Big Idea Challenge – innovatsiyalar tanlovi
18-fevral kuni Oʻzbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligi, Britaniya kengashi, Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligi hamda London Metropoliten universiteti bilan hamkorlikda tashkil qilingan “Big Idea Challenge” startap loyihalar tanlovining 2chi bosqichiga start berildi.
Mazkur tanlov oliy taʼlim tizimida talabalar oʻrtasida faol kreativ tadbirkorlikni rivojlantirishga qaratilgan loyihalarni qoʻllab quvvatlash va ushbu jarayonda xalqaro hamkorlikni keng targʻib qilish maqsadida oʻtkazilayotgani ahamiyatlidir.
Tanlovning birinchi bosqichi 2018-yilning oktabr oyida Innovatsion rivojlanish vazirligi tomonidan oʻtkazilgan “INNOWEEK” innovatsion gʻoyalar haftaligida ochib berilgan edi. Shundan soʻng 3 oy davomida London Metropoliten universiteti va mahalliy OTM vakillari tomonidan talabalar uchun gʻoyalarni shakllantirish oʻquv tadbirlari (vorkshop) oʻtkazildi va kreativ tadbirkorlik tushunchalari keng targʻib qilindi.
Talabalar uchun koʻrik tanlov haqida toʻliq maʼlumot berish maqsadida Britaniya Kengashi mutaxassis trenerlar yordamida bir nechta oliy taʼlim muassasalarida 2018-noyabr –2019-yanvar oylarida “Big Idea Challenge” treninglarini tashkil etib kelmoqda. “Big Idea Challenge” treningi orqali 2019-yilning yanvar oyining oxirigacha 14 ta oliy taʼlim muassasalaridagi 900ga yaqin talabini qamrab olindi. Joriy yilning 1-fevraliga qadar 230 nafar talabalar jamoalari tomonidan ishlangan loyihalar onlayn tarzda qabul qilindi va shulardan 23 nafari 2-bosqich uchun tanlab olindi. 18-19-fevral kunlari boʻlib oʻtadigan tadbirda yosh tadbirkorlar oʻz loyihalarining video taqdimotlarini tayyorlaydilar va onlayn ovoz berish yoʻli orqali eng yaxshi loyihalar tanlab olinadi.
Mazkur koʻrik-tanlov “Ijtimoiy sohada innovatsiya” yoʻnalishida yangi innovatsion va biznes gʻoyalarni qoʻllab-quvvatlashga qaratilgan. Tanlov ishtirokchilari yashab turgan hudud (shahar, tuman, qishloq, mahalla)da jamiyatga foyda keltiradigan innovatsion loyihalar bilan ishtirok etishlari lozim, mamlakatimiz hududi bilan bogʻliq boʻlgan masalalar va ehtiyojlarga ijtimoiy, atrof-muhit hamda jamiyatga foydali boʻlgan gʻoyalar orqali oʻz yechimini topish kerak.
Hozirgi kunda London Metropoliten Universiteti tomonidan tashkil etilgan ushbu loyiha ommalashgan boʻlib, startap va innovatsion loyihalarni qoʻllab-quvvatlaydigan yagona dastur sanaladi.
Tanlov dasturining ahamiyatli tomoni shundaki, unda ishtirok etish va bosh mukofot olishdan tashqari yoshlar tanlovning har bir bosqichida oʻquv treninglarida taʼlim oladilar. Shunday qilib ular oʻz biznes gʻoyalarini rivojlantirib, ustidan ishlash imoniga ega boʻlishadi. Ishtirokchilar boshqa mamlakat talabalari bilan hamkorlikda loyihalarda ishtirok etish yoʻli bilan innovatsiyalar va tadbirkorlikning xalqaro amaliyoti bilan tanishib, ingliz tili bilimini mustahkamlaydilar.
Hakamlar hayʼati tomonidan aniqlangan yagona gʻolib jamoa 2019-yil 9-may kuni Londonda boʻlib oʻtadigan taqdirlash marosimida onlayn ravishda /yoki bir vakil tomonidan ishtirok etish imkoniyatiga ega boʻladi, hamda 2019-yilning iyul oyida London Metropoliten Universitetida boʻlib oʻtadigan bir haftalik - “launch pad” treningida ishtirok etish imkoniyatini qoʻlga kiritadi.

Конкурс Инноваций "Big Idea Challenge"
18 февраля в Международном Бизнес Центре прошел интенсивный тренинг для участников второго тура молодежного конкурса инноваций «Big Idea Challenge».
Конкурс организован Британским Советом совместно с Министерством инновационного развития, Министерством высшего и среднего специального образования и Университетом Лондон Метрополитан в Великобритании при поддержке посольства Великобритании в Узбекистане.
Конкурс даст возможность студентам высших учебных заведений поработать с опытными международными профессионалами в целях развития навыков для реализации их инновационных идей и продуктов на местном рынке. В конкурсе могут принять участие команды или индивидуальные участники из числа  студентов университетов Узбекистана. Участникам предлагалось разработать идеи, направленные на позитивные изменения в социальной сфере.
Старт первому этапу конкурса дан в рамках Недели инновационных идей - “INNOWEEK”, которая прошла в октябре 2018 года. Затем в течение 3 месяцев представители Университета Лондон Метрополитен и местных ВОУ проводили воркшопы (обучающие тренинги) по формированию своих идей и пропаганды понятий креативного предпринимательства.
Всего проект охватил более 900 студентов посредством тренингов; 230 заявок было принято от студенческих команд, 23 из которых были отобраны для участия во втором туре. Для проведения программы были приглашены британские специалисты – Кристофер Лейн, Наташа Триай и Адам Девис, которые работают в одном из самых крупных стартап акселераторов в Европе.
Существующая программа Big Idea Challenge университета Лондон Метрополитен считается одной из самых эффективных и популярных, а также отличается внушительным масштабом. Акселератор университета является самым крупным на Европейском континенте – в его рамках реализованы проекты с общей доходом около 21 млн. фунтов стерлингов, создано более 170 новых рабочих мест, аккумулировано инвестиций на 14,2 млн. фунтов стерлингов. Конкурс уникален тем, что он предоставляет студентам обширную вертикальную программу поддержки предприятий и стартапов.
Программа конкурса отличается тем, что помимо участия и получения главного приза, молодые люди пройдут обучающие тренинги на каждом этапе конкурса. Таким образом, они смогут развивать и дорабатывать свои бизнес идеи и стать более уверенными в данном направлении. Молодые люди смогут участвовать в проектах в сотрудничестве со студентами из других стран и познакомиться с лучшей международной практикой развития инноваций и предпринимательства, также смогут улучшить навыки владения английским языком, участвуя в тренингах и при подготовке презентаций своих проектов на английском языке.
По итогам второго этапа участники представят свои идеи посредством видео-питчинга. Видео команд будут размещены на веб-портале для общественного голосования. После этого, судьи определят главного победителя конкурса и пятерых призеров. Помимо этого, в общем голосовании победит команда, которая наберет больше всего голосов на платформе для онлайн-голосования. Но этот результат не повлияет на мнение жюри в выборе главного победителя.
Победители будут определены членами жюри из числа представителей Министерства высшего образования и Министерства инновационного развития; опытных предпринимателей из Узбекистана; экспертов университета Лондон Метрополитен и независимых экспертов, команд тренеров из вузов Узбекистана, наставников и экспертов по инновациям.
Главным победителем конкурса станет участник или команда, которая, по мнению судей, будет иметь наилучшие шансы на внедрение своей идеи в устойчивый бизнес и получит возможность участвовать в недельном мероприятии Launch Pad в университете Лондон Метрополитан в июле 2019 года.