Siyosiy partiyalarning hisobotlari eshitildi
2019 yil 14 mart kuni Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasining navbatdagi majlisi boʻlib oʻtdi.
Majlisda deputatlar siyosiy partiyalarning 2018 yildagi faoliyatini moliyalashtirish manbalari toʻgʻrisidagi hisobotlarini eshitdilar.
Taʼkidlab oʻtilganidek, mamlakatimiz Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Oliy Majlisga Murojaatnomalarida hamda Harakatlar strategiyasida belgilangan ustuvor vazifalar asosida barcha siyosiy partiyalar oʻz ish rejalarini tubdan qayta koʻrib chiqib, faoliyatini yangicha ruhda davom ettirmoqda. Chunonchi, davlat ahamiyatiga molik eng muhim masalalarni hal etishda siyosiy partiyalarning roli sezilarli darajada kuchaydi, joylarda aholini oʻylantirib kelayotgan muammolarni oʻrganish va hal etish borasidagi ishlari faollashdi. Partiyalar elektoratini tashvishga solayotgan dolzarb masalalarni chuqur oʻrganish va ijobiy yechim topish yoʻllarini izlashga doir faoliyat tubdan oʻzgardi, bajarilayotgan ishlar tanqidiy jihatdan tahlil qilinmoqda. Norma ijodkorligi, ayniqsa, mamlakatni ijtimoiy-siyosiy va sotsial-iqtisodiy rivojlantirishning hayotiy muhim masalalarini belgilab beruvchi, toʻgʻridan-toʻgʻri amal qiluvchi qonun loyihalarini ishlab chiqishga eʼtibor kuchaytirildi. Siyosiy partiyalar fraksiyalarining parlamentdagi roli va taʼsiri ortdi. Ularning tegishli vazirlik va idoralar faoliyati ustidan samarali parlament hamda deputatlik nazoratini oʻz fraksiyalari va hokimiyatning vakillik organlaridagi guruhlari orqali amalga oshirish funksiyalari mustahkamlandi.
“Siyosiy partiyalarni moliyalashtirish toʻgʻrisida”gi Qonunga binoan, siyosiy partiya Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Qonunchilik palatasidagi deputatlik oʻrinlari soniga qarab, oʻz ustav faoliyatini moliyalashtirish uchun davlat tomonidan moliyalashtirish mablagʻlarini olish huquqiga ega.
Majlisda alohida qayd etilganidek, mamlakatimiz ijtimoiy-siyosiy hayotida siyosiy partiyalarning roli tobora kuchaytirilishi ular faoliyatida moliyaviy intizomni yanada kuchaytirishga eʼtibor qaratishni talab qiladi. Bu, oʻz navbatida, siyosiy partiyalar tasarrufiga Davlat byudjetidan kelib tushadigan mablagʻlar xarajatlarini toʻgʻri rejalashtirish, maqsadli sarflashni taqozo etadi.
Shu bois, majlisda taʼkidlanganidek, siyosiy partiyalarning moddiy-moliyaviy hamda boshqa resurslari ularning dasturiy maqsad-vazifalarini amalda roʻyobga chiqarishda muhim ahamiyat kasb etadi. Ayni jihatdan kelib chiqib, majlisda siyosiy partiyalar tomonidan 2018 yilda mablagʻlarning maqsadli sarflanishi hamda ularga doir hisobotlarning shaffof va ochiqligi qay darajada taʼminlangani masalasiga alohida eʼtibor qaratilib, bu boradagi ishlar atroflicha tahlil qilindi.
Fraksiyalar aʼzolari taʼkidlab oʻtganidek, bugungi kunda Oʻzbekistonning barcha siyosiy partiyalarida nazorat-taftish komissiyalari samarali faoliyat yuritmoqda. Ular faoliyatining tashkiliy-huquqiy shart-sharoitlari, jumladan, funksiyalari, vazifalari hamda huquq va majburiyatlari aniq belgilangan.
Deputatlar eshituv davomida bildirilgan fikrlarni inobatga olgan holda, siyosiy partiyalarning 2018 yildagi faoliyatini moliyalashtirish manbalari toʻgʻrisidagi hisobotlarini maʼlumot uchun qabul qildilar.

Заслушаны отчеты политических партий
14 марта 2019 года состоялось очередное заседание Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
На заседании депутаты заслушали отчеты об источниках финансирования деятельности политических партий в 2018 году.
Отмечалось, что в Посланиях Президента нашей страны Шавката Мирзиёева Олий Мажлису и на основе приоритетных задач, намеченных в Стратегии действий, все политические партии кардинально пересматривают свои рабочие планы, продолжают свою деятельность в новом духе. Ибо, в решении важнейших вопросов государственной значимости ощутимо усилилась роль политических партий, активизировалась работа по изучению и решению проблем, волнующих жителей на местах. Коренным образом изменилась деятельность на пути глубокого изучения и поиска путей положительного решения актуальных вопросов, которые волнуют электорат партий, также с критической точки зрения анализируется выполняемая работа. Усилено внимание нормотворчеству, разработке законопроектов прямого действия, определяющих общественно-политическое и социально-экономическое развитие страны. Возросли роль и влияние фракций политических партий в парламенте. Укрепились их функции в эффективном парламентском и депутатском контроле за деятельностью соответствующих министерств и ведомств посредством своих фракций и групп в представительных органах власти.
Согласно Закону «О финансировании политических партий», политическая партия в зависимости от количества депутатских мест в Законодательной палате Олий Мажлиса Республики Узбекистан, вправе получать государственные средства финансирования для осуществления своей уставной деятельности.
Как особо отмечалось на заседании, усиление роли политических партий в общественно-политической жизни нашей страны требует обращения внимания на дальнейшее усиление финансовой дисциплины в их деятельности. Это, в свою очередь, требует правильного планирования, целевого расходования средств, поступающих из Государственного бюджета в распоряжение политических партий.
Поэтому на заседании подчеркивалось, что материально-финансовые и другие ресурсы политических партий имеют важное значение в реализации на практике их программных целей и задач. Исходя из этого, на заседании было обращено особое внимание вопросу целевого расходования средств политическими партиями в 2018 году, а также степени обеспечения прозрачности и открытости их отчетов, всесторонне проанализирована работа в этом направлении.
Как отметили члены фракции, в настоящее время во всех политических партиях Узбекистана эффективно действуют контрольно-ревизионные комиссии. Конкретно определены организационно-правовые условия их деятельности, в частности, функции, задачи, права и обязанности.
С учетом высказанных в ходе слушания мнений и суждений, депутаты приняли к сведению отчеты об источниках финансирования деятельности политических партий в 2018 году.
На заседании обсуждены также другие вопросы, входящие в полномочия Законодательной палаты Олий Мажлиса, приняты соответствующие постановления.