Adliya vazirligi huzuridagi multimedia markazi: tahliliy kontent va kreativ yondashuv
2019-yilning 1-fevral kuni Adliya vazirligi huzuridagi eng yangi IT-texnologiyalari va raqamli uskunalar bilan jihozlangan Axborot-tahlil multimedia markazi taqdimoti boʻlib oʻtdi.
Tantanali ochilish marosimida mamlakat parlamenti, sud-huquq sohasining yetakchi vakillari, turli vazirlik va idoralar rahbarlari, mahalliy va xorijiy OAV, shuningdek, keng jamoatchilik ishtirok etdi. Prezidentimizning “Jamiyatda huquqiy ong va huquqiy madaniyatni yuksaltirish tizimini tubdan takomillashtirish toʻgʻrisida”gi farmoni bilan Adliya vazirligi oldiga qoʻyilgan dolzarb vazifalar ijrosi doirasida markaz oʻz faoliyatini mutlaqo yangi formatda davom ettiradi. Muhim mezonlar sifatida jamoa sifat, tahlil, kreativ yondashuv va innovatsion yechimni belgilab olgan.
Shu bilan birga, ushbu markaz mazkur Farmon bilan Jamiyatda huquqiy madaniyatni yuksaltirish konsepsiyasi hamda Jamiyatda huquqiy madaniyatni yuksaltirish konsepsiyasini 2019 yilda samarali amalga oshirish boʻyicha tasdiqlangan “Yoʻl xaritasi”da belgilangan vazifalar ijrosini taʼminlashni oʻz oldiga asosiy maqsad qilib belgilab olgan.
Multimedia markazida ijod qilish uchun barcha sharoitlar yaratilgan. Maxsus dekoratsiyali va zamonaviy asbob-uskunalar bilan jihozlangan bir nechta studiya faoliyat yuritib, ularga mamlakatimizning yetakchi telekanallari ham havas qilsa arziydi. Bu yerda tok-shou va turli formatdagi dasturlarni suratga olish mumkin. Ommaviy axborot vositalari bilan muloqot qilish, jumladan yuzma-yuz interaktiv uchrashuvlar, brifing va matbuot anjumanlari oʻtkazish uchun maxsus media maydonchalar yaratilgan. Markazni texnik jihatdan jihozlash — LED-ekranlar, kameralar, yoritgichlar, koʻp funksiyali ovoz yozish tizimi va boshqa apparatura jamoaga eng dadil media loyihalarni amalga oshirish, xususan hujjatli filmlarni suratga olish imkonini beradi.
Adliya vazirligi huzuridagi Axborot-tahlil multimedia markazi oʻz oldiga qanday vazifalarni qoʻymoqda?
Birinchidan, huquqiy maʼrifat. Aholining huquqiy savodxonligi darajasi davlat va jamiyatning rivojlanganlik darajasini belgilab beradi. Dunyo amaliyoti aholining huquqiy bilimlarini oshirish huquqiy normalarga rioya etmaganlik uchun qatʼiy jazo qoʻllashdan koʻra samaraliroq ekanligini koʻrsatmoqda. Multimedia markazi qonun hujjatlarining mazmuni va mohiyatini oddiy va xalqchil tilda, murakkab yuridik atamalardan foydalanmagan holda tushuntirishga eʼtibor qaratib, bu jarayonda vizual effektlar va infografidan foydalanmoqda.
Ikkinchidan, ishonchli maʼlumot taqdim etish. Soʻnggi yillarda internet yangiliklarni tarqatuvchi eng ommabop manba hisoblanadi. Biroq har doim ham Internetdan olingan maʼlumotlarga ishonsa boʻladimi? Adliya vazirligi huzuridagi multimedia markazi bunday vaziyatlarda OAV va Internet orqali tarqalayotgan yolgʻon, notoʻgʻri maʼlumotlarga tezkorlik va xolis munosabat bildirishga oʻz eʼtiborini qaratadi. Axborot oqimini tahlil qilish maʼlumotlarni tekshirish, ishonchli va obyektiv axborot, ushbu masalalar boʻyicha vakolatli mutaxassis va ekspertlar sharhlarini taqdim etish hamda aholi oʻrtasida uydirma gaplar va mish-mishlarning oldini olish imkonini beradi.
Uchinchidan, ommaviy axborot vositalari va keng jamoatchilik uchun adliya organlari va muassasalari faoliyati ochiqligi va shaffofligini taʼminlash. Bu jarayonda nafaqat adliya organlari faoliyatining oʻziga xos jihatlarini ochib beruvchi, balki jamoatchilikka davlat xizmatlaridan foydalanish tartibiga doir konsultativ yordam koʻrsatishga qaratilgan axborot-tahliliy va sharhlarga asoslangan media materiallar tayyorlanib, efir va ijtimoiy tarmoqlarga uzatiladi. Bunda asosiy eʼtibor koʻrgazmalilik, oddiylik, qabul qilinayotgan maʼmuriy reglamentlar talablarining xalqchilligi va sodda tilda tushuntirilishiga qaratilmoqda.
Aholini davlat organlari va davlat xizmatlari koʻrsatuvchi boshqa tashkilotlar faoliyatini oʻrganish natijalari, aniqlangan qonunbuzilish holatlari va tizimli kamchiliklar haqida tayyorlanadigan audio- va videoroliklar, tele- va radioeshittirishlar xabardor etishga qaratilganligi bilan ahamiyatli. Aybdor shaxslarga nisbatan qoʻllangan choralar va arizachilarning tiklangan huquqlari haqidagi mediamateriallar katta profilaktik taʼsirga ega boʻlib, aholining davlat organlariga boʻlgan ishonchini ortishiga xizmat qiladi.
Toʻrtinchidan, aholining barcha qatlamlari bilan muloqot oʻrnatish. Buning uchun multimedia markazi mutaxassislari vazirlikning masʼul xodimlari bilan birgalikda respublikamiz aholisining ehtiyoji, jumladan vazirlikning 1008 raqamli “ishonch telefoni”ga kelib tushayotgan murojaatlar tahlili natijalari, ijtimoiy tarmoqlar va mobil ilovalar imkoniyatlaridan foydalangan holda eng dolzarb muammolar boʻyicha jamoatchilik fikrini oʻrganmoqda. Masalan, korrupsiyaga qarshi kurashish, fuqarolarning huquqiy onggi va bilimini oshirish, qabul qilingan qonun hujjatlarining dolzarbligidan xabardor etishga qaratilgan 30 dan ortiq ijtimoiy rolik, Jizzax, Fargʻona, Namangan, Sirdaryo kabi viloyatlardan Adliya vazirligiga inson huquqlarini himoya qilish yoʻnalishida kelib tushgan murojaatlari asosida 40 dan oshiq maxsus reportaj va koʻrsatuvlar, qonun hujjatlarida nazarda tutilgan yangiliklarni aholi va ijrochilarga yetkazishga qaratilgan “Muhokama markazida” tok-shousining turkum sonlari tayyorlandi. Asosiysi – muammoli masalalar adliya organlari aralashuvidan soʻng barham topdi.
Shu tariqa, Adliya vazirligi huzuridagi Axborot-tahlil multimedia markazi — bu nafaqat adliya organlari va muassasalari manfaatlarini himoya qiluvchi PR-markaz, balki aholi barcha qatlamlarining huquqiy madaniyatini va savodxonligini oshirish, davlat organlari faoliyati ochiqligini taʼminlash vositasi, aholini qiynab kelayotgan masalalar boʻyicha ishonchli va obyektiv axborot manbasi, eng asosiysi fuqarolar bilan samarali har tomonlama aloqa oʻrnatish mexanizmi hamdir.

Мультимедийный центр при Министерстве юстиции: аналитический контент и креативная подача
1 февраля 2019 года состоялась презентация Информационно-аналитического мультимедийного центра при Министерстве юстиции, оснащенного новейшими IТ-технологиями и цифровым оборудованием. В торжественной церемонии приняли участие парламентарии, ведущие представители судебно-правовой сферы, руководители разных министерств и ведомств, местные и зарубежные СМИ, широкая общественность.
В свете актуальных задач, определенных перед Министерством юстиции Указом Президента «О коренном совершенствовании системы повышения правосознания и правовой культуры в обществе», центр продолжит свою детальность в абсолютно новом формате. В числе важных критериев коллектив для себя обозначил качество, аналитику, креативный подход и инновационные решения.
Мультимедийный центр основной целью для себя определил обеспечение исполнения задач, обозначенных в Концепции повышения правовой культуры в обществе и «Дорожной карте» по эффективной реализации Концепции повышения правовой культуры в обществе в 2019 году, утвержденных данным указом главы государства.
В мультимедийном центре созданы все условия для творчества. Несколько студий с декорациями и оборудованием, которым могут позавидовать и ведущие телеканалы страны. Здесь можно снимать ток-шоу и программы разных форматов. Созданы площадки для общения со средствами массовой информации, в том числе для проведения интерактивных встреч тет-а-тет, брифингов и пресс-конференций. Техническое наполнение центра — LED-экраны, камеры, осветительные приборы, многофункциональная система озвучивания и другая аппаратура — позволит коллективу воплощать в жизнь самые смелые медиапроекты, в частности, снимать документальные фильмы.
Какие задачи ставит перед собой Информационно-аналитический мультимедийный центр при Министерстве юстиции?
Во-первых, правовое просвещение. Уровень правовой грамотности населения определяет степень развития государства и общества. Мировая практика показывает, что повышение правовой компетентности населения более эффективно по сравнению с ужесточением наказания за несоблюдение правовых норм. Поэтому мультимедийный центр делает акцент на разъяснение сути и значения правовых норм на простом и общедоступном языке, не загруженном сложными юридическими терминами. Нормативно-правовые акты комментируют специалисты сферы, а для наглядности используются визуальные эффекты и инфографика.
Во-вторых, предоставление достоверной информации. В последние годы интернет стал самым популярным поставщиком новостей, но всегда ли можно доверять информации из интернета? Мультимедийный центр при Минюсте призван оперативно и адекватно реагировать на ложные, искаженные сведения, распространяемые в СМИ и интернете. Анализ информационного потока позволяет проверять сведения и предоставлять достоверную и объективную информацию, комментарии компетентных в этих вопросах специалистов и экспертов, а как следствие предотвращать распространение среди населения домыслов и слухов.
В-третьих, обеспечение открытости и прозрачности деятельности органов и учреждений юстиции для средств массовой информации и широкой общественности. При этом готовятся и подаются в эфир, социальные сети информационно-аналитические и обзорные медийные материалы не только раскрывающие особенности работы органов юстиции, но и направленные на оказание консультативной помощи общественности о порядке получения госуслуг. Акцент делается на наглядность, простоту, доступность и детальность разъяснения требований принимаемых административных регламентов.
Аудио- и видеоролики, теле- и радиопередачи призваны информировать население о результатах изучений и проверок деятельности госорганов и иных организаций по оказанию госуслуг, выявленных грубых нарушениях и системных недостатках. Медиаматериалы о мерах в отношении виновных лиц и восстановленных правах заявителей имеют большой профилактический эффект, а также способствуют росту доверия населения к госорганам.
В-четвертых, установление диалога со всеми слоями населения. Для этого специалисты мультимедийного центра совместно с ответственными работниками Министерства изучают потребности жителей республики, в том числе по итогам анализа поступающих обращений на «телефон доверия» министерства — 1008, общественное мнение по наиболее актуальным проблемам путем использования возможностей социальных сетей и мобильных приложений. К примеру, подготовлено более 30 социальных роликов по противодействию коррупции, повышению правосознания и правовой грамотности граждан, а также направленных на информирование широкой общественности о сути и значении принимаемых актов законодательства, свыше 40 специальных репортажей и передач на основе обращений в области защиты прав человека, поступивших в Министерство юстиции, в частности, из Джизакской, Ферганской, Наманганской, Сырдарьинской областей, цикл ток-шоу «Муҳокама марказида» («В центре обсуждения»), нацеленных на доведение до исполнителей и населения новшеств в законодательстве. Проблемные вопросы были решены после вмешательства органов юстиции.
Таким образом, Информационно-аналитический мультимедийный центр при Министерстве юстиции — это не просто PR-центр, который продвигает интересы органов и учреждений юстиции, а важный инструмент повышения правовой грамотности населения, обеспечения открытости деятельности госорганов, источник достоверной и объективной информации по волнующим население вопросам, а главное — механизм налаживания эффективной обратной связи с гражданами.