Samarqand shahri aholisining uy-joyga ehtiyoji yuqoriligini inobatga olib, 2018-yilgi dasturga qoʻshimcha ravishda koʻp qavatli arzon uylar qurish kiritilgan edi.
2018-yilning oʻzida jami 1 ming 344 xonadondan iborat 32 ta 7 qavatli koʻp qavatli arzon uy barpo etildi. Bundan tashqari, Mudofaa, Ichki ishlar, Favqulodda vaziyatlar vazirliklari, Milliy gvardiya xizmatchilari va yosh oilalarga moʻljallangan 5 qavatli 12 ta turar joy qurib, foydalanishga topshirildi.
Shu bilan birga, hududda xususiy bogʻcha, shahar ichki ishlar boʻlimi, savdo va maishiy xizmat majmuasi, “Registon” supermarketi qurib bitkazildi. 540 oʻrinli umumtaʼlim maktabi qurilishi yakunlanmoqda.
Shu tariqa bu yerda qisqa fursatda zamonaviy aholi massivi qad rostladi. Yangi uylarda odamlarning hayotdan rozi boʻlib yashashi uchun barcha qulayliklar eʼtiborga olingan.
Davlatimiz rahbari Jasur Tursunqulov va Jamshid Kattaqulovlar oilalari koʻchib kirgan yangi xonadonlarni kirib koʻrdi, uy sohiblari bilan suhbatlashdi.
Shu yerda Qorasuv massivida 2019-yilda foydalanishga topshiriladigan uylar loyihalari, jumladan, “Agromir bildings” kompaniyasi tomonidan Turkiyaning zamonaviy texnologiyasi asosida monolit usulida barpo etilayotgan koʻp qavatli turar joylar taqdimotlari oʻtkazildi.
Prezidentimiz turar-joylar qurilishining odamlar hayotidagi, hudud infratuzilmasidagi ahamiyatiga toʻxtaldi.
– Samarqand turizm markazi boʻlishi kerak. Shuning uchun bu yerda koʻp qavatli uylar qurilishini koʻpaytiramiz. Shahar markazida eng zamonaviy talablarga javob beradigan uylar qurilib, aholini taʼminlaymiz. Uylarni qurishdan oldin uning egasi, qaysi qavatda, necha xonali uyda yashashigacha aniq boʻlishi lozim, – dedi davlatimiz rahbari.
Samarqand seysmik jihatdan ham qulay hududda joylashgani bois kelajakda viloyatning Kattaqoʻrgʻon, Urgut, Paxtachi, Narpay, Qoʻshrabot tumanlari markazlarida ham koʻp qavatli uylar qurilishi zarurligi taʼkidlandi.

Shavkat Mirziyoyev: People should live in houses with modern conditions
Taking into account the high demand for housing in the city of Samarkand, the corresponding program of 2018 provided for construction of additional apartment buildings.
In 2018, 32 seven-storey houses for 1,344 apartments were built here. In addition, 12 five-storey houses were built for military, employees of internal affairs, emergency situations, National Guard and young families.
At the same time, a private kindergarten, a department of internal affairs, a complex of trade and consumer services, Registon supermarket, and a secondary school for 540 children were built in the district.
Thus, a modern residential complex has been created here in a short time. New houses have all the amenities for living.
The Head of the state visited new apartments, where families of Jasur Tursunkulov and Jamshid Kattakulov were having a housewarming, and talked with the owners.
Presentation of housing construction projects in Qorasuv district for 2019, in particular, apartment buildings erected by Agromir Buildings Company in a monolithic method based on modern Turkish technology, was held.
The President noted the importance of housing for improving the lives of people and the infrastructure of the region.
– Samarkand should be the center of tourism. Therefore, we will increase construction of apartment buildings. We will build the most modern buildings in the city center. Before construction begins, it is necessary to determine in advance the buyer of the apartment, the apartment, floor, and how many rooms he intends to purchase, – the Head of the state said.
Samarkand has a seismically favorable location, therefore the need for construction of apartment buildings in the centers of Kattakurgan, Urgut, Pakhtachi, Narpay, Kushrabat districts was noted.