Adliya axboroti: “Soʻrov boʻyicha huquqiy targʻibot” loyihasi amalga oshiriladi
Qabul qilinayotgan qonun hujjatlarining mazmun-mohiyatini aholiga yetkazish va uning jamiyat hayotidagi ahamiyatini tushuntirish, bu orqali esa fuqarolarning huquqiy madaniyatini oshirishni koʻzlab, shuningdek qonun hujjatlarini omma eʼtiboriga sodda va xalqchil taqdim etish maqsadida 2019-yil 11-yanvar kuni navbatdagi “Adliya axboroti” brifingi va matbuot anjumani tashkil etildi.
Brifingda 10 dan oshiq qonun hujjatlari haqida maʼlumot berildi. Jumladan, qatnashchilarga Prezident tomonidan imzolangan “Sudlarda davlat bojini undirish mexanizmlari takomillashtirilishi munosabati bilan Oʻzbekiston Respublikasining Soliq kodeksiga oʻzgartish va qoʻshimchalar kiritish toʻgʻrisida”gi Qonun mohiyati aytib oʻtildi. Kiritilgan oʻzgartishlarga muvofiq, sudlarda davlat bojini toʻlashdan ozod qilish boʻyicha imtiyozlarning bir qanchasi bekor qilingani, maʼmuriy sudlarda davlat bojini toʻlashdan ozod etiladigan toifalar tasdiqlangani haqida maʼlumot berildi.
Oʻzbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga jamoat tartibini taʼminlash mexanizmlarini takomillashtirishga qaratilgan oʻzgartish va qoʻshimchalar kiritish toʻgʻrisidagi Qonun bilan endilikda ishga qabul qilishda propiska talab qilinmaydi. Prezident tomonidan imzolangan mazkur qonunga koʻra, bu borada Maʼmuriy javobgarlik toʻgʻrisidagi kodeks va Mehnat kodeksiga tegishli oʻzgartirishlar kiritilgani taʼkidlandi.
Maʼmuriy javobgarlik toʻgʻrisidagi kodeksdan vaqtincha yoki doimiy propiskasiz yashab turgan fuqarolarni ishga qabul qilganlik uchun ish beruvchini maʼmuriy javobgarlikka tortishga asos boʻluvchi 223-2-modda chiqarib tashlandi.
Qabul qilingan qonun hujjatlardan yana biri mamlakatning turizm salohiyatini takomillashtirishga qaratilgan (Oʻzbekistonda turizmni tezkor rivojlantirish boʻyicha qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisidagiPrezident Farmoni) boʻlib, mazkur farmonga muvofiq 2019-yilning 1-fevralidan 45 ta davlat fuqarolari uchun 30 kunlik muddatga vizasiz rejim joriy qilinishi yuzasidan axborot taqdim etildi.
Brifing davomida hafta davomida qabul qilingan “Ixtisoslashtirilgan sanʼat va madaniyat maktablari hamda maktab-internatlarning faoliyatini tashkil etish toʻgʻrisida”giHukumat qarori kabi qator qonun hujjatlari haqida ham maʼlumotlar berib oʻtildi.
Brifingdan soʻng tashkil etilgani matbuot anjumanida Adliya vazirligi tomonidan ishlab chiqilgan va qabul qilingan “Jamiyatda huquqiy ong va huquqiy madaniyatni yuksaltirish tizimini tubdan takomillashtirish toʻgʻrisida”gi Prezident Farmonining mazmun-mohiyati va uning doirasida amalga oshiriladigan ishlar haqida maʼlumot berildi. Jumladan, jamiyatda huquqiy ong va huquqiy madaniyatni yuksaltirish “shaxs – oila ‒ mahalla ‒ taʼlim muassasasi ‒ tashkilot ‒ jamiyat” prinsipi boʻyicha tizimli va uzviy tashkil etilayotgani qayd etildi.
Shu kabi maqsadlarni koʻzlab, Adliya vazirligi tomonidan 2020 yil 1 yanvargacha qonun hujjatlari maʼlumotlari milliy bazasi hamda qoʻshimcha huquqiy maʼlumotlar yetkazish tizimini oʻz ichiga oladigan Oʻzbekiston Respublikasining milliy huquqiy internet portali, 2019-yil 1-iyulgacha esa aholiga bepul maslahat berish portalini oʻz ichiga olgan Advice.uz huquqiy axborot tizimi yaratilishi toʻgʻrisida tadbir qatnashchilariga maʼlumot berildi.
Shuningdek, farmon bilan Jamiyatda huquqiy madaniyatni yuksaltirish konsepsiyasi tasdiqlandi va uning doirasida bolalar uchun maxsus huquqiy portal yaratilishi belgilangani taʼkidlandi.
Portal quyidagilarni oʻz ichiga oladi:
Konstitutsiyani oʻrgatishga doir ilk tushunchalar;
kundalik hayotda qoʻllashga moʻljallangan boshlangʻich huquqiy bilimlar;
huquqiy oʻyinlar, mashgʻulotlar va dasturlar boʻyicha uslubiy qoʻllanmalar.
Oilada huquqiy savodxonlikni oshiradigan, har bir elementar huquqiy bilimlarni oʻrgatishga qaratilgan va kundalik hayotdagi muhim masalalar yuzasidan huquqiy qoʻllanma bepul tarqatiladi. Bundan tashqari, mahallalarda “Huquqiy axborot kuni” tashkil etiladi.
“Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasini oʻrganish” va “Inson huquqlarini oʻrganish” maxsus oʻquv kurslarini barcha taʼlim turlari boʻyicha oʻrgatish joriy etiladi.
Yoshlarga orasida “Street law” (Koʻcha huquqi) loyihasini joriy qilish uchun huquqshunos talabalar, yuridik kollejlar oʻquvchilari, nodavlat tashkilotlar vakillaridan iborat koʻngillilar guruhi shakllantiriladi.
Yoshdan kelib chiqib huquqiy savodxonlikning minimal talablari tasdiqlanadi.
Aholini qiziqtirgan huquqiy mavzular yuzasidan “Soʻrov boʻyicha huquqiy targʻibot” loyihasi amalga oshiriladi.
Matbuot anjumanida, shuningdek, hafta mobaynida qabul qilingan muhim hujjatlardan yana biri – Sudyalik lavozimlariga nomzodlarni tayyorlash, sudyalar va sudlar apparati xodimlarini qayta tayyorlash, ularning malakasini oshirish tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisidagi Prezident qarori haqida ham toʻxtalindi. Anjumanga taklif etilgan soha mutaxassislari ushbu qaror bilan Odil sudlov muammolarini oʻrganish tadqiqot instituti negizida Sudyalar oliy maktabi tashkil etilganligi, 2020 yil 1 sentyabrdan sudyalik lavozimlariga faqat Sudyalar oliy maktabida tashkil etilgan kurslarni muvaffaqiyatli tamomlagan shaxslar tayinlanishini aytishdi.
Matbuot anjumani jurnalistlar, turli soha vakillari va tadbir ishtirokchilarining savol-javoblari bilan davom ettirildi.

Информация юстиции: до 1 июля 2019 года планируется запуск правовой информационной системы Аdvice.uz, включающей в себя портал бесплатных консультаций населению
Это предусмотрено указом Президента «О коренном совершенствовании системы повышения правосознания и правовой культуры в обществе».
Как сообщалось на пресс-конференции, организованной Министерством юстиции 11 января 2019 года, повышение правового сознания и правовой культуры в обществе системно и последовательно организовывается по принципу «личность — семья — махалля — образовательное учреждение — организация — общество».
До 1 января 2020 года планируется создание национального правового интернет-портала Республики Узбекистан, включающего в себя национальную базу данных законодательства и систему доведения дополнительной правовой информации. Кроме того, указом Президента утверждена Концепция повышения правовой культуры в обществе, в рамках которой предусмотрено создание специального правового портала для детей. На нем будут представлены материалы и первичные понятия по обучению Конституции, начальные знания для применения в повседневной жизни, а также методические пособия по правовым играм, занятиям и программам.
В числе важных новшеств — внедрение по видам образования специальных учебных курсах «Изучение Конституции Республики Узбекистан» и «Изучение прав человека». Предусмотрена разработка и бесплатное распространение правовых пособий по жизненно важным вопросам, направленных на повышение правовой грамотности в семье, обучение элементарным правовым знаниям. Кроме того, в махаллях будет организован «День правовой информации». Для реализации среди молодежи проекта «Street law» («Уличное право») будут сформированы группы волонтеров из числа студентов, учащихся юридических колледжей, представителей негосударственных некоммерческих организаций.
В этот же день по традиции состоялся брифинг «Информация юстиции», направлен на разъяснение сути и значения актов законодательства, принятых за прошедшую неделю. Журналистов и представителей общественности проинформировали, в частности, о законах «О внесении изменений и дополнений в Налоговый кодекс Республики Узбекистан в связи с совершенствованием механизмов взимания государственной пошлины в судах», «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан, направленных на совершенствование механизмов обеспечения общественного порядка». В соответствии с ними в судах отменен ряд льгот по освобождению от выплаты государственной пошлины, в административных судах утверждены категории, освобождаемые от выплаты государственной пошлины, а также отменен порядок затребования прописки при приеме на работу.
Согласно постановлению Президента «О мерах по кардинальному совершенствованию системы подготовки кандидатов на должности судей, переподготовки, повышения квалификации судей и работников аппарата судов» на базе Исследовательского центра изучения проблем правосудия образуется Высшая школа судей. Начиная с 1 сентября 2020 года, на должности судей будут назначаться лишь лица, успешно завершившие обучение на курсах подготовки кандидатов на должности судей.
В соответствии с Указом Президента «О дополнительных мерах по ускоренному развитию туризма в Республике Узбекистан» с 1 февраля 2019 года внедряется безвизовый режим для граждан 45 государств сроком на 30 дней.