2019-yilning 12-yanvar kuni Samarqand shahrida Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov mamlakatimizga amaliy tashrif bilan kelgan Hindiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Sushma Svaradj bilan uchrashdi.
Uchrashuv davomida ikki tomonlama va mintaqaviy kun tartibidagi asosiy masalalar koʻrib chiqildi.
Suhbat chogʻida taʼkidlanganidek, Oʻzbekiston Prezidentining 2018-yil 30-sentabr – 1-oktabr kunlari Hindistonga davlat tashrifi va Hindiston rahbariyati bilan oʻtkazgan muzokaralari natijalari Oʻzbekiston-Hindiston muloqotining barcha jabhalariga yangi joʻshqinlik berish uchun ikki mamlakat rahbarlarida siyosiy iroda mavjudligini tasdiqladi.
Vazirlar tomonidan Oʻzbekiston delegatsiyasining “Vibrant Gujarat – 2019” Xalqaro investitsiya sammitida ishtirok etishi va rejalashtirilayotgan oliy darajadagi muzokaralarning amaliy jihatlari muhokama qilindi.
2019-yilgi ikki tomonlama tadbirlar yuzasidan fikr almashish doirasida parlamentlar va tashqi ishlar vazirliklari oʻrtasidagi aloqalarni faollashtirish, tashkil etilgan Oʻzbekiston-Hindiston Ishbilarmonlar kengashi va Toshkent shahridagi Tadbirkorlikni rivojlantirish markazi maydonida ishbilarmon doiralari va moliya institutlari oʻrtasidagi hamkorlikni mustahkamlashga qizish bildirildi.
Vazirlar transport-kommunikatsiya sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish, shu jumladan transafgʻon tranzit koridorlarini ochishdan manfaatdorlik izhor etdilar.
Yuqorida qayd etilgan va boshqa mintaqaviy masalalar Samarqand shahrida ochilayotgan Afgʻoniston ishtirokidagi “Hindiston – Markaziy Osiyo” muloqotining birinchi vazirlar uchrashuvida muhokama qilinishi rejalashtirilmoqda.
Markaziy Osiyo davlatlari bilan Hindiston oʻrtasidagi hamkorlikning yangi shakli kooperatsiyani mustahkamlash va kengaytirishga qaratilgan saʼy-harakatlarni muvofiqlashtirish, har bir ishtirokchi davlatning rivojlanishi uchun yangi imkoniyatlar ochishiga vazirlar ishonch bildirdilar.

Meeting with the External Affairs Minister of India
On January 12, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Abdulaziz Kamilov met with the External Affairs Minister of the Republic of India Sushma Swaraj in Samarkand, who is in Uzbekistan on a working visit.
At the meeting, key issues of bilateral and regional agenda were considered.
As it was emphasized, the results of the state visit of the President of Uzbekistan to India on September 30 – October 1, 2018 and negotiations held with the Indian leadership confirmed the political will of the leaders of the two countries to impart new dynamics to the entire spectrum of Uzbekistan – India dialogue.
The ministers discussed practical aspects of the upcoming participation of Uzbekistan delegation in the 9th Vibrant Gujarat Global Summit 2019 and the planned summit negotiations.
Within the framework of exchanging views on bilateral events in 2019, the parties expressed interest in enhancing inter-parliamentary, inter-MFA relations, strengthening cooperation between business and financial institutions on the platform of Uzbekistan – India Business Council and the Center for Entrepreneurship Development in Tashkent city.
The ministers spoke in favor of developing cooperation in transport-communications sphere, including on launching trans-Afghan transit corridors.
The above mentioned and other regional issues are planned to be discussed at the first Ministerial Meeting of India – Central Asia Dialogue with participation of Afghanistan, in Samarkand.
According to the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan, the ministers expressed confidence that the new format of interaction between the Central Asian states and India will consolidate efforts on strengthening and expanding cooperation, open up new opportunities for development of each member countries.