2019-02-19 | Iqtisodiyot
Bugungi kunda mamlakatimizda barcha sohalarda tub islohotlar amalga oshirilmoqda. Iqtisodiyot va Turizm tarmoqlarini rivojlantirish maqsadida ular faoliyatining meʼyoriy-huquqiy asoslari takomillashtirilmoqda. Sohada mehmonxona xizmatlarini taqdim etadigan tadbirkorlik subyektlariga zamon talablariga mos xizmat koʻrsatishni yoʻlga qoʻyish vazifasi yuklanmoqda.
Joriy yilning 5-yanvar kuni Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Turizm tarmogʻini jadal rivojlantirishga oid chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi PQ-4095-sonli qarori qabul qilingan edi.
Qarorning tegishli bandida mehmonxona xizmatlarini taqdim etadigan tadbirkorlik subyektlariga yanada qulaylik yaratish maqsadida mehmonxonaga tegishli boʻlgan va uning ichida joylashgan alkogol mahsulotlari sotuvi bilan shugʻullanadigan har bir chakana savdo nuqtalari va umumiy ovqatlanish obyektlari (bar, mini-bar, kafe, restoran) uchun alohida ruxsat guvohnomasi; olish talablari bekor qilingan edi.
Ushbu ishlarning mantiqiy davomi sifatida joriy yilning 5-fevral kuni Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Alkogol va tamaki mahsulotlarini ishlab chiqarish va ularning aylanmasini davlat tomonidan tartibga solishni takomillashtirish hamda uzumchilik va vinochilikni rivojlantirishga doir chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi PF-5656-sonli farmoni qabul qilindi.
Mazkur hujjatda, Qishloq xoʻjaligi vazirligi huzurida Uzumchilik va vinochilikni rivojlantirish agentligi tashkil etildi.
Mahalliy vinochilik mahsulotlarini respublikada, jumladan xorijiy sayyohlar oʻrtasida ham ommalashtirish maqsadida mehmonxona xizmatini koʻrsatuvchi tadbirkorlik subyektlariga xorijiy sayyohlarga xizmat koʻrsatishda bir qator yengilliklar yaratildi.
Xususan, Farmonda mahalliy pivo mahsulotlari, koʻpiklanadigan va tabiiy vinolarni realizatsiya qilish barcha savdo korxonalari, shuningdek, mehmonxonalar xizmatlarini hamda alkogol mahsulotlarini realizatsiya qilish huquqini beruvchi ruxsat etish guvohnomasi boʻlmasdan turib umumiy ovqatlanish xizmatlarini koʻrsatuvchi tashkilotlar tomonidan amalga oshirilishi mumkinligi tartibi belgilab berildi.
Shuningdek, alkogol va tamaki mahsulotlarining taʼlim, sport va diniy muassasalardan toʻgʻri chiziq boʻyicha ikki yuz metrdan ortiq radiusda joylashgan savdo obyektlarida, shuningdek, umumiy savdo maydoni ming kvadrat metrdan ortiq boʻlgan savdo majmualari (bozorlar) va yarmarka pavilonlarida realizatsiya qilishga ruxsat etiladi.

Предприниматели, предоставляющие гостиничные услуги, могут продавать местные пиво и натуральные вина без лицензии
2019-02-19 | Экономика
В Республике Узбекистан проводятся радикальные реформы во всех сферах. Совершенствуются нормативно-правовые основы их деятельности с целью развития экономики и туризма.
5-го января 2019 года было принято Постановление Президента Республики Узбекистан «О мерах по ускоренному развитию туристской отрасли» № ПП-4095.
Ранее для каждой торговой точки, принадлежащей одной гостинице, требовалось получение отдельного разрешительного свидетельства на продажу алкогольной продукции. Постановлением отменятся данное требование. Теперь гостиница может наладить работу баров, мини-баров, кафе, ресторанов, осуществляющих продажу постояльцам алкогольной продукции, на основе одного полученного разрешительного свидетельства.
Как логическое продолжение этих работ Указом Президента Республики Узбекистан от 5-го февраля 2019 года № УП-5656 «О мерах по совершенствованию государственного регулирования производства и оборота алкогольной и табачной продукции, а также развитию виноградарства и виноделия», предпринимателям, предоставляющим гостиничные услуги, предоставлена возможность реализовывать местные пиво и вино без разрешительного свидетельства для создания условий отдыха туристов.
Указ устанавливает порядок реализации отечественного пива, вспененных и натуральных вин организациями, оказывающими услуги общественного питания без регистрационного удостоверения. Указ также разрешает продажу алкогольной и табачной продукции в коммерческих объектах, расположенных в радиусе более двухсот метров от учебных заведений, спортивных и религиозных учреждений, а также в торговых центрах (рынках) и выставочных площадках, общей площадью более 1000 квадратных метров.
В то же время в республике зарубежных туристов приглашают посетить местные винодельни как еще один объект показа и туристский аттракцион.
Согласно опубликованному документу, хозяйствующие субъекты, предоставляющие гостиничные услуги, теперь могут пользоваться местными пивными продуктами, вспененными и натуральными винами без сертификата для удобства туристов. Что мы можем сделать с этими вещами в будущем?
В первую очередь можно создать привлекательный интерес иностранных туристов к гастрономическим и агротуристическим маршрутам нашей страны, а также к многочисленным кластерам, производящим отечественное пиво, пенные и натуральные вина.
Также в соответствии с Указом при Министерстве сельского хозяйства было создано Агентство по содействию виноделию.