Mahsulot sifati – eksportning muhim sharti
Namanganda meva-sabzavot va qishloq xoʻjaligi maxsulotlarini eksport qilishda “Global GAP”, “Halal” va “Organic” standartlarini joriy etish masalalariga bagʻishlangan seminar boʻlib oʻtdi.
“Oʻzstandart” agentligi, Bosh prokuratura huzuridagi Agrosanoat majmui va oziq-ovqat xavfsizligi taʼminlanishi ustidan nazorat qilish inspeksiyasi, Oʻzbekiston fermer, dehqon xoʻjaliklari va tomorqa yer egalari kengashi hamkorligida tashkil etilgan tadbirda meva-sabzavot va qishloq xoʻjaligi mahsulotlarini eksport qiluvchi tadbirkorlar, ishlab chiqarish korxonalari, fermer xoʻjaliklari vakillari ishtirok etdi.
Mamlakatimizda qishloq xoʻjaligini rivojlantirish, xususan, sohaga eng ilgʻor innovatsion texnologiyalarni joriy etish borasida amalga oshirilayotgan tizimli islohotlar yuqori hosildorlikka erishish, suvni tejash va boshqa sarf-xarajatlarni qisqartishga xizmat qilayotgani taʼkidlandi. Prezidentimizning 2018 yil 17 oktyabrdagi “Meva-sabzavot mahsulotlarini tashqi bozorlarga chiqarish samaradorligini oshirishga doir qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi qarori bu boradagi ishlarni yangi bosqichda davom ettirishga xizmat qilmoqda.
– Zimmamizga “Global GAP” xalqaro standartini joriy etish boʻyicha muhim vazifalar yuklatilgan, – deydi Namangan sinov va sertifikatlashtirish markazi davlat korxonasi direktori M.Abdullayev. – Seminarda mutaxassis, fermer va tadbirkorlarga xalqaro standartlarni amalga oshirish mexanizmi, qonun-qoidalari boʻyicha batafsil maʼlumot berildi.
Standartlarni joriy etishdagi muammolar va ularning yechimi, eksportbop sabzavot va poliz ekinlari urugʻligini yetkazib beruvchi xorijiy kompaniyalar va ularning Oʻzbekistondagi vakolatli korxona-tashkilotlari haqida maʼruzalar tinglandi.

Высокое качество продукции – важное условие экспорта
В Намангане состоялся семинар, посвященный внедрению стандартов "Global GAP", "Halal" и "Organic" при экспорте плодоовощной и сельскохозяйственной продукции.
В мероприятии, организованном агентством "Узстандарт" совместно с Инспекцией по контролю за агропромышленным комплексом и обеспечением продовольственной безопасности при Генеральной прокуратуре Республики Узбекистан, Советом фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель, участвовали предприниматели, занимающиеся экспортом сельскохозяйственной продукции, представители производственных предприятий и фермерских хозяйств.
Было отмечено, что осуществляемые в нашей стране системные реформы по развитию сельского хозяйства, в частности, по внедрению в отрасль современных инновационных технологий, способствуют сбору высоких урожаев, экономии воды, сокращению других расходов. Постановление главы нашего государства "О дополнительных мерах по повышению эффективности продвижения плодоовощной продукции на внешние рынки" от 17 октября 2018 года служит продолжению работы в этом направлении на новом уровне.
– На нас возложены важные задачи по внедрению международного стандарта "Global GAP", – говорит директор государственного предприятия "Наманганский центр испытаний и сертификации" М.Абдуллаев. – На семинаре специалисты, фермеры и предприниматели получили подробную информацию о механизме внедрения международных стандартов.
Были заслушаны доклады, посвященные решению проблем при внедрении стандартов качества, деятельности зарубежных компаний, поставляющих семена овощей и бахчевых культур, и их уполномоченных предприятий в Узбекистане.