Turizm sohasida malakali kadrlarni tayyorlashda Oʻzbekiston va Germaniyaning taʼlim muassasalari oʻrtasida hamkorlik toʻgʻrisidagi kelishuvga erishildi
2019-03-29 | Turizm
Bugungi kunda, Oʻzbekistonda mamlakatimizning turizm salohiyatini butunjahon sayyohlik markazi sifatida shakllantirishga qodir boʻlgan, turizm industriyasida yuqori malakali kadrlarni tayyorlash boʻyicha muayyan ishlar amalga oshirilmoqda.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti tashabbusi bilan, oʻtgan yili Samarqand shahrida “Ipak yoʻli” turizm xalqaro universiteti ochilganligini alohida taʼkidlash joiz. Rivojlangan davlatlarning turizm sohasidagi yetakchi taʼlim muassasalari tajribasini joriy qilish maqsadida, Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasi tomonidan xorijiy taʼlim muassasalari bilan hamkorlik aloqalarini yoʻlga qoʻyish boʻyicha faol ishlar olib borilmoqda.
Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasi delegatsiyasi Germaniyaga tashrifi davomida, “Ipak yoʻli” turizm xalqaro universiteti va Drezden amaliy fanlar universiteti oʻrtasida hamkorlik memorandumini imzolash marosimi boʻlib oʻtdi. Mazkur kelishuv doirasida, turizm sohasida qoʻshma loyihalarni ishlab chiqish, oʻzaro amaliy tajriba almashish hamda koʻp tomonlama hamkorlik aloqalarini rivojlantirish koʻzda tutilgan.
Bundan tashqari, Drezden amaliy fanlar universiteti talabalari bilan oʻtkazilgan uchrashuvda, Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasi boshqarma boshligʻi U. Saidov Oʻzbekistonda turizm sohasida boʻlayotgan oʻzgarishlar, Yevropa mamlakatlari fuqarolari uchun viza rejimi yanada soddalashtirilishi va bekor qilinishi, shuningdek, Oʻzbekistonning boy madaniyati va tarixi haqida hamda yoshlar turizmini rivojlantirish, investitsiya kiritish uchun yaratilgan imkoniyatlar haqida maʼlumot berdi.
Uchrashuv yakunida, Drezden amaliy fanlar universiteti talabalari Oʻzbekistonda turizmning yangi yoʻnalishlari, jumladan, togʻ, ekstremal va yoshlar turizmi boʻyicha katta qiziqish bildirishdi, shuningdek, Oʻzbekistonga sayyohlarni jalb qilish va turizmni rivojlantirish boʻyicha oʻzlarining amaliy takliflarini ilgari surishdi. Shu bilan birga, talabalar taʼtil davomida, mamlakatimizga tashrif buyurish istagi borligini taʼkidlashdi.
“Germaniyada Oʻzbekistonning turizm salohiyatini targʻib qilish boʻyicha marketing strategiyasini ishlab chiqish, qoʻshma tadqiqotlarda ishtirok etish hamda talabalar oʻrtasida oʻzaro tajriba almashish masalalarida germaniyaliklar “Ipak yoʻli” turizm xalqaro universiteti bilan hamkorlik qilishga tayyor” – deydi Drezden amaliy fanlar universiteti rektori Kristof Shols.

Между образовательными учреждениями Узбекистана и Германии достигнуто соглашение о сотрудничестве в сфере подготовки профессиональных кадров в области туризма
2019-03-29 | Туризм
В настоящее время в Узбекистане продолжается работа по подготовке высококвалифицированных кадров в индустрии туризма, способных обеспечить формирование положительного образа страны в качестве привлекательного мирового туристического центра.
По инициативе Президента Узбекистана в прошлом году открыт Международный Университет туризма «Шелковый путь» в Самарканде. В целях внедрения опыта ведущих зарубежных образовательных учреждений в систему образования сферы туризма Узбекистана, Государственный Комитет по развитию туризма проводит активную работу по налаживанию сотрудничества с иностранными партнерами.
В рамках визита делегации Госкомтуризма в Германию, состоялась церемония подписания Меморандума о намерениях между Университетом прикладных наук Дрездена и Международным Университетом туризма «Шелковый путь», направленный на развитие многостороннего сотрудничества, обмен практическим опытом, разработку совместных проектов и исследований и другое.
Кроме того, в ходе прошедшей встречи со студентами указанного университета, начальник управления Госкомтуризма У.Саидов проинформировал об изменениях в туристической сфере Узбекистана, упрощении визового режима и отмене виз для граждан стран ЕС, инвестиционных возможностях, богатом культурном и историческом наследии Узбекистана, а также развитии молодежного туризма.
По итогам встречи состоялась дискуссия, в которой студенты интересовались видами туризма в Узбекистане, в частности молодежным, приключенческим, горным и экстремальным, а также высказали свои практические предложения по развитию туризма и привлечению иностранных туристов республику. При этом, многие участники выразили интерес в посещении республики в период каникул.
Как отметил ректор Университета Кристоф Шольц, немецкая сторона готова к сотрудничеству с Международным Университетом туризма «Шелковый путь», в частности в вопросах обмена студентами и опытом, участию в совместных исследованиях, а также в подготовке маркетинговой стратегии по продвижению туристического бренда Узбекистана в Германии.