Afgʻoniston Tashqi ishlar vaziri bilan uchrashuv
2019-yilning 12-yanvar kuni Samarqand shahrida Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Afgʻoniston Islom Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Salohiddin Rabboniy bilan uchrashdi. Salohiddin Rabboniy “Hindiston – Markaziy Osiyo” muloqoting birinchi vazirlar uchrashuvida ishtirok etish uchun nufuzli delegatsiyasi boshchiligida mamlakatimizga kelgan.
Suhbat chogʻida hamkorlikning barcha yoʻnalishlarida ikki tomonlama munosabatlarni rivojlantirishdagi ijobiy oʻzgarish yuqori baholandi. Taʼkidlanganidek, koʻp qirrali Oʻzbekiston-Afgʻoniston muloqoti ikki mamlakat rahbarlarining kuchli siyosiy irodasiga asoslangan.
Afgʻoniston TIV rahbari Afgʻoniston hukumatining mamlakatda tinchlik oʻrnatish borasidagi saʼy-harakatlarini izchil qoʻllab-quvvatlash, shuningdek, ikki tomonlama munosabatlarni mustahkamlash, muhim infratuzilma loyihalarini amalga oshirish orqali ijtimoiy-iqtisodiy taraqqiyot va kadrlar tayyorlashdagi yordam uchun Oʻzbekiston rahbariyatiga minnatdorlik izhor etdi.
Vazirlar siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsion, transport-kommunikatsiya, energetika, madaniy-gumanitar va boshqa sohalarda mamlakatlar oʻrtasidagi hamkorlikni kengaytirishdan tomonlar manfaatdor ekanligini tasdiqladilar.
Muzokaralarda oʻzi ishini boshlayotgan “Hindiston – Markaziy Osiyo” muloqotining vazirlar uchrashuvi kun tartibi yuzasidan fikr almashildi. Ushbu shakldagi uchrashuvga Afgʻoniston delegatsiyasi taklif etilgan.
Taʼkidlanganidek, Afgʻonistonning mintaqadagi iqtisodiy, transport va boshqa infratuzilma loyihalariga jalb etilishi afgʻon xalqiga koʻp yillik qurolli mojarolarga tinch muqobil yoʻl mavjudligini his etish imkonini beradi.

Meeting with the Minister of Foreign Affairs of Afghanistan
On January 12, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Abdulaziz Kamilov met with the Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Afghanistan Salahuddin Rabbani in Samarkand, who arrived in Uzbekistan as the head of a representative delegation to attend the first Ministerial Meeting of India – Central Asia Dialogue.
At the meeting, the sides highly appreciated the positive dynamics in the process of development of bilateral relations in all areas of cooperation. As it was emphasized, strong political will of the leaders of the two countries lies on the basis of multifaceted Uzbekistan – Afghanistan dialogue.
The Minister of Foreign Affairs of Afghanistan expressed gratitude to the leadership of Uzbekistan for consistent support of efforts of Afghanistan government on establishing peace in the country, as well as strengthening bilateral relations and assistance in socio-economic development through implementation of significant infrastructure projects and training personnel.
The ministers reaffirmed their mutual interest in increasing interaction between the countries in political, trade-economic, investment, transport-communications, energy, cultural-humanitarian and other spheres.
According to the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan, the parties exchanged views on the agenda of the Ministerial Meeting of India – Central Asia Dialogue.
As it was emphasized, involvement of Afghanistan in regional economic, transport and other infrastructure projects will allow the Afghan people to feel the reality of peaceful alternative to a multi-year armed conflict.