Terrorizmga qarshi kurashishda xalqaro hamkorlik
Toshkentda 26 fevral kuni Jinoyat qidiruv politsiyasi xalqaro tashkiloti – Interpolning “Qalqon“ loyihasi doirasida terrorizmga qarshi kurashishda hamkorlik masalalariga bagʻishlangan xalqaro konferensiya boʻlib oʻtdi.
Oʻzbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi va Interpol bosh kotibiyati hamkorligida tashkil etilgan anjumanda Afgʻoniston, Ozarbayjon, Bangladesh, Gruziya, Nepal, Qirgʻiziston, Maldiv orollari, Pokiston, Tojikiston davlatlarining huquq-tartibot idoralari xodimlari, shuningdek, BMT Xavfsizlik kengashi, SHHT Mintaqaviy aksilterror tuzilmasi, MDH Aksilterror markazi va boshqa xalqaro tashkilotlar vakillari ishtirok etdi.
Tadbir ochilishida Oʻzbekiston Respublikasi ichki ishlar vaziri oʻrinbosari Akramxon Boboxonov, Interpol bosh kotibiyati vakili – Interpol “Qalqon“ loyihasi rahbari Pyer Julyan Ruis soʻzga chiqdi.
Taʼkidlanganidek, hozirgi kunda terrorizmga qarshi kurashishdagi xalqaro hamkorlik dunyoda tinchlikka erishish yoʻlidagi strategik yondashuv sifatida baholanadi. Oʻzbekiston transmilliy va xalqaro jinoyatchilik, terrorizm xavfi va boshqa tahdidlarga qarshi kurashishda xalqaro tashkilotlar bilan faol hamkorlikni yoʻlga qoʻygan. Mamlakatimiz dunyoda tinchlikka erishishga qaratilgan tashabbuslarni ilgari surib, xalqaro huquqiy meʼyorlarni ishlab chiqishda ishtirok etmoqda, xalqaro tashabbuslarni qoʻllab-quvvatlab kelmoqda.
Interpolning “Qalqon“ loyihasi Oʻzbekiston tashabbusi bilan tashkil topgan. Dastlab loyiha ishtirokchilari sifatida Markaziy Osiyo davlatlari qayd etilgan. Bugungi kunga kelib uyushgan, transmilliy jinoyatchilikka, terrorizmga qarshi kurashishda samarali hisoblangan loyihani qoʻllab-quvvatlayotgan davlatlar soni 20 dan oshdi.
Mazkur tadbir ham Interpolga aʼzo davlatlarning xalqaro terrorizmga qarshi kurashishdagi huquqiy va amaliy hamkorlik faoliyatining muhim qismi hisoblanadi.
– Mavjud xavf va tahdidlarni inobatga olgan holda, “Qalqon“ loyihasi Markaziy va Janubiy Osiyo mamlakatlari uchun moʻljallangan ikki qismdan iborat faoliyatni yoʻlga qoʻygan, – dedi Pyer
Julyan Ruis. – Bu konferensiyada har ikki mintaqa, shu bilan birga, Interpolga aʼzo boshqa davlatlar vakillari ishtirok etayotgani transmilliy jinoyatchilikka qarshi kurashishdagi yagona strategiyani muhokama qilish, bu boradagi faoliyatni muvofiqlashtirish imkonini beradi.
Anjumanda ishtirokchilar terrorizmga qarshi kurashishda xalqaro hamkorlik samaradorligini oshirishga oid oʻz maʼruzalari bilan qatnashdi.
Konferensiyada dunyoda tinchlikka qarshi tahdidlar kuchayib borayotgani, ularning oldini olishda oʻzaro tajriba almashuvlarni yoʻlga qoʻyish, kadrlar malakasini oshirib borish zarurligi taʼkidlandi. Oʻzbekiston tomoni huquq-tartibot idoralari xodimlarining ushbu yoʻnalishdagi faoliyatini rivojlantirishga tayyor ekanini qayd etdi.
Tadbir davomida jinoyat sodir etganlik uchun qidiruvda boʻlgan shaxslarga koʻriladigan choralarni kuchaytirish, jangarilar va ular tomonidan mavjud tahdidlar yuzasidan tezkor axborot almashish, ularning moliyalashtirilishi bilan bogʻliq holatlarga chek qoʻyish masalalari muhokama qilindi.

Международное сотрудничество в борьбе с терроризмом
В Ташкенте 26 февраля состоялась международная конференция, посвященная вопросам сотрудничества в рамках проекта Международной организации уголовной полиции - Интерпола.
В мероприятии, организованном Министерством внутренних дел Республики Узбекистан и Генеральным секретариатом Интерпола, приняли участие работники органов правопорядка Афганистана, Азербайджана, Бангладеш, Грузии, Непала, Кыргызстана, Мальдивских островов, Пакистана, Таджикистана, а также представители Совета безопасности ООН, Региональной антитеррористической структуры СНГ и других международных организаций.
На открытии мероприятия выступили заместитель министра внутренних дел Республики Узбекистан Акрамхон Бобохонов, представитель Генерального секретариата Интерпола, руководитель проекта Интерпола “Щит“ Пьер Жульян Руис.
Отмечалось, что в настоящее время международное сотрудничество в борьбе с терроризмом рассматривается как стратегический подход к достижению мира на планете. Узбекистан активно сотрудничает с международными организациями в борьбе с транснациональной и международной преступностью, международным терроризмом и другими угрозами. Страна выдвигает инициативы по достижению мира во всем мире, принимает участие в разработке международных правовых норм и поддерживает международные инициативы.
Проект Интерпола “Щит“ организован по инициативе Узбекистана. Сначала его участниками были определены государства Центральной Азии. Сегодня более 20 стран поддерживают проект, считающийся эффективным в борьбе с транснациональной и международной преступностью, терроризмом.
Данное мероприятие стало важной частью правового и практического сотрудничества государств-членов Интерпола в борьбе с международным терроризмом.
– С учетом опасностей и угроз проект “Щит“ реализуется по двум направлениям, предусмотренным для государств Центральной и Южной Азии, - говорит Пьер Жульян Руис. – Участие в конференции представителей двух регионов, других государств-членов Интерпола, предоставило возможность для обсуждения единой стратегии в борьбе с транснациональной преступностью и координации деятельности в этом направлении.
Участники мероприятия выступили с докладами о повышении эффективности сотрудничества в борьбе с терроризмом.
На конференции говорили об усилении угроз миру, необходимости налаживания обмена опытом по их предотвращению, повышения квалификации кадров. Узбекская сторона отметила готовность к развитию деятельности работников органов правопорядка в этом направлении.
В ходе мероприятия обсуждались вопросы усиления мер в отношении лиц, совершивших преступление и находящихся в розыске, оперативного обмена информацией о боевиках и их угрозах, предотвращения случаев их финансирования.