Chexiyalik ishbilarmonlar O’zbekiston bozoriga intilmoqda
O’zbekistonda Chexiya kapitali ishtirokida 25 ta korxona faoliyat ko’rsatmoqda. Forumning ochilishida ushbu ko’rsatkichlar mamlakatlarimiz iqtisodiy salohiyatiga mos emasligi qayd etildi.
Tadbirda O’zbekistonda barcha sohalarda faol islohotlar amalga oshirilayotgani ta'kidlandi. Аna shunday sharoitda Chexiya ishbilarmonlari O’zbekiston bozoriga intilmoqda, ular mamlakatga sarmoya kiritishdan manfaatdor. Bu kabi uchrashuvlarning tashkil etilishi ikki mamlakat oldida iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirishga doir umumiy yondashuvlarni ishlab chiqish, o’zaro tovar ayirboshlashda eksport, import mahsulotlari turini ko’paytirish bo’yicha fikr almashish imkonini beradi.
O’z navbatida, O’zbekiston Savdo-sanoat palatasi raisi Аdham Ikromov, Investitsiyalar va tashqi savdo vaziri o’rinbosari Badriddin Obidov O’zbekiston tomoni chexiyalik ishbilarmonlarni qiziqtirgan sohalar bo’yicha hamkorlikni rivojlantirishga tayyor ekanini bildirdi.
Taqdimotlarda chexiyalik vakillar mamlakatimiz investitsiyaviy muhiti, sohalarda olib borilayotgan islohotlar, erkin iqtisodiy zonalar imkoniyatlari bilan tanishtirildi.
Forum doirasida tashkil etilgan "B2B”, “G2B” formatidagi uchrashuvlarda 100 nafarga yaqin mahalliy tadbirkor, Chexiyaning savdo, ta'lim, qishloq xo’jaligi, sayyohlik, xavfsizlik tizimlarini rivojlantirish, energetika, logistika kabi sohalar, kimyo, tog’-kon sanoatiga ixtisoslashgan 20 dan ziyod kompaniyasi vakillari o’rtasida hamkorlik aloqalarini yo’lga qo’yish bo’yicha muzokaralar bo’lib o’tdi.

Чешские предприниматели стремятся к выходу на рынки Узбекистана
В рамках визита бизнес-делегации Чешской Республики во главе с министром торговли и промышленности Мартой Новаковой 8 апреля в столице состоялся узбекско-чешский бизнес-форум.
В Узбекистане функционируют 25 предприятий с участием чешского капитала. На открытии форума отмечалось, что эти показатели не соответствуют экономическому потенциалу наших стран.
На мероприятии подчеркивалось, что в Узбекистане во всех сферах осуществляются активные реформы. В подобных условиях чешские предприниматели стремятся к выходу на рынок Узбекистана, они заинтересованы в инвестировании в нашу страну. Организация подобных встреч ставит перед двумя странами такие задачи, как разработка общих подходов касательно развития экономического сотрудничества, обмен мнениями по увеличению видов экспортной, импортной продукции во взаимном товарообмене.
В свою очередь, председатель Торгово-промышленной палаты Узбекистана Адхам Икрамов, заместитель министра инвестиций и внешней торговли Бадриддин Абидов выразили готовность Узбекистана к развитию сотрудничества в интересующих чешскую сторону направлениях.
В ходе презентаций представителей Чехии ознакомились с инвестиционным климатом страны, проводимыми реформами, возможностями свободных экономических зон.
На организованных в рамках форума встречах в формате "B2B”, “G2B” состоялись переговоры около 100 отечественных предпринимателей и представителей свыше 20 чешских компаний, специализированных на развитии сфер торговли, образования, сельского хозяйства, туризма, безопасности, энергетики, логистики, химической, горно-рудной промышленности.