Zamonaviy bosmaxona ish boshladi
Namangan viloyati Kosonsoy tumanida bir necha yildan buyon muvaffaqiyatli faoliyat yuritib kelayotgan “Zakovat” nashriyot uyi jamoasi yangi yilni yana bir katta qadam bilan boshladi.
Mazkur ijodiy-ishlab chiqarish korxonasi tomonidan taʼsis etilgan “Zakovat”, “Kino plyus TV”, “Interfutbol”, “Intersport” gazetalari mamlakatimiz matbuot bozorida allaqachon oʻz oʻrnini topgan.
Korxona rahbari, tadbirkor Ahadxon Abdulhamidov matbaachilik faoliyatini kengaytirish maqsadida lizing shartnomasi asosida 313 ming 800 dollarga teng zamonaviy bosmaxona va qadoqlash jihozlari keltirib oʻrnatdi. Ayni paytda yangi uskunalarda sinov ishlab chiqarish jarayoni oʻtkazilmoqda. Jumladan, Namangan shahar hokimligining nashri – “Namangan sadosi” gazetasining yangi yildagi birinchi soni shu yerda chop etildi.
– Ushbu biznes-loyihani amalga oshirishdan oldin Hindiston, Xitoy, Janubiy Koreya davlatlarida boʻlib, ilgʻor matbaachilik tajribalarini, shu yoʻnalishdagi yangi texnika va texnologiyalarni oʻrganib qaytdik, – deydi A.Abdulhamidov. – Natijada Hindiston va Xitoydan 11 turdagi bosmaxona uskunalari olib keldik. Toʻrt boʻyoqlik zamonaviy bosish dastgohi bir soatda 60 ming nusxa gazeta bosa oladi. Oʻrnatilgan yana bir yangi dastgohda bosma mashinalariga qolip tayyorlanadi. Keyingisida esa keng hajmdagi – 12 metrli bannerlar tayyorlash mumkin.
Yangi bosmaxona ishga tushirilishi bilan korxonada yana 30 ga yaqin yangi ish oʻrni yaratildi. Bosmaxona toʻla quvvat bilan ish boshlagach, viloyatdagi tahririyatlarning boshqa hududlarga borishiga ehtiyoj qolmaydi.

2019-01-09 | Society
“Zakovat” publishing house of Kasansay district in Namangan region, which has been carrying out successful activities for several years, launched a modern typography.
“Zakovat”, “Kino plus TV”, “Interfootball”, “Intersport” newspapers, established by the publishing house, have an important place in the country’s print market.
The head of the company, entrepreneur Akhadkhon Abdulkhamidov, created a typography at the publishing house based on a leasing agreement in order to expand printing activities, and installed modern equipment worth 31,800 USD. Currently, new equipment is being tested. In particular, the first issue of the city khokimiyat’s publication, “Namangan sadosi” newspaper has been published here in the New Year.
– Before implementing this business project, we visited India, China, South Korea and studied advanced experience in printing industry and new technologies of these countries, – A.Abdulkhamidov said. – As a result, 11 types of printing equipment were brought from India and China. A modern four-color printing machine capable of printing 60 thousand copies of newspapers per hour is among them. Other equipment prepares cliches for printing machines. This equipment gives the opportunity to print 12-meter banners.
About 30 new jobs were created with commissioning of the new typography. When the typography will start working at full capacity, there will be no need for regional editorials to go to other regions for printing their publications.