Milliy statistika tizimining faoliyati qoniqarlimi?
Toshkent shahridagi Inha universitetida “Milliy statistika tizimi: nazariya va amaliyot” mavzuida davra suhbati boʻlib oʻtdi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning 2017 yil 31 iyuldagi “Oʻzbekiston Respublikasi Davlat statistika qoʻmitasi faoliyatini takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi qarori asosida soha faoliyati yangi bosqichga koʻtarildi.
Xalqaro statistik, iqtisodiy va moliyaviy tashkilotlar bilan hamkorlik aloqalari yanada mustahkamlanmoqda. Jumladan, ayni paytda qoʻmita Yevropa iqtisodiy komissiyasi, Xalqaro valyuta jamgʻarmasi, Jahon banki, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki, Osiyo taraqqiyot banki va boshqa bir qator nufuzli xalqaro tashkilotlar bilan yaqin aloqa oʻrnatib, statistika sohasida samarali hamkorlik ishlarini olib bormoqda.
– Qaror ijrosi doirasida statistika organlari kadrlar salohiyatini oshirish, axborot tizimini yanada takomillashtirish va interaktiv xizmatlar koʻrsatish sifatini oshirishga alohida eʼtibor qaratilmoqda, – deydi Davlat statistika qoʻmitasi axborot xizmati rahbari Usmon Abdurasulov. – Shuningdek, sohada yigʻiladigan koʻrsatkichlar tarkibi va qoʻllaniladigan metodik hisoblashlarni yanada takomillashtirish hamda iqtisodiyot tarmoqlari va hududlar rivojlanishi statistikasida tahliliy ishlarni takomillashtirish, statistik maʼlumotlarni taqdim etishning zamonaviy vositalaridan foydalanish joriy etildi.
Davlat statistika qoʻmitasi masʼul xodimlari ishtirokchilarga tizimda amalga oshirilayotgan islohotlar haqida batafsil maʼlumot berdi, savollariga javob qaytardi.

Совершенствуется система Национальной статистики
В университете Инха в Ташкенте состоялась беседа за "круглым столом" на тему "Национальная статистика: теория и практика".
Постановление Президента нашей страны "О мерах по совершенствованию деятельности Государственного комитета Республики Узбекистан по статистике" от 31 июля 2017 года послужило основой для выведения деятельности сферы на новый уровень.
Все больше укрепляются партнерские отношения с международными статистическими, экономическими и финансовыми организациями. В частности, Государственный комитет Республики Узбекистан по статистике установил тесное сотрудничество с Европейской экономической комиссией, Международным валютным фондом, Всемирным банком, Европейским банком реконструкции и развития, Азиатским банком развития и другими престижными международными организациями.
- В рамках исполнения постановления особое внимание уделяется повышению потенциала кадров органов статистики, дальнейшему совершенствованию информационной системы и повышению качества оказания интерактивных услуг, - говорит начальник информационной службы Государственного комитета по статистике Усмон Абдурасулов. - Кроме того, внедрены современные средства сбора показателей и методики статистических вычислений, анализа статистики развития отраслей экономики и территорий, а также презентации статистических данных.
Ответственные сотрудники Государственного комитета Республики Узбекистан по статистике предоставили участникам подробную информацию об осуществляемой работе и ответили на интересовавшие их вопросы.