Jizzax taomlari xorijliklarni maftun etdi
Termiz shahrida bo‘lib o‘tayotgan Xalqaro baxshichilik san’ati festivali doirasida turli anjumanlar, musiqiy loyihalar taqdimotlari, ko‘rgazmalar, ko‘rik-tanlovlar yuqori saviyada o‘tkazilmoqda.
San’at saroyi hududidagi keng maydonda yurtimiz oshpazlarining milliy va jahon taomlari ko‘rgazmasini ham mahalliy ishtirokchilar va xorijlik mehmonlar katta qiziqish bilan kuzatib bormoqda.
Bu yerda yurtimizning turli viloyatlaridan kelgan mohir pazandalar o‘z hududlarining tansiq taomlarini tayyorlash jarayonini namoyish qilayotir. Ko‘rgazma ishtirokchilari Samarqandning bo‘rsildoq nonlari, Jizzax, Qashqadaryo va Surxondaryoning tandir kaboblari, Andijonning palovxonto‘rasi va boshqa taomlarning tayyorlanish usullarini kuzatish barobarida ularni tatib ko‘rish imkoniyatiga ham ega bo‘lmoqda.
Surxondaryo viloyati pavilonida mahalliy va jahonning 24 davlatida tayyorlanadigan taomlar ko‘rgazmasi namoyish etilmoqda. Surxoncha tandir kabob va uzunligi bir metrdan ziyod bo‘lgan alpomish kaboblar ham ishtirokchilar e’tiborini o‘ziga tortdi.
Ayniqsa, jizzaxlik pazandalar tomonidan milliy taomlarning tayyorlanish jarayoni, ta’mi, ko‘rinishi ko‘pchilikda katta qiziqish uyg‘otdi.
– Bu yerda turli tumanlarda tayyorlanadigan 12 xil taomni namoyish etayapmiz, – deydi Jizzax viloyati oshpazlar uyushmasi raisi Alimardon O‘rolov. – Jizzax jizi, Zomin tandir kabobi, Jizzax oshi, manti, somsa, lochira, qurtava singari taomlarimizning tayyorlanishini nafaqat mahalliy, balki chet elliklar ham katta qiziqish bilan kuzatdi.
Ko‘rgazmada mavjud dunyo taomlari xalqimizning pazandalik mahoratini keng namoyish etayotgan bo‘lsa, milliy taomlarimiz jannatmonand yurtimizda qadimdan oshpazlik san’ati yuksak darajada rivojlanganidan darak beradi. Qo‘li gul oshpazlar tansiq taomlarning tayyorlanish jarayonini ko‘rsatish bilan birga, uning tarixi haqida hikoya qilib berayotgani ishtirokchilar e’tiborini tortayotgani buning dalilidir. Masalan, jizzaxlik pazandalar Jizzax oshi va somsasiga shunday ta’rif berishdiki, beixtiyor bizda ham ulardan tatib ko‘rish ishtiyoqi paydo bo‘ldi. Ishtaha bilan taom tatib ko‘rayotgan chet ellik mehmonlarning fikri bilan qiziqdik.
– O‘zbekiston bilan bizning urf-odat va an’analarimiz, taomlarimizda o‘xshashlik bor, – deydi Hindistonning “JODHPUR RIFF” festivali direktori Devi Bhatiya. – Termizda o‘tayotgan xalqaro festivaldan biz unutilmas taassurotlar olmoqdamiz. Bugun taomlar ko‘rgazmasiga kelganimizdan juda xursandmiz. Biz ko‘proq o‘zbek taomlarining pishirilish usullarini maroq bilan kuzatdik. Ayrimlarini tatib ham ko‘rdik, bir-biridan mazali.

Джизакские блюда понравились иностранным гостям
В рамках Международного фестиваля искусства бахши на высоком уровне проводятся разные конференции, презентации музыкальных проектов, выставки, конкурсы.
И за выставкой национальных блюд и блюд народов мира, проходящей на широкой площади перед Дворцом искусств, с интересом наблюдают местные участники и зарубежные гости.
Здесь искусные повара из разных областей страны демонстрируют процесс приготовления изысканных блюд своих регионов. Участники выставки одновременно с наблюдением за процессом приготовления самаркандских лепешек, тандыр-кебабов Джизака, Кашкадарьи и Сурхандарьи, могут попробовать их на вкус.
В павильоне Сурхандарьинской области демонстрируется выставка национальных блюд и блюд 24 стран мира. Внимание участников привлекли сурханский тандыр-кебаб и алпамыш-кебаб метровой длины.
Особенно большой интерес у многих вызвал процесс приготовления кулинарами из Джизака национальных блюд, понравился их вкус и вид.
- Здесь мы демонстрируем блюда 12 видов разных районов, - говорит председатель Ассоциации поваров Джизакской области Алимардон Уролов. - За приготовлением таких наших блюд, как джизакский жиз, зааминский тандыр-кебаб, джизакский плов, манты, самса, лочира, куртава, с интересом наблюдали не только местные жители, но и иностранцы.
Национальные блюда свидетельствуют о том, что в нашем цветущем крае кулинарное искусство развивается с древних времен. То, что искусные повара одновременно с приготовлением изысканных блюд, рассказывают об их истории, привлекает внимание участников. Например, кулинары из Джизака так похвалили джизакский плов и самсу, что у нас появилось желание отведать их. Мы поинтересовались мнением иностранных гостей, с аппетитом пробовавших блюда.
- Узбекские традиции, обычаи и блюда схожи с нашими, - говорит директор индийского фестиваля "JODHPUR RIFF" Деви Бхатия. - На международном фестивале, проходящем в Термезе, мы получаем незабываемые впечатления. Мы рады, что сегодня посетили выставку блюд. Некоторые попробовали, одно вкуснее другого.