Xalqaro hunarmandchilik festivaliga qizgʻin hozirlik koʻrilmoqda
Prezidentimizning 2018 yil 1 noyabrdagi “Xalqaro hunarmandchilik festivalini oʻtkazish toʻgʻrisida“gi qaroriga muvofiq, Oʻzbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi, Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasi, Savdo-sanoat palatasi, “Hunarmand” uyushmasi, Oʻzbekiston Badiiy akademiyasi hamda Fargʻona viloyati hokimligi tomonidan har ikki yilda bir marta Qoʻqon shahrida Xalqaro hunarmandchilik festivali oʻtkaziladi.
Joriy yilda birinchi marta tashkil etiladigan ushbu xalqaro festivalga Qoʻqon shahrida qizgʻin tayyorgarlik koʻrilmoqda. Koʻcha va xiyobonlar obodonlashtirilib, mehmonxonalar, xizmat koʻrsatish va servis majmualari, turli inshootlar qad rostlamoqda.
Xalqimizning qadimiy tarixi va madaniy hayotini har tomonlama keng yoritish, nomoddiy madaniy merosimizning ajralmas qismi boʻlgan milliy hunarmandchiligimizni keng namoyish etish, uning noyob namunalarini targʻib qilishda ilk bor oʻtkazilayotgan mazkur festivalning ahamiyati beqiyos. Shuning uchun ham ushbu tadbirni yuqori saviyada tashkil etishga alohida eʼtibor qaratilmoqda.
Mamlakatimizda oʻziga xos hunarmandchilik tarixi, maktabi va uslublari mavjud. Ayniqsa, Qoʻqon azaldan madaniyat va maʼrifat, sanʼat va hunarmandchilik markazi boʻlib kelgan. Ayni kunlarda milliy hunarmandchilik, xalq badiiy va amaliy sanʼatini yanada rivojlantirish, hunarmandlarni har tomonlama qoʻllab-quvvatlash borasida salmoqli ishlar amalga oshirilmoqda.
Hoʻqandi latifda Xudoyorxon oʻrdasi, Jome masjidi, Norboʻtabiy va Sohibzoda Hazrat madrasalari, Modarixon dahmasi va Dahmai Shohon kabi 62 ta madaniy meros obyekti boʻlib, ularda ham taʼmirlash ishlari olib borilmoqda. Festivalga tayyorgarlik ishlari jarayonida har bir madaniy meros obyekti boʻyicha turli tillarda bukletlar tayyorlash, tashrif buyuruvchilarga yuqori darajada xizmat koʻrsatishni yoʻlga qoʻyish koʻzda tutilgan. Davlatimiz rahbarining 2018 yil 19 dekabrdagi “Moddiy-madaniy meros obyektlarini muhofaza qilish sohasidagi faoliyatni tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi qarori asosida “Qoʻqon” davlat muzey-qoʻriqxonasi tashkil etilayotgani, ayniqsa, quvonarli voqeadir.
Shaharda joriy yil avgust oyiga qadar 10 ta yangi mehmonxona foydalanishga topshiriladi, 5 mehmonxona kapital rekonstruksiyadan chiqariladi.
“Hunarmand” uyushmasi Fargʻona viloyati boshqarmasi masʼul xodimi X.Hamroqulovning taʼkidlashicha, shahardagi Usmon Nosir va Navbahor koʻchalari kesishmasida “Hunarmandchilik savdo markazi” tashkil etilishi koʻzda tutilmoqda. Ushbu hududda 65 ta hunarmandga tanlov asosida yer maydoni boʻlib beriladi va hunarmandlar ustaxonasi va bozori tashkil etiladi. “Hunarmand” uyushmasi Qoʻqon shahar boʻlimi aʼzolari soni bugun 300 nafardan oshdi.
Yogʻoch oʻymakorligi oʻta sinchkovlik, mahorat talab etadigan sanʼatdir. Qoʻqon yogʻoch oʻymakorligi maktabining asoschisi Qodirjon Haydarov hisoblanadi. Ustaning betakror asarlari Oʻzbekiston davlat sanʼat muzeyi, Fargʻona viloyati va Qoʻqon madaniyat tarixi davlat muzeylarida saqlanmoqda. Ustaning shogirdlari ushbu nafis va murakkab sanʼat rivojiga katta hissa qoʻshgan. Bular sirasiga ustaning nabiralari Mirzausmon, Mirzayunus va Hasanjon Umarovlar, shogirdlari – Oʻzbekiston Qahramoni Abdugʻani Abdullayev, Mansur Jalolov, Nabixon Xushnazarov, Burhon Abdullayev, Rafiq Mahmudov kabilarni kiritish mumkin. Bugungi kunda ustaning yettinchi avlodidan boʻlgan Abdulhakim, Abdulaziz va Abdurahmon Umarovlar ushbu sharafli kasbni davom ettirmoqdalar.
Yogʻoch oʻymakorligi ustasi Otabek Umarov taniqli hunarmand Qodirjon Haydarovning evarasi boʻlib, festival oʻtadigan Oʻrdaoldi majmuasida barpo etish rejalashtirilgan ramziy kirish darvozalari uchun naqshinkor ustunlar tayyorlamoqda.
– Mazkur darvozalar tashrif buyuruvchilarga shahrimiz hunarmandchiligi haqida dastlabki maʼlumot beradi, – deydi O.Umarov. – Otam Mirzayunus Umarov, ogʻa-inilarim Jahongir va Jamshid Umarovlar bilan hozir balandligi 3,5 metr boʻlgan ikkita naqshinkor ustun tayyorlab qoʻydik. Yana ustunlar tayyorlash ustida ishlayapmiz. Bu festivalga bizning tuhfamiz boʻladi.
Festivalda xorijiy davlatlardan ham mahoratli hunarmandlar, amaliy sanʼat ustalari, mutaxassislar, olimlar va faxriy mehmonlar ishtirok etadi. Festival oʻtkaziladigan Oʻrdaoldi maydonining yon-atrofida hunarmandchilik sanʼatiga oid turli koʻrgazmalar uyushtirilib, hunarmandchilik buyumlari, tasviriy va amaliy sanʼat asarlari, qadimiy hunarmandchilik dastgohlari hamda mahsulot yaratish jarayoni aks etgan, shuningdek, sohaga oid badiiy va hujjatli filmlar, kitoblar, albomlar, fotosuratlar namoyish qilinishi rejalashtirilgan. Milliy liboslarda koʻrgazmali chiqishlar, askiya va qiziqchilar, folklor va dorbozlik jamoalarining tomosha dasturlari bayram shukuhini yanada oshiradi.

Идет тщательная подготовка к международному фестивалю ремесленничества
В соответствии с постановлением главы нашего государства "О проведении Международного фестиваля народно-прикладного искусства" от 1 ноября 2018 года Министерством культуры Республики Узбекистан совместно с Государственным комитетом по развитию туризма, Торгово-промышленной палатой, ассоциацией "Хунарманд", Академией художеств Республики Узбекистан и Ферганским областным хокимиятом раз в два года в Коканде будет проводиться Международный фестиваль народно-прикладного искусства.
Идет тщательная подготовка к первому фестивалю. Осуществляется благоустроительная работа на улицах и аллеях города, возводятся новые гостиницы, комплексы по оказанию услуг и сервиса, а также другие различные сооружения.
Впервые проводимый международный фестиваль играет очень важную роль в широком освещении древней истории и культурной жизни нашего народа, демонстрации и пропаганде уникальных произведений национального народно-прикладного искусства, являющегося неотъемлемой частью нашего богатого культурного наследия. И поэтому уделяется особое внимание проведению данного мероприятия на высоком уровне.
У нашей страны своеобразная история, школы и методы ремесленничества. Коканд испокон веков является центром культуры и просветительства, искусств и ремесленничества. На сегодняшний день осуществляется весомая работа по дальнейшему развитию национального ремесленничества, народного художественного и прикладного искусства, всесторонней поддержке ремесленников.
В городе существуют 62 объекта культурного наследия, среди которых Урда Худаярхана, соборная мечеть, медресе Норбутабия, Сохибзоды Хазрата, мавзолеи Модарихана и Дахмаи Шахана. В процессе подготовки к фестивалю планируется издание буклетов по каждому объекту культурного наследия на различных языках и налаживание высококачественного обслуживания посетителей. Особенно радует возведение в городе Государственного музея-заповедника "Коканд", созданного в рамках постановления Президента нашей страны "О мерах по коренному совершенствованию деятельности в сфере охраны объектов материального культурного наследия " от 19 декабря 2018 года.
До августа текущего года в городе будут сданы в эксплуатацию 10 новых гостиниц, а также будет проведен капитальный ремонт в 5 гостиницах.
Как утверждает ответственный работник Ферганского областного отдела ассоциации "Хунарманд" Х.Хамрокулов, планируется организовать "Торговый центр ремесленничества" на пересечении улиц Усмана Насыра и Навбахор. В этом центре на конкурсной основе 65 ремесленникам будут выделены земельные участки для создания ремесленнических мастерских и лавок. На сегодняшний день в Кокандское городское отделение ассоциации "Хунарманд" входит свыше 300 человек.
Резьба по дереву является искусством, требующим высокого мастерства и внимания. Основателем кокандской школы резьбы по дереву считается Кодиржон Хайдаров. Неповторимые произведения мастера хранятся в Государственном музее искусств Узбекистана, государственных музеях истории и культуры в Ферганской области и Коканде. Его подмастерья внесли огромный вклад в развитие этого изящного и сложного искусства. В их числе его внуки - Мирзаусмон, Мирзаюнус и Хасанжон Умаровы, ученики - Герой Узбекистана Абдугани Абдуллаев, Мансур Жалолов, Набихон Хушназаров, Бурхон Абдуллаев, Рафик Махмудов. В настоящее время представители седьмого поколения - Абдулхаким, Абдулазиз и Абдурахмон Умаровы - продолжают почетную работу мастера.
Мастер резьбы по дереву Отабек Умаров является правнуком знаменитого ремесленника Кодиржона Хайдарова. Он изготавливает колонны с орнаментом для символических ворот, строительство которых планируется на месте проведения фестиваля - в комплексе Урдаолди.
- Данные ворота дадут посетителям представление о традициях ремесленничества нашего города, - говорит О. Умаров. - Мы с моим отцом Мирзаюнусом Умаровым и братьями Жахангиром и Жамшидом уже построили две резные колонны высотой 3,5 метра. Сейчас работаем над еще несколькими колоннами. Это будет нашим подарком к фестивалю.
В фестивале примут участие также искусные ремесленники, мастера прикладного искусства, специалисты, ученые и почетные гости из зарубежных стран. На площади Урдаолди планируется организация различных выставок народно-прикладного искусства, на которых будут представлены ремесленные изделия, произведения художественного и прикладного искусства, древние станки, а также документальные фильмы, книги, альбомы, фотоснимки с отражением процесса работы ремесленников. Показы национальных костюмов, выступления юмористов, фольклористов и канатоходцев придадут мероприятию яркую праздничную атмосферу.