Chexiyalik ishbilarmonlar O’zbekiston bozoriga intilmoqda
O’zbekistonda Chexiya kapitali ishtirokida 25 ta korxona faoliyat ko’rsatmoqda. Forumning ochilishida ushbu ko’rsatkichlar mamlakatlarimiz iqtisodiy salohiyatiga mos emasligi qayd etildi.
Tadbirda O’zbekistonda barcha sohalarda faol islohotlar amalga oshirilayotgani ta'kidlandi. Аna shunday sharoitda Chexiya ishbilarmonlari O’zbekiston bozoriga intilmoqda, ular mamlakatga sarmoya kiritishdan manfaatdor. Bu kabi uchrashuvlarning tashkil etilishi ikki mamlakat oldida iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirishga doir umumiy yondashuvlarni ishlab chiqish, o’zaro tovar ayirboshlashda eksport, import mahsulotlari turini ko’paytirish bo’yicha fikr almashish imkonini beradi.
O’z navbatida, O’zbekiston Savdo-sanoat palatasi raisi Аdham Ikromov, Investitsiyalar va tashqi savdo vaziri o’rinbosari Badriddin Obidov O’zbekiston tomoni chexiyalik ishbilarmonlarni qiziqtirgan sohalar bo’yicha hamkorlikni rivojlantirishga tayyor ekanini bildirdi.
Taqdimotlarda chexiyalik vakillar mamlakatimiz investitsiyaviy muhiti, sohalarda olib borilayotgan islohotlar, erkin iqtisodiy zonalar imkoniyatlari bilan tanishtirildi.
Forum doirasida tashkil etilgan "B2B”, “G2B” formatidagi uchrashuvlarda 100 nafarga yaqin mahalliy tadbirkor, Chexiyaning savdo, ta'lim, qishloq xo’jaligi, sayyohlik, xavfsizlik tizimlarini rivojlantirish, energetika, logistika kabi sohalar, kimyo, tog’-kon sanoatiga ixtisoslashgan 20 dan ziyod kompaniyasi vakillari o’rtasida hamkorlik aloqalarini yo’lga qo’yish bo’yicha muzokaralar bo’lib o’tdi.

2019-04-09 | Economics
On April 8, Tashkent hosted Uzbekistan – Czech business forum during the visit of the business delegation of the Czech Republic led by the Minister of Industry and Trade Marta Nováková.
There are 25 enterprises with participation of Czech capital in Uzbekistan. At the opening ceremony of the forum, it was noted that these indicators do not correspond to the economic potential of the two countries.
It was emphasized that active reforms are being implemented in Uzbekistan in all areas. In such conditions, Czech entrepreneurs seek ways to enter Uzbekistan market. They are interested in investing in Uzbekistan. Organization of such meetings forwards such tasks as development of common approaches regarding the development of economic cooperation, exchange of views on increasing the types of export and import products in mutual trade.
In turn, Chairman of the Chamber of Commerce and Industry of Uzbekistan Adham Ikramov, Deputy Minister of Investments and Foreign Trade Badriddin Abidov expressed Uzbekistan’s readiness to develop cooperation in the areas of interest to the Czech side.
Representatives of the Czech Republic got acquainted with the investment climate of the country, the ongoing reforms, the possibilities of free economic zones.
At B2B and G2B meetings, organized within the framework of the forum, about 100 domestic entrepreneurs and representatives of over 20 Czech companies, specialized in development of trade, education, agriculture, tourism, security, energy, logistics, chemical, mining industry, discussed issues of further developing mutually beneficial cooperation.