Oʻzbekiston-Qozogʻiston siyosiy maslahatlashuvlari toʻgʻrisida
2019-yilning 26-fevral kuni Ostona shahrida Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirining birinchi oʻrinbosari Ilhom Neʼmatov boshchiligidagi delegatsiya Oʻzbekiston-Qozogʻiston siyosiy maslahatlashuvlarining navbatdagi raundida ishtirok etdi.
Qozogʻiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi delegatsiyasiga vazir oʻrinbosari Gʻalimjan Qoyshibayev boshchilik qildi.
Ikki tomon kun tartibining deyarli barcha masalalari, jumladan xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar doirasidagi hamkorlik mavzulari batafsil muhokama qilindi.
Taʼkidlanganidek, Oʻzbekiston va Qozogʻiston prezidentlarining qatʼiy siyosiy irodasi tufayli mamlakatlarimiz oʻrtasidagi munosabatlar bugun hamkorlikning barcha jabhalarida yangicha surʼat kasb etmoqda. Xususan, Oʻzbekiston tomonining maʼlumotiga koʻra 2018-yilda oʻzaro savdo deyarli 50%ga oʻsib, 3 mlrd. AQSh dollaridan ortiq summani tashkil etdi. Shunga oʻxshash jarayon hamkorlikning boshqa yoʻnalishlarida ham kuzatilmoqda.
Siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsion, transport-kommunikatsion, turizm, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi koʻp qirrali aloqalarni oʻzaro manfaatdorlik asosida yanada oshirishga tomonlarda birdek qiziqish borligi tasdiqlandi. Bunda Hududlararo hamkorlik forumi, Ishbilarmonlar kengashi va shu kabi hamkorlikning yangi institutlari faol rol oʻynashi belgilangan.
Uchrashuvda 2019-yilda Oʻzbekistonda Qozogʻiston yilini oʻtkazish boʻyicha tadbirlar rejasi yuzasidan ham fikr almashildi.
Maslahatlashuvlar chogʻida Toshkent shahrida oʻtkaziladigan Markaziy Osiyo davlat rahbarlarining Ikkinchi Maslahat uchrashuviga tayyorgarlik koʻrish mavzusiga alohida eʼtibor qaratildi. Mazkur uchrashuv 2018-yil 15-martda Ostona shahrida oʻtkazilgan birinchi uchrashuvning mantiqiy davomi boʻlishi kutilmoqda.

On Uzbekistan – Kazakhstan political consultations
On February 26, the delegation of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan led by the First Deputy Minister of Foreign Affairs Ilkhom Nematov attended Uzbekistan – Kazakhstan political consultations, in Astana.
The delegation of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kazakhstan was led by Deputy Minister Galymzhan Koishybayev.
The sides discussed in detail almost the entire range of issues on bilateral agenda, including cooperation within the framework of international and regional organizations.
As it was noted, thanks to strong political will of Presidents of Uzbekistan and Kazakhstan, relations between the two countries have gained new dynamics in all spheres of cooperation. In particular, the trade turnover in 2018, according to the Uzbek side, increased by almost 50 percent and exceeded 3 billion USD. Similar trends are observed in other areas of cooperation.
According to the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan, the sides confirmed their mutual interest in further development of multifaceted ties in political, trade-economic, investment, transport-communication, tourism, cultural-humanitarian and other spheres on a mutually beneficial basis. New institutions of interaction, such as Forum for Interregional Cooperation, Business Council and others should play an active role in this process.
The sides also exchanged views on the Action Plan for holding the Year of Kazakhstan in Uzbekistan in 2019.
During the consultations, special attention was paid to preparation for the forthcoming Second Consultative Meeting of the heads of Central Asian countries in Tashkent, which should become a logical continuation of the first meeting held on March 15, 2018, in Astana.