Oʻzbekiston-Qozogʻiston siyosiy maslahatlashuvlari toʻgʻrisida
2019-yilning 26-fevral kuni Ostona shahrida Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirining birinchi oʻrinbosari Ilhom Neʼmatov boshchiligidagi delegatsiya Oʻzbekiston-Qozogʻiston siyosiy maslahatlashuvlarining navbatdagi raundida ishtirok etdi.
Qozogʻiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi delegatsiyasiga vazir oʻrinbosari Gʻalimjan Qoyshibayev boshchilik qildi.
Ikki tomon kun tartibining deyarli barcha masalalari, jumladan xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar doirasidagi hamkorlik mavzulari batafsil muhokama qilindi.
Taʼkidlanganidek, Oʻzbekiston va Qozogʻiston prezidentlarining qatʼiy siyosiy irodasi tufayli mamlakatlarimiz oʻrtasidagi munosabatlar bugun hamkorlikning barcha jabhalarida yangicha surʼat kasb etmoqda. Xususan, Oʻzbekiston tomonining maʼlumotiga koʻra 2018-yilda oʻzaro savdo deyarli 50%ga oʻsib, 3 mlrd. AQSh dollaridan ortiq summani tashkil etdi. Shunga oʻxshash jarayon hamkorlikning boshqa yoʻnalishlarida ham kuzatilmoqda.
Siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsion, transport-kommunikatsion, turizm, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi koʻp qirrali aloqalarni oʻzaro manfaatdorlik asosida yanada oshirishga tomonlarda birdek qiziqish borligi tasdiqlandi. Bunda Hududlararo hamkorlik forumi, Ishbilarmonlar kengashi va shu kabi hamkorlikning yangi institutlari faol rol oʻynashi belgilangan.
Uchrashuvda 2019-yilda Oʻzbekistonda Qozogʻiston yilini oʻtkazish boʻyicha tadbirlar rejasi yuzasidan ham fikr almashildi.
Maslahatlashuvlar chogʻida Toshkent shahrida oʻtkaziladigan Markaziy Osiyo davlat rahbarlarining Ikkinchi Maslahat uchrashuviga tayyorgarlik koʻrish mavzusiga alohida eʼtibor qaratildi. Mazkur uchrashuv 2018-yil 15-martda Ostona shahrida oʻtkazilgan birinchi uchrashuvning mantiqiy davomi boʻlishi kutilmoqda.

Об узбекско-казахстанских политконсультациях
26 февраля 2019 года в г.Астане делегация МИД Республики Узбекистан во главе с первым заместителем Министра иностранных дел Илхомом Неъматовым приняла участие в очередном раунде узбекско-казахстанских политических консультаций.
Делегацию Министерства иностранных дел Республики Казахстан возглавлял заместитель министра Галымжан Койшыбаев.
Стороны обстоятельно обсудили практически весь комплекс вопросов двусторонней повестки дня, в том числе взаимодействие в рамках международных и региональных организаций.
Как подчеркивалось, благодаря твердой политической воле президентов Узбекистана и Казахстана, отношения между нашими странами сегодня обрели новую динамику во всех сферах взаимодействия. В частности, взаимная торговля в 2018 году, по данным узбекской стороны, выросла почти на 50% и превысила 3 млрд. долл. США. Подобные тенденции наблюдаются и на других направлениях сотрудничества.
Была подтверждена обоюдная заинтересованность в дальнейшем наращивании на взаимовыгодной основе многоплановых связей в политической, торгово-экономической, инвестиционной, транспортно-коммуникационной, туристической, культурно-гуманитарной и других сферах. Активную роль в этом призваны играть новые институты взаимодействия, такие как Форум межрегионального сотрудничества, Деловой совет и другие.
Стороны также обменялись мнениями относительно плана мероприятий по проведению Года Казахстана в Узбекистане в 2019 году.
Отдельное внимание в ходе консультаций было уделено подготовке к предстоящей в г.Ташкенте Второй Консультативной встрече глав государств Центральной Азии, которая должна стать логическим продолжением первой встречи, состоявшейся 15 марта 2018 года в г.Астане.