Oʻzbekiston delegatsiyasi Polshaga tashrif buyurdi
Joriy yilning 18-20-fevral kunlari Qishloq xoʻjaligi vazirining oʻrinbosari Saidkomol Xodjayev boshchiligida Oʻzbekiston Respublikasi delegatsiyasi Polshaga tashrif buyurdi. Delegatsiya tarkibiga “Xalq bank” va fermer xoʻjaliklari vakillari kirdi.
Polsha qishloq xoʻjaligi va qishloq rivojlantirish vazirining oʻrinbosari Shimon Gizinskiy bilan uchrashuv doirasida agrosanoat sohasida ikki tomonlama hamkorlikni kengaytirish rejalashtirildi. Jumladan, tomonlar qishloq xoʻjaligi boʻyicha qoʻshma ishchi guruh tuzish va joriy yilning birinchi yarmida dastlabki uchrashuvini oʻtkazish boʻyicha kelishishdi. Bundan tashqari, “Bronisze” logistika markazida “Oʻzbekiston kunlari” oʻtkazilishi boʻyicha kelishuvga erishildi. Ushbu formatdagi tadbirning oʻtkazilishi Oʻzbekiston qishloq xoʻjaligi mahsulotlarining eksport salohiyatini Polshadagi eng yirik savdo platformalaridan birida taqdim etish imkonini beradi. Polsha tomoni Oʻzbekistonda yetishtirilgan qovun, gilos va anor mahsulotlarni sotish uchun logistika markaz hududida maxsus maydon taqdim etishga tayyorligini bildirdi.
Tashrif davomida delegatsiya agrosanoat sohasidagi kompaniyalar rahbarlari bilan bir qator uchrashuvlar oʻtkazdi. Oʻzbekistonda yaqin kelajakda “Milex” (tomchilatib sugʻorish), “Igloszron” (parranda mahsulotlari ishlab chiqarish), “Arno” (intensiv bogʻdorchilik) kompaniyalari oʻz loyihalarini amalga oshirish boʻyicha rejalarini maʼlum qilishdi. Polsha savdo-sanoat palatasi bilan Oʻzbekiston janubida “in-vitro” usulida urugʻlik kartoshkani ishlab chiqarish boʻyicha klaster tashkil etish rejalashtirildi.

Об итогах визита делегации Узбекистана в Польшу
В период с 18 по 20 февраля состоялся визит делегации Республики Узбекистан в Республику Польша. Делегацию возглавил Заместитель министра сельского хозяйства РУ Саидкомол Ходжаев, в состав также вошли представители «Халк Банка» и фермерских хозяйств.
По итогам встречи с заместителем министра сельского хозяйства и развития села Польши, Шимоном Гижинский, определены планы по наращиванию двустороннего сотрудничества в агропромышленном секторе. Так, стороны договорились создать совместную рабочую группу в области сельского хозяйства и провести ее первое заседание уже в этом году. Помимо этого достигнута договоренность о проведении в логистическом центре «Bronisze» «Дней Узбекистана». Ожидается, что проведение мероприятия подобного формата позволит представить экспортный потенциал сельскохозяйственной продукции Узбекистана на одной из наиболее крупных торговых площадок Польши. Также польская сторона выразила готовность предоставить площадку на территории центра для реализации дыни, черешни и граната из Узбекистана.
В ходе визита делегация также провела ряд встреч с руководством компаний агропромышленного сектора. Компании Milex (капельное орошение), «Igloszron» (строительство производств мяса птицы), «Arno» (интенсивное садоводство) сообщили о намерении реализации проектов в Узбекистане в ближайшее время. С промышленно-торговой палатой Польши определены планы по созданию на юге Узбекистана кластера по производству семенного картофеля с использованием метода «in-vitro».