Statistik maʼlumotlarning ochiqligi taʼminlanmoqda
Poytaxtimizdagi Milliy matbuot markazida Oʻzbekiston Respublikasi Davlat statistika qoʻmitasi tomonidan mamlakatimizning statistik salohiyatini oshirish va milliy statistikaning ochiqligi va shaffofligini taʼminlashga bagʻishlangan matbuot anjumani oʻtkazildi.
Qoʻmita raisining birinchi oʻrinbosari B.Mirusmonovning taʼkidlashicha, soʻnggi yillarda mamlakatimizda statistika sohasi tubdan isloh qilinmoqda. Ushbu sohaga xalqaro standartlar va ilgʻor jahon tajribasi keng joriy etilmoqda, statistika maʼlumotlarini toʻplash va qayta ishlashni tartibga soluvchi huquqiy baza takomillashmoqda. Buning uchun 10 dan ortiq meʼyoriy hujjat va 30 ga yaqin idoraviy hujjat qabul qilindi. Ularning barchasi jamoatchilik va xalqaro tashkilotlar oldida mamlakatimiz statistika sohasining ochiqligi va shaffofligini taʼminlashga qaratilgan.
Amalga oshirilgan islohotlar statistik maʼlumotlarni tarqatishga qoʻyilgan cheklovlarga barham berish va ularni nashr qilish dolzarbligini oshirish imkonini berdi. Bu borada muhim yoʻnalishlardan biri statistik uslubiyatni takomillashtirish va uni xalqaro standartlarga moslashtirish boʻldi. Ushbu ishlarni amalga oshirish maqsadida mazkur sohadagi yetakchi xalqaro tashkilotlarning ekspertlari jalb qilinmoqda.
Bundan tashqari, mamlakatimizning statistik maʼlumotlarini xalqaro darajasida toʻgʻri va toʻliq aks ettirish yoʻlida ham izchil qadamlar qoʻyildi. Masalan, 12 ta xalqaro tashkilot tomonidan tuzilgan 28 turdagi savolnomalar asosida maʼlumot almashish yoʻlga qoʻyildi. Shuningdek, Xalqaro valyuta jamgʻarmasi maʼlumotlarini tarqatishning kengaytirilgan umumiy tizimiga ulanishga erishildi. Mazkur tizim doirasida 422 turdagi indikatorlarni davriy eʼlon qilish yoʻlga qoʻyildi.
Oʻzbekiston Respublikasi Davlat statistika qoʻmitasi tomonidan muhim va dolzarb statistik koʻrsatkichlar tezkor tarqatilishini taʼminlash maqsadida barcha mahalliy OAV bilan yaqindan hamkorlik olib borilmoqda. Joriy yilning boshidan qoʻmita tomonidan respublikamizning markaziy telekanallari orqali sanoat, xizmat koʻrsatish, qurilish va investitsiyalar, tashqi savdo va boshqa sohalarning koʻrsatkichlarini aniq aks ettirishga qaratilgan 50 dan ziyod maʼlumot-grafika videolavhalari namoyish etildi.
Shuningdek, joriy yilning yanvar oyidan boshlab mamlakatimizning markaziy dehqon bozorlarida sotiladigan baʼzi oziq-ovqat mahsulotlarining narxlari haqida ham haftalik yangiliklar eʼlon qilinmoqda.
Statistik maʼlumotlar tarqatish tezligini oshirish uchun “Facebook” ijtimoiy tarmogʻida qoʻmitaning rasmiy sahifasi ochildi. Bugungi kunga qadar ushbu sahifada turli statistik maʼlumotlar va tendensiyalarni aks ettiruvchi 600 dan ortiq postlar joylashtirildi.
Matbuot anjumani yakunida Oʻzbekiston Respublikasi Davlat statistika qoʻmitasi mutaxassislari jurnalistlarni qiziqtirgan savollarga batafsil javob berdi.

Статистические данные становятся доступнее
В Национальном пресс-центре Узбекистана Государственным комитетом Республики Узбекистан по статистике была проведена пресс-конференция, посвященная повышению статистического потенциала страны и обеспечению открытости и прозрачности национальной статистики.
По словам первого заместителя председателя комитета Б.Мирусманова, в последние годы в стране кардинально реформируется сфера статистики. В нее широко внедряются международные стандарты и передовой мировой опыт, совершенствуется правовая база, регулирующая сбор и обработку статических данных. Для этого было принято более 10 правительственных нормативных актов и около 30 ведомственных документов. Все они направлены на обеспечение открытости и прозрачности сферы перед общественностью, народом, зарубежными и международными организациями.
Проведенные реформы помогли снять существовавшие ограничения на распространение статистической информации и повысить ее актуальность при публикации. Одним из важных направлений в этой работе стало совершенствование статистической методологии и ее адаптация к международным стандартам. Для этого привлекаются эксперты международных организаций, считающихся ведущими в этой области.
Кроме того, были сделаны последовательные шаги на пути правильного и полного отражения статистических показателей нашей страны на мировом уровне. К примеру, налажен обмен информацией на основе 28 видов вопросников, разработанных 12 международными организациями. Также было установлено подключение к расширенной общей системе распространения данных Международного валютного фонда. В рамках данной системы налажена периодичная публикация 422 видов индикаторов.
Чтобы обеспечить оперативное распространение важных востребованных статистических показателей Государственным комитетом Республики Узбекистан по статистике осуществляется тесное сотрудничество со всеми местными СМИ. Так, с начала этого года комитетом на центральных телеканалах страны демонстрировалось более 50 инфографичных видеороликов. Они были призваны наглядно продемонстрировать показатели промышленности, услуг, строительства и инвестиций, внешней торговли и других сфер и отраслей.
Также с января текущего года публикуются еженедельные новости о ценах на некоторые виды продуктов питания, реализуемых на центральных дехканских рынках страны.
Для того чтобы повысить скорость распространения статистических данных, комитетом была открыта официальная страница в социальной сети Facebook. На данный момент на ней уже размещено более 600 постов, отображающих различные статистические данные и тенденции.
В завершение пресс-конференции специалисты Государственного комитета Республики Узбекистан по статистике подробно ответили на вопросы журналистов.