Farg‘ona–Toshkent–Maskat–Riga–Seul videomuloqoti bo‘lib o‘tdi
2019-yilning 3-aprel kuni Farg‘ona shahrida bo‘lib turgan O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Alisher Abdualiyev Farg‘ona viloyatiga chet el investitsiyalarini jalb qilish bo‘yicha mamlakatimizning xorijdagi diplomatik vakolatxonalari faoliyatiga bag‘ishlangan yig‘ilish o‘tkazdi.
Farg‘ona viloyati va tumanlari hokimliklari rahbarlari ishtirokida o‘tkazilgan yig‘ilishda Farg‘ona – Toshkent – Maskat – Riga – Seul videomuloqoti vositasida avval erishilgan kelishuvlarning bajarilishiga oid aniq masalalar hamda xorijiy investorlarni jalb qilish, ular uchun zarur sharoitlar, xususan texnik talablarga mos keluvchi infratuzilmani yaratishning ustuvor yo‘nalishlari muhokama qilindi.
O‘zbekistonning Koreya Respublikasidagi Elchisi Vitaliy Fen va O‘mon Sultonligidagi Elchisi Anvar Abduxalimov, Latviya Respublikasida Muvaqqat ishlar vakili Sharofiddin Mirzaqulov bajarilgan ishlar borasida hamda chet el kapitali ishtirokidagi va zamonaviy texnologiyalarga asoslangan istiqbolli loyihalar to‘g‘risida axborot berdi.
Videoselektor yig‘ilishda latviyalik investorlar ham ishtirok etib, loyihaviy takliflarni tayyorlashning holati haqida ma’lumot berdi.

2019-04-04 | Economics
On April 3, Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Alisher Abdualiyev, who arrived in Fergana, held a meeting on activities of diplomatic missions of Uzbekistan abroad for attracting foreign investment in Fergana region.
According to Uzbekistan MFA, specific issues of implementation of previous agreements, as well as priority areas for attracting foreign investors, creating necessary conditions for them, including relevant technical requirements of infrastructure were discussed at the meeting through Fergana – Tashkent – Muscat – Riga – Seoul videoconference with participation of heads of khokimiyats of Fergana region and districts.
Ambassadors of Uzbekistan to the Republic of Korea Vitaly Vasilievich Fen and to the Sultanate of Oman Anvar Abdukhalimov, Chargé d'affaires of Uzbekistan to the Republic of Latvia Sharofiddin Mirzakulov informed about activities and promising projects based on modern technologies with participation of foreign capital.
Foreign investors from Latvia, who reported on the status of preparation of project proposals, also attended the videoconference.