Kuvaytlik investorlar Qashqadaryoga tashrif buyurdi
Aytish joizki, ushbu kompaniya Osiyo, Yaqin Sharq va Afrika davlatlarida mehmonxona, uy-joy va boshqa qurilishlar, tibbiyot majmualari barpo etish, zamonaviy informatsion texnologiyalar ishlab chiqarish, turizm va boshqa sohalarda faoliyat koʻrsatadi. Mazkur investor yurtimizda faoliyat yuritayotgan “InvestMe” investitsion konsalting kompaniyasi taklifi bilan kirib kelmoqda.
– Kompaniyamiz yirik loyihalarni amalga oshiruvchi investorlarni yurtimizga jalb qilish bilan shugʻullanadi, – deydi “InvestMe” investitsion konsalting kompaniyasi rahbari Sh.Mamajonov. – Ushbu investorni ham yurtimizga jalb qilish orqali koʻplab yirik loyihalarni amalga oshirish moʻljallanmoqda. Kompaniya vakillari yurtimizga 30 milliard dollar miqdoridagi investitsiya kiritishni rejalashtirayotgan boʻlsa, uning 10 milliardi Qashqadaryo viloyatiga ajratilishi koʻzda tutilgan. Shu bois, bugun kompaniya vakillari ilk tashrifini Qashqadaryo viloyatidan boshladi. Viloyatda investitsion loyihalarni amalga oshirish uchun yuksak salohiyat mavjudligi investorlarga manzur boʻlmoqda.
Delegatsiya vakillari viloyat hokimligida tashkil etilgan koʻplab investitsion loyihalar taqdimoti bilan tanishdi. Ularning ayrimlariga qiziqish bildirdi.
Shundan soʻng viloyat hokimi Z.Roʻziyev investorlarni qabul qildi. Kelajakda viloyatda investitsion loyihalarni amaliyotga tatbiq etish borasida muzokaralar olib borildi. Muhokamalar chogʻida asosiy eʼtibor yuqori xarajatli davlat loyihalariga, xususan, ekoturizm doirasida mehmonxonalar, tunnel, kanatka, yoʻl qurilishi va ishlab chiqarishga moʻljallangan katta zavod-fabrikalar barpo etilishiga qaratildi. Taʼkidlash joizki, viloyatga toʻgʻridan-toʻgʻri xorijiy investitsiyalarni jalb qilish va oʻzlashtirish borasida keyingi yillarda salmoqli ishlar amalga oshirilmoqda.

Кувейтские инвесторы в Кашкадарье
В Кашкадарьинскую область прибыла делегация представителей многопрофильной международной компании "Al-Bader International Development Co.W.L.L." Кувейта.
Данная компания осуществляет свою деятельность в странах Азии, Ближнего Востока и Африки в сферах строительства гостиниц, жилых домов, медицинских комплексов и объектов, информационных технологий, туризма и других. Она прибыла в нашу страну в качестве потенциального инвестора по приглашению инвестиционной консалтинговой компании "InvestMe".
– Наша компания занимается привлечением в страну инвесторов для осуществления крупных проектов, – говорит руководитель компании "InvestMe" Ш.Мамажонов. – С привлечением данного инвестора из Кувейта можно реализовать много крупных проектов. Если представители компании планируют внести инвестиции на сумму 30 миллиардов долларов, то 10 миллиардов из них предусмотрено направить в Кашкадарьинскую область. Поэтому сегодня они начали свой первый визит с посещения именно этой области. Инвесторов радует, что она располагает огромным потенциалом для реализации ряда крупных проектов.
Представители делегации ознакомились со множеством инвестиционных проектов, созданных в областном хокимияте. Некоторые из них заинтересовали инвесторов.
Затем делегацию принял хоким области З.Рузиев. Были проведены переговоры по внедрению в практику инвестиционных проектов в области. В ходе них особое внимание уделялось государственным проектам с высокой стоимостью, в частности, строительству в рамках экотуризма гостиниц, туннелей, канатных и автомобильных дорог, заводов и фабрик.