Shartnomaga koʻra ilmiy-tadqiqot, oʻquv dasturlarini ishlab chiqish, mutaxassislar tayyorlash va ularning malakasini oshirish sohalarida yaqindan hamkorlik qilinadi.
Joriy yilning 12-yanvar kuni institutga Fransiyaning Serji-Pontuaz universiteti hamda Versal Akademiyasining taʼlim va pedagogika Oliy maktabi vakillaridan iborat rasmiy delegatsiya tashrif buyurdi.
Tashrif davomida Samarqand davlat chet tillar instituti bilan Fransiyaning Serji-Pontuaz universiteti hamda Versal Akademiyasining taʼlim va pedagogika Oliy maktabi oʻrtasida uch tomonlama Hamkorlik Shartnomasi imzolandi.
Imzolangan Shartnomaga asosan Serji-Pontuaz Universiteti va Samarqand davlat chet tillar instituti taʼlim, ilmiy-tadqiqot, oʻquv dasturlarini ishlab chiqish, mutaxassislar tayyorlash va ularning malakasini oshirish sohalarida yaqindan hamkorlik qilishadi.
Shartnomada kelishilgan 2 yil mobaynida: hamkorlikda oʻquv-uslubiy hamda metodik tavsiyalar ishlab chiqish, badiiy adabiyotlarni tarjima qilish, ilmiy tadqiqot ishlariga rahbarlik qilish, boshlangʻich va oʻrta taʼlimda faoliyat yurituvchi fransuz tili oʻqituvchilarni tayyorlash va malakasini oshirish, oliy taʼlimda faoliyat yuritayotgan professor-oʻqituvchilardan 8 nafari hamda kutubxonachilar, rahbar-xodimlardan 4 nafari, talaba va magistrantlardan 16 nafari, doktorantlardan 4 nafar Fransiyada malaka oshirish kursida ishtirok etishi rejalashtirildi.

Самаркандский государственный институт иностранных языков подписал соглашение о сотрудничестве с престижным французским университетом Серджио-Понтуз
2019-01-17 | Образование
12 января этого года институт посетила официальная делегация представителей Университета Серджио-Понтуаз и Высшей школы образования и педагогики Версальской академии.
Во время визита Самаркандским государственным институтом иностранных языков было заключено трехстороннее соглашение о сотрудничестве между французским университетом Сержи-Понтуаз и Высшей школой образования и педагогики Версальской академии.
Подписанное Соглашение установило приоритетные цели сотрудничества: совместные научные исследования, разработка учебных программ, подготовка
специалистов, а также повышение их профессиональной квалификации.
Согласно Соглашению, в течение 2 лет запланированы: разработка совместных преподавательских и методических рекомендаций, перевод литературной литературы, руководство научных исследований, подготовка и повышение квалификации учителей французского языка в начальных и средних школах, кроме
этого, ожидается что, 8 профессоров и преподавателей ВУЗов, а также 4 библиотекаря, руководящего персонала, 16 студентов и магистрантов, 4 аспиранта повысят свою квалификацию во Франции.
В ходе двухдневного визита французские эксперты ознакомились с деятельностью института, процессом обучения, провели круглый стол со студентами и преподавателями, были организованы семинары и тренинги на такие темы, как «Методы преподавания французского языка», «Методы преподавания французской литературы».