Xalqaro moliya institutlari Oʻzbekiston iqtisodiyotiga ishonch bildirmoqda
Shu kunlarda Xalqaro moliya korporatsiyasining Lotin Amerikasi, Karib havzasi, Yevropa va Markaziy Osiyo boʻyicha vitse-prezidenti Jorjina Beyker boshchiligidagi delegatsiya tashrif bilan mamlakatimizda boʻlib turibdi.
Tashrif doirasida Toshkentda 18 fevral kuni Jahon banki guruhi tomonidan Oʻzbekistonda xususiy sektorni oʻrganish boʻyicha olib borilgan ishlar natijasiga bagʻishlangan taqdimot oʻtkazildi. Unda mamlakatimizning tegishli vazirlik va idoralari, xususiy tarmoqlar vakillari, Xalqaro moliya korporatsiyasi, Jahon banki ekspertlari ishtirok etdi.
Tadbirning ochilishida Oʻzbekiston Respublikasi investitsiyalar va tashqi savdo vaziri oʻrinbosari Shuhrat Vafoyev, Xalqaro moliya korporatsiyasining Lotin Amerika, Karib havzasi, Yevropa va Markaziy Osiyo boʻyicha vitse-prezidenti Jorjina Beyker va boshqalar soʻzga chiqdi.
Taʼkidlanganidek, Oʻzbekistonda keyingi yillarda kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni rivojlantirish boʻyicha keng koʻlamli islohotlar amalga oshirilmoqda. Iqtisodiyotni liberallashtirish, unda davlat ishtirokini bosqichma-bosqich qisqartirishga qaratilgan saʼy-harakatlar sabab xalqaro hamjamiyatning Oʻzbekiston isteʼmol bozoriga investitsiya kiritish borasidagi ishonchi ortib bormoqda.
Shundan soʻng Oʻzbekistonda xususiy sektorni oʻrganish boʻyicha koʻp tomonlama tahlil xulosalari maʼlum qilindi. Unda xususiy tarmoqning mamlakatimiz iqtisodiyotdagi rolini oshirish orqali eksport salohiyatini yanada oshirish imkoni mavjudligi ijobiy qayd etiladi. Xususan, fuqaro aviatsiyasi, axborot-kommunikatsiya texnologiyalari, kimyo sanoati va qishloq xoʻjaligi mahsulotlarini yetishtirish sohasida ishga solinmagan salohiyatdan unumli foydalanish kelgusida yuqori samaradorlikka erishishga zamin yaratishi taʼkidlanadi.
Oʻzbekistonning tabiiy resurslarga boyligi, jumladan, kimyo sanoatini jadal taraqqiy ettirish uchun asosiy omil hisoblanadi. Shu bois sohaning raqobatbardoshligi va energetik taʼsirchanligini oshirishga qaratilgan modernizatsiya ishlarini izchillik bilan olib borish zarur. Buning natijasida Oʻzbekiston 2022 yilga kelib kimyo mahsulotlarini import qiladigan mamlakatdan eksportyor davlatga aylanishi mumkin. Investitsiya siyosati tufayli ayni turdagi mahsulotlar boʻyicha eksport hajmini 600 million AQSH dollariga yetkazish istiqbollari bor.
Shuningdek, hisobotda raqamli iqtisodiyotga oʻtishni jadallashtirish axborot-kommunikatsiya texnologiyalari tarmogʻini xalqaro meʼyorlar darajasida rivojlantirishga bogʻliqligi qayd etiladi. Sohada davlat ulushining kamaytirilishi va toʻgʻridan-toʻgʻri investitsiyalar jalb qilinishi birlamchi vazifa sifatida koʻrsatiladi.
Taqdimot doirasidagi navbatdagi hisob-kitoblar mamlakatimizning qishloq xoʻjaligi sohasiga bagʻishlandi.
Qayd etilganidek, mamlakatimizning yillik meva-sabzavot eksporti hajmi bir milliard AQSH dollarini tashkil etadi. Koʻp tomonlama tahlil mualliflarining fikricha, Oʻzbekistonning geografik joylashuvi va qulay iqlim sharoiti eʼtiborga olinganda bu koʻrsatkich yurtimizning ayni tarmoq boʻyicha salohiyatiga mos emas.
Taqdimotda Jorjina Beyker mamlakatimizning ushbu tarmoqlarida xususiy sektor ishtirokini oshirish evaziga Oʻzbekistonning istiqbolda Markaziy Osiyoning investitsiya va savdo markaziga aylanishi mumkinligini qayd etdi.
– Tizimli islohotlar, infratuzilmalarni takomillashtirish, iqtisodiyotda xususiy sektorlar rolini kuchaytirish orqali va bunda mamlakatning Yevropa va Osiyo chorrahasida joylashgani, qulay iqlim sharoitlariga egaligi hisobga olinsa, Oʻzbekiston istiqbolda mintaqaning investitsiya va savdo markaziga aylanishi mumkin, – dedi Jorjina Beyker.

Международные финансовые институты оказывают доверие экономике Узбекистана
В эти дни в нашей стране находится с визитом делегация Международной финансовой корпорации во главе с вице-президентом по Латинской Америке, Карибскому бассейну, Европе и Центральной Азии Джоржиной Бейкер.
В ходе визита в Ташкенте 18 февраля состоялась презентация, посвященная результатам работы, проведенной группой Всемирного банка по изучению частного сектора в Узбекистане. В ней участвовали представители соответствующих министерств и ведомств, частного сектора, эксперты Международной финансовой корпорации, Всемирного банка.
На открытии мероприятия выступили заместитель министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Шухрат Вафоев, вице-президент Международной финансовой корпорации по Латинской Америке, Карибскому бассейну, Европе и Центральной Азии Джоржина Бейкер и другие.
Как отмечалось, за последние годы в Узбекистане осуществляются широкомасштабные реформы для развития малого бизнеса и частного предпринимательства. Благодаря либерализации экономики, поэтапному сокращению государственного участия в ней возрастает доверие международного сообщества к инвестированию в потребительский рынок Узбекистана.
Были объявлены результаты многостороннего изучения частного сектора в Узбекистане. Как было позитивно отмечено, имеются возможности для дальнейшего роста экспортного потенциала посредством повышения роли частного сектора в отечественной экономике. В частности, подчеркивалось, что рациональное использование незадействованных возможностей в сферах гражданской авиации, информационно-коммуникационных технологий, химической промышленности и выращивания сельхозпродукции в перспективе заложит прочную основу для достижения высокой экономической эффективности.
В том числе богатые природные ресурсы Узбекистана служат важным фактором ускоренного развития химической промышленности. Поэтому необходимо последовательно проводить модернизацию, нацеленную на повышение ее конкурентоспособности и энергетической эффективности. В результате к 2022 году Узбекистан может превратиться из страны, импортирующей химическую продукцию, в страну-экспортера. Благодаря проводимой инвестиционной политике ожидается доведение объема экспорта подобной продукции до 600 миллионов долларов США.
В отчете отмечалось, что ускорение перехода к цифровой экономике связано с развитием отрасли информационно-коммуникационных технологий на уровне международных норм. В качестве первичной задачи указывалось снижение государственной доли в сфере и привлечение прямых инвестиций.
Очередные подсчеты в рамках презентации посвящались сельскохозяйственной сфере страны.
Как отмечалось, годовой объем экспорта плодоовощной продукции страны составляет один миллиард долларов США. По мнению авторов многостороннего анализа, данный показатель с учетом удобного географического расположения и благоприятных климатических условий Узбекистана не соответствует потенциалу нашей страны в данной отрасли.
– Системные реформы, улучшение инфраструктуры и усиление роли частного сектора в сочетании с богатыми природными ресурсами, благоприятными климатическими условиями и стратегическим расположением на перекрестке Европы и Азии помогут Узбекистану превратиться в региональный центр торговли и инвестиций, – сказала Джоржина Бейкер.