Mahsulot sifati – eksportning muhim sharti
Namanganda meva-sabzavot va qishloq xoʻjaligi maxsulotlarini eksport qilishda “Global GAP”, “Halal” va “Organic” standartlarini joriy etish masalalariga bagʻishlangan seminar boʻlib oʻtdi.
“Oʻzstandart” agentligi, Bosh prokuratura huzuridagi Agrosanoat majmui va oziq-ovqat xavfsizligi taʼminlanishi ustidan nazorat qilish inspeksiyasi, Oʻzbekiston fermer, dehqon xoʻjaliklari va tomorqa yer egalari kengashi hamkorligida tashkil etilgan tadbirda meva-sabzavot va qishloq xoʻjaligi mahsulotlarini eksport qiluvchi tadbirkorlar, ishlab chiqarish korxonalari, fermer xoʻjaliklari vakillari ishtirok etdi.
Mamlakatimizda qishloq xoʻjaligini rivojlantirish, xususan, sohaga eng ilgʻor innovatsion texnologiyalarni joriy etish borasida amalga oshirilayotgan tizimli islohotlar yuqori hosildorlikka erishish, suvni tejash va boshqa sarf-xarajatlarni qisqartishga xizmat qilayotgani taʼkidlandi. Prezidentimizning 2018 yil 17 oktyabrdagi “Meva-sabzavot mahsulotlarini tashqi bozorlarga chiqarish samaradorligini oshirishga doir qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi qarori bu boradagi ishlarni yangi bosqichda davom ettirishga xizmat qilmoqda.
– Zimmamizga “Global GAP” xalqaro standartini joriy etish boʻyicha muhim vazifalar yuklatilgan, – deydi Namangan sinov va sertifikatlashtirish markazi davlat korxonasi direktori M.Abdullayev. – Seminarda mutaxassis, fermer va tadbirkorlarga xalqaro standartlarni amalga oshirish mexanizmi, qonun-qoidalari boʻyicha batafsil maʼlumot berildi.
Standartlarni joriy etishdagi muammolar va ularning yechimi, eksportbop sabzavot va poliz ekinlari urugʻligini yetkazib beruvchi xorijiy kompaniyalar va ularning Oʻzbekistondagi vakolatli korxona-tashkilotlari haqida maʼruzalar tinglandi.

High product quality is an important export condition
Namangan hosted a workshop on introduction of the Global GAP, Halal and Organic standards in the export of fruits, vegetables and agricultural products.
The event, organized by Uzstandard agency together with the Inspectorate for control of agro-industrial complex and ensuring food security under the General Prosecutor’s Office of the Republic of Uzbekistan, the Council of Farmers, Dehkan Farms and Owners of Household Lands, was attended by entrepreneurs engaged in exporting agricultural products, representatives of industrial enterprises and farms.
It was noted that systemic reforms implemented in the country on development of agriculture, in particular, on introduction of modern innovative technologies in the industry, contribute to harvesting high yields, saving water, and reducing other costs. The resolution of the Head of the state “On additional measures for improving the efficiency of fruits and vegetables promotion to foreign markets” of October 17, 2018 serves to continue activities in this direction at a new level.
Reports were heard on solving problems in implementation of quality standards, the activities of foreign companies supplying seeds of vegetables and melons, and their authorized enterprises in Uzbekistan.