Chegaradosh hududlar hamkorligi yanada faollashadi
Qirgʻiziston Respublikasining mamlakatimizdagi Favqulodda va muxtor elchisi I.Junusov boshchiligidagi delegatsiya Namangan viloyatida boʻldi.
Viloyat hokimligida oʻtkazilgan uchrashuvda ikki davlat rahbarlari tomonidan olib borilayotgan oqilona siyosat tufayli xalqlarimiz oʻrtasidagi doʻstona munosabatlar mustahkamlanib borayotgani, bu savdo-iqtisodiy, madaniy-gumanitar yoʻnalishdagi munosabatlarda ham aks etayotgani alohida taʼkidlandi.
Namangan viloyati hokimi X.Bozorov mazkur uchrashuv oʻzaro manfaatli munosabatlarni yanada kengaytirish boʻyicha qoʻyilgan vazifalarni amalga oshirishda muhim ahamiyat kasb etishini qayd etdi.
– Oʻtgan yili Namangan viloyati va Qirgʻiziston Respublikasining Jalolobod viloyati vakillari oʻrtasida oʻzaro tashriflar tashkil etildi, – deydi elchi I.Junusov. – Bu hududlararo hamkorlik va doʻstlik aloqalarining yorqin ifodasi boʻldi. Biz bunday tashriflar muntazam boʻlishi va doʻstona aloqalar kengayishi tarafdorimiz.
2018 yil yakuniga koʻra, Qirgʻiziston Respublikasi bilan Namangan viloyati oʻrtasida savdo aylanmasi hajmi 12,1 million dollarni tashkil etdi. Ayni paytda viloyatda Qirgʻiziston sarmoyasi ishtirokida ikkita korxona faoliyat koʻrsatmoqda.
Uchrashuvda mehmonlarga viloyatning eksport salohiyati, tibbiyot va ziyorat turizmi sohasidagi imkoniyatlari haqida maʼlumot berildi.
Oʻzbekiston va Qirgʻiziston davlat chegaralaridagi “Uchqoʻrgʻon avtomobil yoʻllari”, “Kosonsoy avtomobil yoʻllari” oʻtkazish maskanlari faoliyatini tiklash, madaniy-gumanitar aloqalarni rivojlantirish masalalari boʻyicha muzokaralar olib borildi.
Mehmonlar Namangan shahrining diqqatga sazovor joylari va zamonaviy ishlab chiqarish korxonalari bilan tanishdi.

Активизируется сотрудничество
Делегация во главе с Чрезвычайным и Полномочным послом Кыргызской Республики в нашей стране И.Жунусовым посетила Наманганскую область.
На состоявшейся в хокимияте области встрече отмечалось, что благодаря рациональной политике, проводимой главами двух государств, дружеские отношения между нашими странами укрепляются, в том числе в торгово-экономическом, культурно-гуманитарном направлениях.
Хоким Наманганской области Х.Бозоров подчеркнул, что встреча играет важную роль в реализации задач по расширению взаимовыгодных связей.
– В прошлом году состоялись взаимные визиты представителей Наманганской области и Джалалабадского района Кыргызской Республики, - говорит посол И.Жунусов.​ – Это стало ярким отображением сотрудничества и дружеских связей в разрезе территорий. Мы сторонники регулярности таких визитов и расширения дружеских контактов.
По итогам 2018 года объем товарооборота между Наманганской областью и Кыргызской Республикой составил 12,1 миллиона долларов. В настоящее время в области действуют два предприятия с участием инвестиций Кыргызстана.
На встрече гостям предоставили информацию об экспортном потенциале области, возможностях в сфере медицинского и зиёрат туризма.
Состоялись переговоры по вопросам восстановления пропускных пунктов “Учкургон автомобиль йуллари”, “Косонсой автомобиль йуллари” на государственных границах Узбекистана и Кыргызстана, развития культурно-гуманитарных связей.