Oʻzbekiston – Germaniya: madaniy-gumanitar hamkorlik istiqbollari
Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Millatlararo munosabatlar va xorijiy mamlakatlar bilan doʻstlik aloqalari qoʻmitasida 8 fevral kuni “Oʻzbekiston – Germaniya madaniy-gumanitar hamkorligining dolzarb masalalari” mavzusida davra suhbati tashkil etildi.
Unda tegishli vazirlik va idoralar, Germaniya Federativ Respublikasining Oʻzbekistondagi elchixonasi, Konrad Adenauer va Fridrix Ebert nomidagi jamgʻarmalarning mamlakatimizdagi vakolatxonalari vakillari ishtirok etdi.
Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Millatlararo munosabatlar va xorijiy mamlakatlar bilan doʻstlik aloqalari qoʻmitasi raisi oʻrinbosari K.Eshonxoʻjayev, Germaniya Federativ Respublikasining mamlakatimizdagi Favqulodda va muxtor elchisi G.Overfeld va boshqalar Prezident Shavkat Mirziyoyevning Germaniyaga tashrifi mamlakatlarimiz oʻrtasidagi madaniy-gumanitar hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqqanini taʼkidladi.
– Oʻzbekiston bilan Germaniya oʻrtasida fan va taʼlim sohasidagi hamkorlik uzoq yillik tarixga ega, – dedi Germaniya Federativ Respublikasining mamlakatimizdagi Favqulodda va muxtor elchisi Gyunter Overfeld. – Keyingi paytlarda fan, madaniyat, oliy taʼlim, umumtaʼlim va oʻrta maxsus, kasb-hunar taʼlimi, til oʻrganish, madaniy yodgorliklar va qadriyatlarni tiklash kabi yoʻnalishlarda ikki tomonlama aloqalar jadal rivojlanmoqda.
Davra suhbatida maktab taʼlimida nemis texnologiyalaridan samarali foydalanish, jumladan, “Maktablar: kelajak sheriklari” (PASCH) tashabbusini amalga oshirish, ikki xalq oʻrtasida madaniy aloqalarni kengaytirish istiqbollari boʻyicha ham fikr almashildi.
Bugungi kunda yurtimizda 19 mingga yaqin talaba nemis tilini oʻrganmoqda. Umumtaʼlim maktablarida faoliyat koʻrsatayotgan nemis tili oʻqituvchilari 3 mingdan ziyod. 800 dan ortiq oʻzbekistonlik talaba va ilmiy tadqiqotchi Germaniya oliy taʼlim muassasalarida tahsil olmoqda. Ilgʻor xorij tajribasini oʻrganish, turli sohadagi zamonaviy texnologiyalarni Oʻzbekistonda joriy etishni oʻz ichiga oluvchi shu kabi imkoniyatlar tegishli vazirlik va idoralar bilan hamkorlikda Germaniya akademik almashuvlar xizmati, Toshkentdagi Gyote instituti, Konrad Adenauer va Fridrix Ebert nomidagi jamgʻarmalar vakolatxonalari, Nemis xalq universitetlari assotsiatsiyasining xalqaro hamkorlik boʻyicha instituti tashkilotlari tomonidan yaratilmoqda.
Oʻzbekistonda yashovchi nemis millatiga mansub fuqarolarning “Vidergeburt” madaniyat markazi, Samarqand, Buxoro va Fargʻona viloyatlaridagi nemis madaniyat markazlari ham madaniy-gumanitar sohadagi aloqalarni mustahkamlashga xizmat qilmoqda.
Muloqotda tomonlar Oʻzbekiston – Germaniya madaniy-gumanitar hamkorligi istiqbollari boʻyicha oʻz taklif va tavsiyalarini berdi.

Узбекистан – Германия: перспективы культурно-гуманитарного сотрудничества​
В Комитете по межнациональным отношениям и дружественным связям с зарубежными странами при Кабинете Министров Республики Узбекистан 8 февраля состоялся «круглый стол» на тему «Актуальные вопросы культурно-гуманитарного сотрудничества Узбекистана и Германии».
В нем приняли участие представители соответствующих министерств и ведомств, посольства Федеративной Республики Германия в Узбекистане, представительств фондов имени Конрада Адэнауэра и Фридриха Эберта.
Заместитель председателя Комитета по межнациональным отношениям и дружественным связям с зарубежными странами при Кабинете Министров Республики Узбекистан К.Эшонxоджаев, Чрезвычайный и Полномочный посол Федеративной Республики Германия в нашей стране Г.Оверфельд и другие отметили, что визит Президента Шавката Мирзиёева в Германию вывел культурно-гуманитарное сотрудничество между нашими странами на новый уровень.
- Сотрудничество между Узбекистаном и Германией в сфере науки и образования насчитывает многолетнюю историю, - говорит Чрезвычайный и Полномочный посол Федеративной Республики Германия в нашей стране Гюнтер Оверфельд. - В последнее время ускоренными темпами развиваются двусторонние связи в таких направлениях, как наука, культура, высшее образование, общее образование и среднее специальное, профессиональное образование, восстановление культурных памятников и ценностей.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями по эффективному использованию немецких технологий в школьном образовании, в том числе реализации инициативы «Школы: партнеры будущего» (PASCH), перспективам развития культурных связей между двумя народами.
В настоящее время в нашей стране около 19 тысяч студентов изучают немецкий язык. Преподаванием немецкого языка в школах занимаются более 3 тысяч учителей. Более 800 студентов и научных исследователей из Узбекистана обучаются в вузах Германии.
Возможности по изучению передового зарубежного опыта, внедрению в Узбекистане современных технологий создаются в нашей стране совместно с соответствующими министерствами и ведомствами Германской службой академических обменов, институтом Гёте в Ташкенте, представительствами фондов имени Конрада Адэнауэра и Фридриха Эберта, Институтом по международному сотрудничеству немецкой ассоциации народных университетов.
Культурный центр “Видергебурт” проживающих в Узбекистане граждан немецкой национальности, немецкие культурные центры в Самаркандской, Бухарской и Ферганской областях также способствуют укреплению связей в культурно-гуманитарной сфере.
На встрече стороны выдвинули предложения и рекомендации по перспективам культурно-гуманитарного сотрудничества Узбекистана и Германии.