ishtirok etdi.
Uchrashuv Turkiya Respublikasi raisligida tashkil etildi. Unda  Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti Savdo-sanoat palatasi prezidenti A.Hofiziy, Turkiya Savdo-sanoat palatalari va tovar birjalari Ittifoqi prezidenti R.Xisarchiklioglu, Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti bosh kotibi X.Suleymanpur, Turkiy tilli davlatlar hamkorlik kengashi bosh kotibi B.Amrayev qatnashdi.
Savdo-sanoat palatalari mamlakatlarning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishida muhim rol o‘ynaydi va tadbirkorlik faoliyatini rivojlantirish lokomativi hisoblanadi. Bu borada IHT Savdo-sanoat palatasi maydoni IHT a’zosi bo‘lgan mamlakatlar o‘rtasida savdo-iqtisodiy hamkorlikni yanada rivojlantirishning samarali mexanizmi vazifasini bajaradi.
Uch kun davom etgan tadbirda Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti Savdo-sanoat palatasining Tadbirkor ayollar, Turizm, Transport, Sanoat, investitsiya, kichik va o‘rta biznesni rivojlantirish, Savdoni soddalashtirish bo‘yicha qo‘mitalari va Arbitraj qo‘mitasining majlislari tashkil etildi. Qo‘mitalar majlislarida tashkilotga a’zo davlatlar o‘rtasida savdo-iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish, shuningdek, savdo, sanoat, tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlashdagi mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlash masalalari muhokama qilindi.
Tashkilotga raislik turli yillarda Afg‘oniston, Turkiya, Eron, Pokiston davlatlari tomonidan amalga oshirilgan. Bugungi kunda tashkilotga a’zo davlatlar o‘rtasidagi tovar aylanmasi 600 milliard AQSh dollaridan ziyod, aholi soni esa 440 milliondan ortiqdir.  O‘zbekiston delegatsiyasi tomonidan ta’kidlanganidek, “2017- 2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasi”ni amalga oshirish doirasida qo‘shni mamlakatlar bilan ahil qo‘shnichilik muhitini shakllantirish va hamkorlikni yanada mustahkamlash O‘zbekiston tashqi siyosatini ustuvor yo‘nalishi sifatida belgilagan. IHT ga a’zo mamlakatlar O‘zbekistonning yirik va muhim savdo hamkorlari hisoblanadi. Xususan, 2018 yilda O‘zbekiston bilan IHT ga a’zo mamlakatlar o‘rtasidagi tovar aylanmasi 6,8 mlrd. AQSh dollarini tashkil qildi, bu ko‘rsatkich o‘tgan yilga nisbatan 40 foizga oshganligini ko‘rsatadi”.
Tadbirda tuzilma tarkibidagi tarmoq institutlarining joriy yildagi faoliyati sarhisob qilindi, tashkilotga a’zo davlatlar Savdo-sanoat palatalarining hamkorlikni mustahkamlashga doir taklif va tashabbuslari tinglandi.
Anjumanda ishtirokchilar mamlakatimizda tadbirkorlikni rivojlantirish sohasida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar, ayollar tadbirkorligi, xorijiy sarmoyadorlarning huquq va qonuniy manfaatlarini himoya qilish bo‘yicha ko‘rilayotgan chora-tadbirlar bilan yaqindan tanishtirildi.
Shuningdek majlisda tijorat nizolarini hal qilishning muqobil usuli sifatida tashkil qiliniishi nazarda tutilayotgan Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti Savdo-sanoat palatasi huzuridagi Arbitraj markazining ta’sis hujjatlari yuzasidan fikr almashinildi.
Majlis ishtirokchilarida O‘zbekiston Savdo-sanooat palatasi tizimidagi Xalqaro tijorat arbitraj sudi va hakamlik sudlari to‘g‘risidagi taqdimotlar, shuningdek Toshkent xalqaro arbitraj markazining tashkiliy-huquqiy ishlari  haqidagi axborot qiziqish uyg‘otdi.
Anjumanning so‘nggi kunida  Turkiy tilli davlatlar hamkorlik kengashi va  Turkiya Savdo-sanoat palatalari va tovar birjalari Ittifoqi tashabbusi bilan Turkiyada savdo-sanoat palatalarini tashkil qilish va faoliyatiga bag‘ishlangan semiinar-trening tashkil qilindi hamda uning ishtirokchilariga Sertifikatlar berildi.

В Стамбуле завершилось 26-е заседание Исполкома Торгово-промышленной палаты ОЭС
В здании Союза палат и товарных бирж Турции (TOBB) в Стамбуле 27–30 июля состоялось 26-е заседание Исполнительного комитета Торгово-промышленной палаты Организации экономического сотрудничества и 17-е заседание Генеральной Ассамблеи.
В нем приняли представители торгово-промышленных палат государств-членов организации – Узбекистана, Афганистана, Азербайджана, Ирана, Пакистана, Турции, Казахстана, Кыргызстана, Туркменистана и Таджикистана, а также работники министерств и ведомств, ответственных за сферы туризма, транспорта, торговли, промышленности и инвестиций, деловых кругов.
Заседание прошло под председательством Турецкой Республики. В нем участвовали президент Торгово-промышленной палаты Организации экономического сотрудничества А.Хафизи, президент Союза торговых палат и товарных бирж Турции Р.Хисарчиклиоглу, генеральный секретарь Организации экономического сотрудничества Х.Сулейманпур, генеральный секретарь Совета сотрудничества тюрк язычных государств Б.Амреев.
Торгово-промышленные палаты играют важную роль в социально-экономическом развитии страны и являются локомотивом развития предпринимательской деятельности, а площадка Торгово-промышленных палат  ОЭС является эффективным механизмом в дальнейшем развитии торгово-экономического сотрудничества между странами ОЭС.
В ходе мероприятия, длившегося три дня, прошли заседания Совета женщин-предпринимателей Торгово-промышленной палаты ОЭС, ее комитетов по туризму, транспорту, развитию промышленности и инвестиций, малого и среднего бизнеса, по упрощению торговли и арбитражного комитета. На них обсуждены вопросы развития торгово-экономического сотрудничества между государствами-членами организациями, укрепления регионального взаимодействия в сферах торговли, промышленности, предпринимательства.
В разные годы в организации председательствовали Афганистан, Турция, Иран, Пакистан. Сегодня товарооборот между государствами-членами организации, совокупная численность населения которых составляет более 440 миллионов человек, превышает 600 миллиардов долларов США. Как было отмечено делегацией Узбекистана на заседании в рамках реализации «Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Узбекистана в 2017–2021 годы» Узбекистан определил налаживание и дальнейшее укреплении сотрудничества с соседними странами приоритетным направлением своей внешней политики. Страны ОЭС являются крупнейшими и важными торговыми партнерами Узбекистана. Так, по итогам 2018 года товарооборот между Узбекистаном и странами ОЭС составил 6,8 млрд.долларов США, что на 40 процентов выше показателей предыдущего года.
На заседании подведены итоги деятельности отраслевых институтов организации за текущий год, рассмотрены предложения и инициативы по укреплению сотрудничества торгово-промышленных палат государств-членов.
Участники были ознакомлены с проводимыми в нашей стране широкомасштабными реформами по развитию бизнеса, туризма, женского предпринимательства, принимаемыми мерами по защите прав и законных интересов иностранных инвесторов.
Состоялся обмен мнениями по подготовке учредительных документов Арбитражного центра при Торгово-промышленной палате ОЭС в целях развития способов альтернативного разрешения коммерческих споров. У участников заседания вызвал определенный интерес презентация о деятельности Международного коммерческого арбитражного суда и третейских судов системы ТПП Узбекистана, а также об организационно-правовой работе Ташкентского международного арбитражного центра.
В последний день заседания состоялся по инициативе Совета сотрудничества тюрк язычных государств  и Союза торговых палат и товарных бирж Турции семинар-тренинг об организации и деятельности торгово-промышленных палат в Турции.