2019-05-21 | Siyosat
2019 yil 20 may kuni Senatda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining birinchi o‘rinbosari Sodiq Safoyevning YeXHTning amaldagi raisi, Slovakiya Respublikasi tashqi ishlar va Yevropa ishlari vaziri Miroslav Laychak bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston va Slovakiya Respublikasi o‘rtasida ikki tomonlama hamkorlikni, shu jumladan parlamentlararo aloqalarini, shuningdek O‘zbekistonning YeXHT bilan o‘zaro hamkorligini, shu jumladan YeXHT Parlament assambleyasi doirasidagi hamkorligini yanada mustahkamlashning dolzarb masalalari muhokama etildi.
Tomonlar O‘zbekiston va Slovakiyaning savdo-iqtisodiy va madaniy-gumanitar sohalarda, shuningdek parlamentlararo muloqotni faollashtirishda ikki tomonlama hamkorligini yanada kuchaytirish zarurligini ta’kidladilar.
Uchrashuv davomida O‘zbekistonda barcha sohalarda tub o‘zgarishlarni nazarda tutadigan 2017-2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasi doirasida amalga oshirilayotgan islohotlarga yuqori baho berildi.
O‘zbekistonning YeXHT PA to‘la huquqli a’zosi sifatida ishtirok etishi muhimligi ta’kidlandi. Hozirgi vaqtda O‘zbekistonning undagi doimiy delegatsiyasi faoliyat ko‘rsatmoqda. YeXHT va uning institutlari bilan hamokrlik turli darajalarda amalga oshirilishi va keng ko‘lamdagi masalalarni qamrab olishi qayd etildi.
Toshkentda O‘zbekistondagi YeXHT loyihalari muvofiqlashtiruvchisi ofisi muvaffaqiyatli faoliyat ko‘rsatmoqda. O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan YeXHT loyihalari xavfsizlik, barqaror iqtisodiy-ekologik va ijtimoiy taraqqiyot sohalarida respublika muassasalarining institutsional imkoniyatlarini rivojlantirishda ularga texnik ko‘mak berishga qaratilgan. 2007-2017 yillarda umumiy miqdori 12 mln. yevrodan ziyod 150 dan ziyod loyiha amalga oshirildi. Hozirgi vaqtda O‘zbekistonda qiymati deyarli 4 mln. yevro bo‘lgan 20 ta loyiha amalga oshirilmoqda.
Uchrashuv yakunida tomonlar bundan buyon ham O‘zbekistoning Slovakiya Respublikasi, shuningdek YeXHT tuzilmalari bilan ikki tomonlama hamkorligining mavjud salohiyatini mustahkamlash va rivojlantirish uchun barcha sa’y-harakatlarni ishga solishga tayyor ekanini bildirdilar.

Обсуждены вопросы двустороннего сотрудничества
20 мая 2019 года в Сенате состоялась встреча первого заместителя Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Содика Сафоева с действующим председателем ОБСЕ, министром иностранных и европейских дел Словацкой Республики Мирославом Лайчаком.
В ходе встречи обсуждались актуальные вопросы дальнейшего укрепления двустороннего сотрудничества, в том числе межпарламентских связей Узбекистана и Словацкой Республики, а также взаимодействия Узбекистана с ОБСЕ, в том числе в рамках Парламентской ассамблеи ОБСЕ.
Стороны отметили необходимость дальнейшего укрепления двустороннего сотрудничества Узбекистана и Словакии в торгово-экономической и культурно-гуманитарной сферах, а также активизации межпарламентского диалога.
В ходе встречи была дана высокая оценка преобразованиям в Узбекистане, осуществляемым в рамках принятой Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах, которая предусматривает кардинальные изменения во всех сферах жизни страны.
Подчеркивалась важность участия Узбекистана в качестве полноправного члена в ПА ОБСЕ. В настоящее время в ней функционирует постоянная делегация Узбекистана. Отмечалось, что сотрудничество с ОБСЕ и ее институтами осуществляется на разных уровнях и охватывает широкий спектр вопросов.
В Ташкенте успешно функционирует офис Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане. Реализуемые в Узбекистане проекты ОБСЕ нацелены на техническое содействие учреждениям республики в развитии их институциональных возможностей в сферах безопасности, устойчивого экономическо-экологического и общественного развития. За период с 2007 по 2017 год реализовано более 150 проектов на общую сумму свыше 12 млн. евро. В настоящее время в Узбекистане реализуются 20 проектов стоимостью почти 4 млн. евро.
По завершению встречи стороны выразили готовность и впредь прилагать все усилия для укрепления и развития имеющегося потенциала двустороннего сотрудничества Узбекистана со Словацкой Республикой, а также со структурами ОБСЕ.