Bishkek shahridagi uchrashuv
2019-yil 20-mart kuni Bishkek shahrida O‘zbekiston Elchisi Komil Rashidov Qirg‘iziston Respublikasi Milliy yozuvchilar uyushmasi raisi Nurlanbek Qalibekov bilan uchrashdi.
Elchi O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi nomidan “Sharq yulduzi” jurnalining qirg‘izistonlik yozuvchi va shoirlar ijodiga bag‘ishlangan sonini topshirdi.
Nashr 2018-yilda Bishkek va O‘sh shaharlarida bo‘lib o‘tgan “O‘zbek va qirg‘iz adabiyoti – do‘stlik adabiyoti” nomli qo‘shma tadbirda O‘zbekiston va Qirg‘iziston yozuvchilar uyushmalari o‘rtasida erishilgan kelishuvlarga muvofiq tayyorlangan.
Qardosh adabiyotlar o‘rtasidagi an’anaviy aloqalarni mustahkamlash va rivojlantirish doirasida Qirg‘izistonning “Ala-Too” jurnalining bir soni o‘zbek yozuvchi va shoirlari ijodiga bag‘ishlangan edi.
Uchrashuv davomida 2019-yilda ijodiy uyushmalar o‘rtasidagi hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi, xususan, 22-may kuni Andijonda va 19-iyun kuni O‘shda “Adabiy do‘stlik – abadiy do‘stlik” ijodiy kechalarini o‘tkazishga doir masalalar yuzasidan fikr almashildi.

2019-03-21 | Politics
On March 20, the Ambassador of Uzbekistan Komil Rashidov met with the Chairman of the National Writers Union of the Kyrgyz Republic Nurlanbek Kalybekov, in Bishkek.
The Ambassador presented the issues of Sharq Yulduzi magazine, dedicated to the work of Kyrgyz writers and poets, on behalf of Uzbekistan Writers Union.
The publication was prepared in accordance with the agreement between the creative unions of Uzbekistan and Kyrgyzstan, reached in April 2018 during the joint event “Uzbek and Kyrgyz literature – literature of friendship”, in Bishkek and Osh.
One issue of the Kyrgyz magazine Ala-Too was devoted to the work of Uzbek writers and poets.
At the meeting, prospects of cooperation between creative unions in 2019 were also discussed. The parties exchanged views on holding creative evenings “Adabiy Dustlik – Abadiy Dustlik” (Literary Friendship – Eternal Friendship) on May 22 in Andijan and on June 19 in Osh.