Afgʻoniston Tashqi ishlar vaziri bilan uchrashuv
2019-yilning 12-yanvar kuni Samarqand shahrida Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Afgʻoniston Islom Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Salohiddin Rabboniy bilan uchrashdi. Salohiddin Rabboniy “Hindiston – Markaziy Osiyo” muloqoting birinchi vazirlar uchrashuvida ishtirok etish uchun nufuzli delegatsiyasi boshchiligida mamlakatimizga kelgan.
Suhbat chogʻida hamkorlikning barcha yoʻnalishlarida ikki tomonlama munosabatlarni rivojlantirishdagi ijobiy oʻzgarish yuqori baholandi. Taʼkidlanganidek, koʻp qirrali Oʻzbekiston-Afgʻoniston muloqoti ikki mamlakat rahbarlarining kuchli siyosiy irodasiga asoslangan.
Afgʻoniston TIV rahbari Afgʻoniston hukumatining mamlakatda tinchlik oʻrnatish borasidagi saʼy-harakatlarini izchil qoʻllab-quvvatlash, shuningdek, ikki tomonlama munosabatlarni mustahkamlash, muhim infratuzilma loyihalarini amalga oshirish orqali ijtimoiy-iqtisodiy taraqqiyot va kadrlar tayyorlashdagi yordam uchun Oʻzbekiston rahbariyatiga minnatdorlik izhor etdi.
Vazirlar siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsion, transport-kommunikatsiya, energetika, madaniy-gumanitar va boshqa sohalarda mamlakatlar oʻrtasidagi hamkorlikni kengaytirishdan tomonlar manfaatdor ekanligini tasdiqladilar.
Muzokaralarda oʻzi ishini boshlayotgan “Hindiston – Markaziy Osiyo” muloqotining vazirlar uchrashuvi kun tartibi yuzasidan fikr almashildi. Ushbu shakldagi uchrashuvga Afgʻoniston delegatsiyasi taklif etilgan.
Taʼkidlanganidek, Afgʻonistonning mintaqadagi iqtisodiy, transport va boshqa infratuzilma loyihalariga jalb etilishi afgʻon xalqiga koʻp yillik qurolli mojarolarga tinch muqobil yoʻl mavjudligini his etish imkonini beradi.

12 января 2019 года в г.Самарканде Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов встретился с Министром иностранных дел Исламской Республики Афганистан Салахиддином Раббани, прибывшим в нашу страну во главе представительной делегации для участия в первой министерской встрече Диалога «Индия – Центральная Азия».
В состоявшейся беседе стороны высоко оценили позитивную динамику в процессе развития двусторонних отношений на всех направлениях сотрудничества. Как подчеркивалось, в основе многопланового узбекско-афганского диалога лежит твердая политическая воля лидеров двух стран.
Глава МИД Афганистана выразил признательность руководству Узбекистана за последовательную поддержку усилий афганского правительства по установлению мира в стране, а также укрепление двусторонних отношений, содействие в социально-экономическом развитии путем реализации значимых инфраструктурных проектов, подготовке кадров.
Министры подтвердили обоюдную заинтересованность в наращивании взаимодействия между странами в политической, торгово-экономической, инвестиционной, транспортно-коммуникационной, энергетической, культурно-гуманитарной и других сферах.
Стороны обменялись мнениями по повестке дня начинающей свою работу министерской встречи Диалога «Индия – Центральная Азия», на которую приглашена афганская делегация.
Как подчеркивалось, вовлечение Афганистана в региональные экономические, транспортные и другие инфраструктурные проекты позволит афганскому народу почувствовать реальность мирной альтернативы многолетнему вооруженному конфликту.