Toshkentda oʻzbek-turk tibbiyot forumi oʻtkaziladi
Turkiyaning Istanbul shahrida 12-14-fevral kunlari Jahon sogʻliqni saqlash tashkiloti Yevropa mintaqaviy byurosining Sogʻliqni saqlash sohasidagi favqulodda vaziyatlardan odamlarni himoya qilish boʻyicha saʼy-harakatlarni birlashtirish mavzusiga bagʻishlangan oliy darajadagi vazirlar yigʻilishi boʻlib oʻtdi.
Oʻzbekiston delegatsiyasi ham faol qatnashayotgan mazkur yigʻilishda koʻplab dolzarb masalalar muhokama etildi. Unda sogʻliqni saqlash sohasidagi favqulodda vaziyatlardan odamlarni himoya qilish boʻyicha ishtirokchi mamlakatlarning tayyorgarligini kuchaytirish boʻyicha saʼy-harakatlarni muvofiqlashtirish, bu borada nazorat tuzilmasi, monitoring va baholash mexanizmini yaratish, oʻzaro tajriba almashish va muloqotlarni koʻpaytirish masalalariga ustuvor ahamiyat berildi.
Shuningdek, Jahon sogʻliqni saqlash tashkiloti va hamkorlarni qoʻllab-quvvatlashga chorlaydigan ustuvor yoʻnalishlar va innovatsion yondashuvlarni aniqlash, eng muhimi, mintaqa uchun belgilab olingan tadbirlar ijrosini toʻliq taʼminlashda barcha davlatlarning jiddiy eʼtibor qaratishi juda muhim ekanligi taʼkidlandi.
Yigʻilish doirasida OʻzbekistonRespublikasi sogʻliqni saqlash vaziri Alisher Shadmanov Gruziya, Armaniston va Turkmaniston sogʻliqni saqlash vazirlari bilan uchrashdi. Muloqotlarda oʻzaro hamkorlikni yanada rivojlantirishning dolzarb jihatlari muhokama qilindi.Shu oʻrinda A.Shadmanovning Turkiya sogʻliqni saqlash vaziri Faxruddin Qovja bilan boʻlib oʻtgan uchrashuvini alohida taʼkidlash joiz. Unda oʻzaro hamkorlikni yanada kengaytirishga qaratilgan “Yoʻl xaritasi” imzolandi.
Uchrashuvda Alisher Shadmanov har ikki davlat rahbarlari tashabbusi bilan barcha sohada, jumladan, tibbiyot sohasidagi hamkorlik jadallik bilan rivojlanib borayotgani, shuningdek, Oʻzbekistonda investitsiyaviy muhit yaxshilanib, investorlarga qulay sharoitlar yaratib berilayotganini alohida qayd etdi.Muloqot jarayonida Toshkentda Oʻzbek-Turk tibbiyot forumini oʻtkazishga kelishib olindi.
Bundan tashqari, hamkorlik doirasida nafaqat Toshkentda balki, viloyatlarda ham zamonaviy tibbiyot klinikalarini tashkil etish, mutaxassislarning oʻzaro malaka oshirishi, Oʻzbekistonda vaksinalar ishlab chiqarishni yoʻlga qoʻyish kabi muhim masalalar ham muhokama etildi.

В Ташкенте пройдет узбекско-турецкий медицинский форум
В городе Стамбуле (Турция) 12-14 февраля прошло министерское совещание высокого уровня Европейского регионального бюро Всемирной организации здравоохранения, посвященное теме объединения усилий для защиты людей от чрезвычайных ситуаций в области здравоохранения.
Здесь активно участвовала и делегация Узбекистана во главе с министром здравоохранения Алишером Шадмановым. Во время мероприятия особое внимание уделялось вопросам координации усилий по усилению готовности государств-членов Европейского регионального бюро ВОЗ по защите людей от чрезвычайных ситуаций в области здравоохранения, создания в этом направлении структуры контроля, механизмов мониторинга и оценки, взаимного обмена опытом.
А также было отмечено, что все страны должны уделить серьезное внимание определению устойчивых задач и инновационных подходов, призывающих к поддержке ВОЗ и его партнеров, самое главное, полному обеспечению исполнения мер, определенных для региона.
В рамках совещания министр здравоохранения Республики Узбекистан Алишер Шадманов встретился с министрами здравоохранения Грузии, Армении и Туркменистана. Во время общения были обсуждены актуальные вопросы дальнейшего развития взаимного сотрудничества. Также А. Шадманов встретился с министром здравоохранения Турции Фахреттином Коджой. Стороны подписали «Дорожную карту», направленную на дальнейшее расширение взаимного сотрудничества.
Во время встречи Алишер Шадманов отметил, что по инициативе глав обоих государств активно развивается сотрудничество во всех сферах, в частности, и в области здравоохранения, а также в Узбекистане улучшается инвестиционный климат и для инвесторов создаются удобные условия. Во время общения стороны договорились о проведении в Ташкенте Узбекско-турецкого медицинского форума.
Кроме этого, были обсуждены такие важные вопросы, как создание в рамках сотрудничества современных медицинских клиник не только в столице, но и в регионах Узбекистана, совместная организация повышения квалификации специалистов, налаживание в нашей стране производства вакцин.