Bishkek shahridagi uchrashuv
2019-yil 20-mart kuni Bishkek shahrida O‘zbekiston Elchisi Komil Rashidov Qirg‘iziston Respublikasi Milliy yozuvchilar uyushmasi raisi Nurlanbek Qalibekov bilan uchrashdi.
Elchi O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi nomidan “Sharq yulduzi” jurnalining qirg‘izistonlik yozuvchi va shoirlar ijodiga bag‘ishlangan sonini topshirdi.
Nashr 2018-yilda Bishkek va O‘sh shaharlarida bo‘lib o‘tgan “O‘zbek va qirg‘iz adabiyoti – do‘stlik adabiyoti” nomli qo‘shma tadbirda O‘zbekiston va Qirg‘iziston yozuvchilar uyushmalari o‘rtasida erishilgan kelishuvlarga muvofiq tayyorlangan.
Qardosh adabiyotlar o‘rtasidagi an’anaviy aloqalarni mustahkamlash va rivojlantirish doirasida Qirg‘izistonning “Ala-Too” jurnalining bir soni o‘zbek yozuvchi va shoirlari ijodiga bag‘ishlangan edi.
Uchrashuv davomida 2019-yilda ijodiy uyushmalar o‘rtasidagi hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi, xususan, 22-may kuni Andijonda va 19-iyun kuni O‘shda “Adabiy do‘stlik – abadiy do‘stlik” ijodiy kechalarini o‘tkazishga doir masalalar yuzasidan fikr almashildi.

2019-03-21 | Политика
20 марта 2019 года Посол Узбекистана Комил Рашидов в г.Бишкеке встретился с председателем Национального творческого союза писателей Кыргызской Республики Нурланбеком Калыбековым.
От имени Союза писателей Узбекистана Посол передал номера журнала «Шарк юлдузи», посвященного творчеству кыргызских писателей и поэтов.
Издание было подготовлено в соответствии с договоренностью между творческими союзами Узбекистана и Кыргызстана, достигнутой в апреле 2018 года в ходе совместного мероприятия «Узбекская и кыргызская литература – литература дружбы» в Бишкеке и Оше.
В рамках укрепления и развития традиционных связей между братскими литературами один номер кыргызского журнала «Ала-Тоо» был посвящен творчеству узбекских писателей и поэтов.
На встрече также обсуждены перспективы сотрудничества между творческими союзами в 2019 году, в частности стороны обменялись мнениями относительно проведения творческих вечеров «Адабий дустлик – абадий дустлик» 22 мая в г.Андижане и 19 июня – в г.Оше.